FANDOM


Poznając nauki Zerthimona stałem się silniejszy.

Dak'kon o swoim życiu.

Zerthimon to bohater githzerai, który przyczynił się do uwolnienia Ludu spod władzy Illithidów.

Obecna rola Edytuj

Zerthimon zajmuje szczególne miejsce w legendach i historiozofii githzerai. Wielu zerthów uważa go za moc, dawniej będącą człowiekiem. Choć większość osób nie wierzy w jego boską naturę i jedynie uznaje go za herosa i autorytet, istnieją wierzenia, iż w chwili trudu (lub w chwili, gdy zerai będą gotowi go przyjąć) powróci, by mieszkać wespół ze swym Ludem. Zerthimon jest autorem (na co wskazuje ostatni fragment tekstu) lub inspiracją (na co wskazuje obecność narratora) Nieprzerwanego Kręgu - najważniejszego pisma dla githzerai.

Z historii Nieprzerwanego Kręgu Edytuj

Jak podaje Nieprzerwany Krąg Zerthimona, gdy patriarchowie githów (zdeformowani przez niewolę u illithidów ludzie) zbuntowali się przeciw swoim oprawcom, odnieśli zwycięstwo dzięki udziałowi dwóch osób. Zerthimona i Gith Wyzwolicielki.

Zerthimon był mędrcem, filozofem, psionikiem i wojownikiem - był jednym z pierwszych, który nauczył się kontrolować myśli tak, by odpierać ataki psioniczne illithidów. Gdy zrozumiał, iż przy pomocy stali (była to pierwsza chwila jego świadomego życia) jest w stanie zabić każdego przeciwnika, zwłaszcza ciemiężycieli, *poznał* samego siebie i istotę wolności. Był on pierwszy, lecz swe *poznanie* wolności i buntu wszczepił w pozostałych przedstawicieli Ludu.

Gith Wyzwolicielka dzięki naukom Zerthimona wzrosła w siłę, lecz już wcześniej służyła illithidom w wyprawach wojennych. Z tego powodu to ona stała się przywódczynią ofensywy niewolników - jak podaje Nieprzerwany Krąg, jej determinacja sprawiała, iż i inni zaczynali walczyć z potężną siłą.

Gdy Lud wygrał wojnę, doszło do spięć. Zerthimon wierzył, iż Lud powinien być strażnikiem wolności, lecz wpierw musi uzdrowić swe rany po wojnie. Gith głosiła filozofię ekspansywności - uznała, iż Lud musi zawładnąć wieloświatem. Doprowadziło to do wojny domowej, która trwa do dzisiaj. Potomstwo tych, którzy walczyli po stronie Gith, nazywani sią githyanki. Potomkowie stronników Zerthimona to githzerai.

Pozostałe wierzenia Edytuj

Chociaż Krąg tego nie głosi, wierzy się, iż podczas walki z Gith Zerthimon umarł. Ci, którzy wierzą w jego boską moc, uważają go za mesjasza. Chociaż Lud żyje obecnie w Limbo, doskonałym miejscu do ćwiczenia woli tak jednostki, jak i grupy, wierzą, iż Zerthimon powróci, by poprowadzić ich na Pierwszą, którą dla nich szykuje i która jest im przeznaczona. Zerthowie zaprzeczają, jakoby otaczali swego patriarchę boską czcią.