Sferopedia
Advertisement
Zhent

Symbol Zhentarimów w piątej edycji D&D

Zhentarimowie (ang. Zhentarims) - bezwzględna organizacja kupiecka i najemnicza, która miała bardzo zawiłą historię, zmienną w czasie i przestrzeni. Ich głównym polem działania były przestrzenie leżące pomiędzy Morzem Księżycowym a Północą Wybrzeża Mieczy. Przez większą część historii silnie związani byli z kościołem Bane'a, Cyrica bądź Iyachtu Xvima, stając się organizacjami na pół religijnymi, oraz tworząc wokół siebie czarny pijar.

Organizacja została założona przez lorda Twierdzy Zhentil, czarodzieja Manshoona w XII wieku RD. Przez 20 lat jego rządów macki Zhentarimów sięgnęły do każdego zakątka Faerunu. Następnym władcą był Fzoul Chembryl, który wprowadził elementy religijne w struktury. W 2 połowie wieku XIV Zhentarimowie doświadczyli licznych klęsk, spowodowanych bardziej przez czynniki zewnętrzne - upadek Bane'a podczas Czasu Kłopotów, zniszczenie Twierdzy Zhentil podczas szaleństwa Cyrica czy Wojny Manshoona. Niemniej po tych porażkach organizacja się zreorganizowała, zdobywając największą siłę w swej historii a Chembryl stał się władcą absolutnym.

Known Zhentarim Influences

Mapa wpływów Zhentarimów

Ich centrum operacyjnym jest Twierdza Zhentil. Poza tym, jako istotne stałe siedziby, wymienić można Cytadela Kruka (na pograniczu Thay) oraz Ciemna Warownia na Odległych Wzgórzach.

Członkowie Czarnej Sieci to w większości zwykli kupcy. Niektórzy jednak prowadzą nielegalne działalności, napadają na konkurencyjne karawany, wymuszają towary rolnicze w wioskach, czy dokonują poważniejszych przestępstw, takich jak rozboje czy zabójstwa. Większość ich działań wykonywanych jest przez najmowanych bandytów i magów.

Siły zbrojne[]

Chociaż główną siłą Czarnej Sieci była agentura, to posiadali też pokaźne siły zbrojne. W ich skład wchodzili nie tylko zwykli ludzie ale też i dzikie humanoidy. Najczęściej są to orkwie oraz goblinoidy. Latające formacje dosiadały najczęściej wywerny.

Główną dowódczynią sił zbrojnych Zhentarimów była przez większość czasu Scyllua Darkhope.

Terminologia[]

Zhentarimowie używają terminów na funkcje, które dla większości zewnętrznych ludzi są traktowane jako synonimy.

  • Zhentarimowie - rządzący czarodzieje, czarownicy i kapłani organizacji
  • Zhentilarowie - żołnierze
  • Zhenci (Zhents) - zwykli członkowie
  • Zhencki (Zhentish) - przymiotnik odnoszący się do wszystkiego co związane z Czarną Siecią

Galeria[]

Źródła[]

Advertisement