Sferopedia
Advertisement

Symbol Zeboim

Bóstwo
Zeboim
Tytuł(y) Ciemne Morze, Malstrom (Mithas), Rann (Ergoth), Zebir Jotun (Lodowa Ściana), Zura Malstrom (morskie elfy), Zyr (Tarsis)
Symbol Wzór skorupy żółwia
Plan Ojczysty Otchłań
Ranga mocy Pośrednie bóstwo
Charakter Chaotyczny zły
Dziedziny Morze, sztormy, zawiść
Domeny Burze, chaos, woda, zło
Ulubiona broń Trójząb ("Triada")
Wrogowie Habbakuk
Zwierzchnik

Zeboim to mało znana na lądzie, a budząca grozę wśród żeglujących po oceanach bogini morza i sztormów. Jest zmienna i nieobliczalna, miewa ataki furii, które wprawiają ocean w szał i zatapiają statki. Pozostaje przy tym próżna oraz kapryśna i żeglarze mogą ją przebłagać odpowiednią ofiarą. Zeboim ucieleśnia bezlitosną, burzliwą naturę morza, ale miewa też przelotne chwile spokoju. Kapłani Zeboim podzielają dwoistą naturę bogini. Nie brzydzą się stosowaniem wymuszeń, zastraszając marynarzy i właścicieli statków do płacenia danin w zamian za dobrą pogodę. Na lądzie wcześnie rano biorą rytualną kąpiel, bez względu na pogodę, i modlą się o czary. Na pokładzie statku kapłan Zeboim to cenny nabytek - modli się z żeglarzami i składa ofiary Królowej Mórz. Na statku kapłani tej bogini modlą się o czary o zachodzie słońca. Wyjątkową ceremonią, odprawianą co osiem miesięcy, gdy w pełni stoi księżyc Solinari, są Dary Królowej Mórz. Podczas ceremonii kapłan poświęca większość zgromadzonych bogactw swej pani. A jeśli ta jest zadowolona z ofiary, większość przedmiotów przypłynie z powrotem. Jeżeli nie, zabiera wszystkie na zawsze. Najświętszym dniem jej religii jest dzień gwałtownych burz z piorunami i cyklonów w regionach Nordamaaru i Krwawego Morza. Kapłani Zeboim zbierają się na brzegu, by złożyć ofiarę ku czci Królowej Mórz, mającą na celu chronić wszystkich będących na morzu i mieszkających blisko niego. Zeboim niewiele dba o inne bóstwa. Wyjątkiem jest Habbakuk, władający wszystkimi istotami z głębin - która to krainą bogini chciałaby zawładnąć sama. Oboje nienawidzą się wzajemnie i nieustannie toczą wojnę, wieczną bitwę, która podobno wywołuje fale bijące o brzegi. Zeboim ma zmienny stosunek do ojca, Sargonnasa - czasami stara się o jego względy i o żeglarzy minotaurów, którzy oddają jej cześć, a czasem ze wzgardą, odtrąca rodzica i skazuje jego wyznawców na śmierć w odmętach. Bogini zawsze jednak unikała wchodzenia w drogę matce, Takhisis - przynajmniej do śmierci Ariakana, gdy zaczęła wątpić w zaangażowanie matki w wojnę z Chaosem.

Dogmat[]

Furia budzi szacunek i strach. Żaden żeglarz nie jest bezpieczny, chyba że życzy sobie tego Królowa Mórz, więc czcij ją i składaj jej wiele darów. Prędzej czy później morze ogarnie wszystko, a wszystkie lądy zatoną pod potęgą Zeboim. Oddaj jej cześć - lub sztorm cię zabije.

Źródła[]

  • Smocza Lanca: Opis Świata
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PANTEON DRAGONLANCE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chaos
 
Najwyższy Bóg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paladine
 
Mishakal
 
 
 
 
Gilean
 
 
 
 
Takhisis
 
Sargonnas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Branchala
 
 
 
Majere
 
 
Reorx
 
 
Morgion
 
 
Chemosh
 
 
 
Hiddukel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Shinare
 
Sirrion
 
 
Chislev
 
Zivilyn
 
 
 
Mina
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kiri-Jolith
 
Habbakuk
 
Solinari
 
Lunitari
 
 
Nuitari
 
Zeboim
 
 
 
Advertisement