Sferopedia
Advertisement
Sferopedia
Bóg
Zaltec2.png
Symboliczna głowa
Zaltec
Tytuł(y) Nosiciel Wojny, Zjadacz serc, Krwawa ręka
Symbol Serce, Czaszki, Maca (odpowiednik Macuahuitl), Noże, Okrwawione ręce, Szpony, Pazury, Kły, Jaguary, Grzechotniki
Plan Ojczysty Maztika, Teotli Itic lub Zompantli
Ranga mocy (prawdopodobnie) Większe bóstwo
Charakter chaotyczny zły
Dziedziny Wojna, Przemoc, Hishna, Nexala (miasto)
Domeny Hishna, Słońce, Walka, Uroki,
Ulubiona broń
Wrogowie Qotal
Zwierzchnik Kukul (martwy)


Zaltec - Nosiciel Wojny, Zjadacz serc, Krwawa ręka. Jeden z najważniejszych bogów Maztiki. Zgodnie z lokalnymi legendami to on miał dać ludziom odwagę oraz poczucie honoru. Nauczył też walki oraz był autorem spisku przeciwko Qotalowi, który przyniósł dla ludzkości okres głodu i wprowadził na stałe krwawe ofiary w ich wierzeniach.

Zaltec wygląda jak człowiek z bestialsko głową będącą czymś pomiędzy dzikiem a jaguarem oraz wężową skórą i jadowymi zębami. W artystycznych przedstawieniach zawsze przedstawiany jest w gniewie, gotowy do walki - zaciśnięte pięści, przygotowana broń, zmarszczone brwi i inne złowrogie cechy.

Od początku rywalizował on z Pierzastym Smokiem o wpływy i łaski. Z zazdrości wobec swego brata Qotala wytworzył magię hishna oraz podarował ją ludziom. Zaltec zabił matkę, boginię Maztikę, co rozpoczęło poważniejszą fazę rywalizacji, przeobrażającą się w prawdziwą wojnę między bogami. Ostatecznie Zaltec przegrał i został wygnany przez zwycięskiego brata.

Pomnik Zalteca w Nexala

Kiedy Pierzasty Smok zgwałcił Kiltzi i zasnął, ta udała się się do boga wojny. Wspólnie z innymi bogami z Prawdziwego Świata przygotowali spisek, aby osłabić Qotala i przejąć wiarę ludzi. Miasta dotknęły seria plag i katastrof. Dotychczasowe bezkrwawe ofiary i modlitwy nie dawały efektów, a bogowie głusi byli na wezwania. Kapłani Zalteca zaczęli nauczać, że bogowie są głodni. Ludzie zaczęli składać kolejne ofiary złożone z różnych rodzajów jedzenia. Kapłani Zalteca ogłosili, że pożywienie dla bogów musi być drogocenne. Wtedy zaczęli ludzie przynosić złoto, srebro, korale i inne wartościowe dobra. Dalej nie przynosiło to efektu a kapłani Zalteca głosili, że to musi być prawdziwie drogocenny pokarm. Wtedy ludzie zaczęli składać krwawe ofiary z humanoidów, a wtedy okres katastrof się zakończył.

Jest to bóg wojny, znany wszystkim mieszkańcom Maztiki, nawet nieludzkim (popularny zwłaszcza wśród niziołczych i orczych plemion). Zaltec patronuje miastu i ludności Nexala, większość aktów przemocy dokonywanych przez władze jest robionych ku jego imieniu. Miejscy kapłani utworzyli nawet doktrynę świętych rajdów, którą nazwali Pierzastymi Wojnami (ang. Feathered Wars). Były to pozorowane walki pomiędzy wojskami wielkich miast, których celem było zdobycie jeńców ku złożeniu ich w ofierze. Bóg ten także (pozornie) aktywnie wspierał to miasto w jego walkach, polityce i podbojach. Przyczynił się do powstania Armii Bestii, która powstrzymała dalszą ekspansje Legionu, lecz stanowiła zagrożenie dla całej cywilizacji w Maztice.

Zgodnie z wierzeniami główną siedzibą Zalteca jest tzw. Pałac Czaszek (Zompantli), znajdujący się w drugiej warstwie Tartarii. Wyznawcy tego boga trafiają tutaj niemal wyłącznie jako czaszki, ale niewiele więcej wiadomo o tej lokacji. Podobnie jak Tezca ma też być karany w Teotli Itic, za swoje liczne i masowe zbrodnie.

W czasach świetności kapłani tworzyli u siebie fryzury w formie jeżowych szpiców, poprzez wcieranie w nie krwi z ofiar a gdy ta wyschła, dawała szytwność. Dokonują samookaleczeń, by dokarmić swego boga. Swoje ubrania i skórę kryją popiołem. Obecnie, kiedy wiara została skompromitowana przez cykl wydarzeń prowadzących do Nocy Płaczu i walki z Armią Bestii. Równolegle do zwykłego duchowieństwa istniał Kult Wężowej Dłoni, który obejmował szerokie spektrum społeczeństwa.

Z nim związany jest potężny obiekt zwany Darkfyre.

Uwaga[]

W trylogii Maztiki (autor Douglas Niles) kult Zalteca został istotnie wzmocniony i sterowany w okresie imperium Nexal przez grupę drowów, którą nazywano Antycznymi (ang. Ancient Ones) lub Przodkami Mroku (ang. Ancestors of Darkness). Za to, że drowy maztikańskie przyjęły za swoje bóstwo Zalteca ten wpadł w konflikt z Lolth, która zmieniła te niewierne jej mroczne elfy w dridery.

Źrodła[]