Zjawa

Zjawy (w czwartej edycji duchy, ang. ghosts) to bezcieleśni nieumarli, którzy za życia popełnili plugawe czyny, lub ich śmierci towarzyszył tak ogromny ładunek emocjonalny, że w rezultacie zostali przeklęci klątwą nieśmierci. Zjawy pojawiają się nocą lub w miejscach ogarniętych ciemnością. Najczęściej nienawidzą życia i dobra, dążąc do wyssania z żyjących istot ich życiowej esencji. Rzadziej ich egzystencja służy dokończeniu jakichś niezałatwionych za życia spraw. Zwykle przypominają istoty, którymi były za życia, jednak ich kształt jest rozmazany a kolory wyblakłe.

Zjawy są niematerialnymi nieumarłymi i można ich dotknąć tylko przebywając w stanie eteryczności lub przenosząc się w pełni na Plan Eteryczny, na którym bytują. Ich klątwa sprawia jednak, że sam ich widok sprowadza panikę i straszliwie osłabia nieprzygotowane ofiary. Zjawa może wniknąć w ciało nieprzygotowanej istoty, przejmując nad nią kontrolę. Potrafi także wejść w pół-stała formę, w której może atakować wysysającym energię dotykiem, sama jednak jest podatna na zranienie srebrną lub magiczną bronią. Nieprawdziwa legenda, która sprowadziła śmierć na wielu głupców głosi, iż odwaga neutralizuje straszliwą moc wysysania przez zjawy energii. W rzeczywistości moc ta związana jest z ożywiającą je magią, a odwaga ofiary nie ma na nią żadnego wpływu.

Najczęściej zjawy przypisane są do małych obszarów, które nawiedzają. Zła sława tych miejsc pozwala rozsądnym istotom na ich omijanie. Często miejsce pojawiania się zjawy ma związek z jej życiem, na przykład porzucona kochanka, która z żalu popełniła samobójstwo pojawia się w domu tego, który nią wzgardził. Również brak godnego pochówku może być przyczyną pojawiania się zjawy, która prosi o odnalezienie i pogrzebanie jej ciała, stając się z czasem coraz bardziej zgorzkniałą i wrogą. Rzadziej spotyka się obiekty nawiedzane przez kilka zjaw, na przykład statki-widma, które po zatopieniu stały się eteryczne wraz z całą załogą. Pojawienie się takich statków poprzedzone jest przez tak zwane ognie św. Elma. Każda pokonana zjawa po pewnym czasie od zniszczenia potrafi się odtworzyć, lecz na stałe potrafi je odesłać wypełnienie określonego celu. Możliwe jest odpędzenie zjawy poprzez naprawienie lub pomszczenie szkód, których doznała za życia, z tym że odpłata musi być zwykle znacznie większa niż przewina.

Duch Zhantarima[edytuj | edytuj kod]

Duchowy brutal[edytuj | edytuj kod]

Lamentujący duch[edytuj | edytuj kod]

Powstaje wyłącznie z elfickich kobiet.

Widmo harfiarza[edytuj | edytuj kod]

Widmo mroźnych krain[edytuj | edytuj kod]

Widmo kuli[edytuj | edytuj kod]

Powstaje z beholdera.

Widmowy mag[edytuj | edytuj kod]

Zjawa smocza[edytuj | edytuj kod]

Powstaje z smoków.

Zjawa strażnicza[edytuj | edytuj kod]

Eberron Ten fragment dotyczy świata Krainy Wschodu.

Acheri[edytuj | edytuj kod]

Akikage[edytuj | edytuj kod]

Nieumarły duch skrytobójcy ninja, który zginął, podkradając się do ważnej ofiary. Za życia był obsesyjnie obowiązkowy oraz zdyscyplinowany i te właśnie cechy nie pozwalają mu umrzeć w spokoju, dopóki nie wykona ostatniej misji. Zachowuje zdolności klasowe, do których na ogół zalicza się wielokrotny atak bez broni mnicha i zabójczy atak skrytobójcy. Dodatkowo posiada specjalne ataki ducha: manifestację i wampiryczny dotyk, a także specjalne cechy: odnowienie, odporność na odegranie i niepodatność na zimno. Jedynym sposobem, aby ostatecznie zniszczyć akikage, jest jej zabicie lub dopuszczenie do śmierci jego niedoszłej ofiary. Ewentualnie można zjawę oszukać i wmówić jej, że jej cel nie żyje.

Bhut[edytuj | edytuj kod]

Chu-u[edytuj | edytuj kod]

Con-tinh[edytuj | edytuj kod]

Kuei[edytuj | edytuj kod]

Kusi, albo phii ha, to duch humanoida, który zmarł na skutek przemocy czy też śmiercią naturalną, ale nie został pomszczony albo nie spełnił jakiegoś celu. Posiada zdolność specjalną złośliwość.

Ubume[edytuj | edytuj kod]

Wiszący duch[edytuj | edytuj kod]

Ci, którzy popełnią samobójstwo, przeistaczają się w zjawy, a ich dusze błądzą po Planie Materialnym tak długo, aż przekonają do popełnienia samobójstwa inną osobę. Wiszące duchy używają mocy iluzji, aby dręczyć już udręczonych jakimiś troskami. Ukazują im, że szybka śmierć rozwiąże wszelkie problemy. Wiszący duch może na życzenie używać następujących zdolności czaropodobnym: koszmar, niemy obraz i zaprogramowany obraz. Nie ma jednak mocy przymusić nikogo do samobójstwa. Do specjalnych ataków wiszącego ducha należy manifestacja, przerażający jęk i niszczący wzrok.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.