Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Zinzerena.jpg
Zinzerena próbuje się obronić, podczas gdy pajęczynowy golem nadchodzi z tyłu
Zinzerena
Tytuł(y) Księżniczka Wyrzutków
Symbol upuszczony miecz
Plan Ojczysty Plan Materialny
Ranga mocy Martwa półbogini drowów
Charakter Chaotyczny neutralny
Dziedziny podstęp, upokorzenie, zasadzki, zamachy
Domeny Chaos, Szczęście, Oszustwo
Ulubiona broń krótki miecz
Sojusznicy brak
Wrogowie Lolth
Zwierzchnik brak

Zinzerena - była drowia heroina, która zyskała status półbogini iluzji. Została schwytana przez wysłane przez kapłankę Lolth golemy pajęczynowe, odporne na jej iluzję, truciznę i ciosy miecza, później miała być zgładzona, lecz jej ciało zniknęło. Po jej odejściu drowy zyskały zdolność manipulowania światłem i ciemnością.

Mity o Zinzereni są cenzurowane przez elity głównych ośrodków. Prawdopodobnie silna władza centralna nie lubi konkurencji, dlatego w miarę możliwości są zduszane. Te jednak trwały i trwają nadal wśród drowiego pospólstwa, drobnej szlachty i zdradzieckich spiskowców. Opowiadania o niej stanowią ważne źródło inspiracji.

Historia[]

Zinzerena jako młoda elfka wykazywała niemal wrodzony talent do iluzji. Aby nie zmarnować jej talentu, gdyż przeznaczona została przez innych na kapłankę Lolth, matka przyszłej półbogini sfingowała jej śmierć. To się udało, a Zinzerena w sekrecie szkoliła się w magii. Wymykała się też, by na ciasnych i zdradzieckich uliczkach, utrzymywać kontakt ze światem zewnętrznym. Prowadziło to jednak do licznych morderstw od strony młodej elfki oraz poznania mocy trucizn.

Z czasem doceniła moc paraliżujących trucizn. Wykorzystywała je, oraz swoje moce iluzyjne, by ranić i przerażać. Jej ofiary nigdy nie widziały twarzy osoby, która je pokonała, ale były świadome tego faktu. Mówi się, że przed usamodzielnieniem liczba tych świadomych ofiar to był cały legion.

Jako heroina Zinzerena ucieleśniała zasady chaosu. Stałą regułą w mitach o niej jest "oczekiwanie na osłabienie". Raz planowała obrabować leże beholderów, ale na miejscu zaobserwowała że te walczą ze slaadami. Czekała w ukryciu na zakończenie walk, by na końcu dobić ostatniego obserwatora. Zabrała płaszcz i miecz, po które przybyły slaady i, kryjąc się pod iluzją, czekała na kolejną ekspedycję chaotycznych płazów. Gdy przybyły to uwięziła je.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Ujęcie Zinzereny.

Ostatecznie jej sława przyniosła jej kult, a to wrogość wobec kościoła Pajęczej Królowej. Kapłanki zorganizowały zasadzkę i zlikwidowały drowią półboginię.

Źródła[]


Lolth
Mroczne Seldarine
Panteon drowi
Eilistraee | Ghaunadaur | Keptolo | Kiaransalee | Malyk | Selvetarm | Vhaeraun | Zinzerena
Advertisement