Sferopedia
Advertisement

Glyptodon

Mamut włochaty

Megaloceros

Tygrys szablozębny

Zeuglodon

Złowieszczy borsuk

Złowieszczy dzik

Złowieszcza fretka

Złowieszczy jastrząb

Złowieszczy lew

Kobold dosiadający złowieszczą łasicę

Złowieszczy łoś

Złowieszczy niedźwiedź

Złowieszczy niedźwiedź polarny

Złowieszcze nietoperze

Złowieszczy nosorożec

Złowieszcze orły

Złowieszcza puma

Złowieszczy rekin

Goblin dosiadający złowieszczej ropuchy

Złowieszczy sęp

Złowieszczy szakal

Złowieszczy szczur

Złowieszczy tygrys

Złowieszczy wilk

Złowieszczy żółw lądowy

Złowieszcze zwierzęta (ang. dire animals) są większymi, wytrzymalszymi i wredniejszymi wersjami zwyczajnych zwierząt. Dosyć blisko przypominają swoje zwyczajne odpowiedniki, są jedynie odrobinę większe i potężniejsze, i z dziką, prehistoryczną, a nawet demoniczną przeciwstawnością. Ostre, brzydkie, kościane grzbiety wystają z ich kręgosłupów, kończyn i głowy. Niektórzy mówią że są stworzeniami które zostały wystawione na demoniczną energię lub przeklęte przez bogów, podczas gdy inni twierdzą że są zwyczajnymi stworzeniami na których eksperymentowali szaleni czarodzieje. Złowieszcze zwierzęta nie potrafią mówić, posiadają zwierzęcą inteligencję i nie noszą ekwipunku.

Glyptodon[]

Mamut włochaty[]

Megaloceros[]

Megaloceros jest dużym, potężnym jeleniem, mierzącym 2,1 metra w kłębie, mierząc wraz z 45-kilogramowym porożem 3,7 metra. Lubi jeziora i bagna i można go wytrenować by służył jako wierzchowiec. Ogromne poroża stworzenia są popularnymi dekoracjami do zamków i loży myśliwskich. Te bestie służą również jako potężne totemiczne bestie dla neandertalczyków i śnieżnych goblinów, które zwą zwierzęta "Wielkim Śnieżnym Łosiem".

Tygrys szablozębny (Smilodon)[]

Dwukrotnie większy od lwa, uzdolniony w zabójczych taktykach polowania i uzbrojony w mordercze kły, smilodon (lub tygrys szablozębny) jest władcą lodowych równin i wzgórz. Tygrys szablozębny nie jest właściwie blisko spokrewniony z innymi tygrysami. Smilodon ma ponad 2,4 metra długości i waży ponad 360 kilogramów. Stado jest rządzone przez szablozębne samice, chociaż czasami dwa lub nawet trzy samce są tolerowane. Ulubionymi ofiarami stworzeń są roślinożercy tacy jak branty, mamuty, glyptodony, konie i megalocerosy. Chociaż współpracują, walki o dominację, pożywienie, terytorium i partnerów są powszechne, a czasami nawet śmiertelne. Ryk tygrysa szablozębnego jest głośniejszy niż lwa. Słabsze szablozębne są często wypędzane ze stada w parach, po czym obejmują terytoria łowieckie w lasach lub wzgórzach. Używają jaskiń lub małych ziemnych legowisk by rodzić mioty i wychowywać swoje młode.

Zeuglodon[]

Zeuglodony są masywnymi, niemal wężowymi wielorybami które czają się w najzimniejszych oceanach. Są jednolitego szarego lub czarnego koloru. Ich głowy są długie i wąskie, z licznymi ząbkowanymi zębami w paszczach. W przeciwieństwie do większości innych wielorybów, ich ciała są dosyć chude i niemal wężowe w kształcie. Posiadają dwie pary płetw; przednia para jest duża i dobrze, lecz tylna para jest atropiczna niemal do punktu bezużyteczności. Odrobinę więcej niż połowę ciała zeuglodona zajmuje długi i potężny ogon. Olbrzymie groty ogona zeuglodona potrafią w niewielkim czasie roztrzaskać w drzazgi nawet najtwardsze statki. Zeuglodony do 23 metrów długości były widywane przez renomowanych marynarzy, lecz opowieści obfitują w masywne zeuglodony mierzące grubo ponad 23 metry długości. Jest prawdopodobne że większość wystarczająco pechowych ludzi by spotkać takie stworzenie nie przetrwała by opowiedzieć opowieść.

Złowieszcza barakuda[]

Złowieszcza barakuda ma około 3 metry długości i waży około 136 kilogramów. Posiada kostne wypukłości wzdłuż kręgosłupa i pysk pełen wielkich zębów.

Złowieszczy borsuk[]

Te okrutne istoty nie tolerują żadnych intruzów. Nie są w stanie wryć się w twardą skałę, ale potrafią poruszać się przez każdy bardziej miękki materiał. Ryjący złowieszczy borsuk zazwyczaj tworzy tunel o średnicy 1,5 metra, który z powodzeniem można wykorzystać, chyba że przekopuje się przez bardzo sypką substancję. Złowieszcze borsuki mierzą od 150 do 210 centymetrów długości, a ważą około 250 kilogramów.

Złowieszczy dzik[]

Złowieszcze dziki są wszystkożerne. Większość czasu spędzają buchtując, podobnie do zwykłych świń. Niemniej brutalnie atakują wszystko, co się do nich zbliży. Przeciętne zwierzę tego rodzaju mierzy 3,6 metra długości i waży 1000 kilogramów.

Złowieszcza fretka[]

Złowieszcza hiena[]

Złowieszczy hipopotam[]

W przeciwieństwie do swojego mniejszego kuzyna, złowieszczy hipopotam nie jest zadowolony z żerowania na roślinach. Jest mięsożercą, opierającym się głównie na rybach i mniejszych ssakach - lub nawet większych ssakach, jeśli zawędrują zbyt blisko do rzek, stawów i jezior które zamieszkują złowieszcze hipopotamy. Terytorialne i agresywne do ekstremów, złowieszcze hipopotamy atakują wszystko co przechodzi w pobliżu. Typowy złowieszczy hipopotam mierzy ponad 6 metrów długości i waży między czterema a sześcioma tonami.

Złowieszczy jaguar[]

Złowieszczy jastrząb[]

Ten ptak drapieżny jest w stanie upolować świnię, owcę, a nawet małego konia. Złowieszczy jastrząb lubi gnieździć się w wysoko położonych, trudno dostępnych miejscach. Przeciętny złowieszczy jastrząb osiąga długość około 1,5 metra, a rozpiętość skrzydeł około 3,5 metra. Górna część jego dzioba jest wyposażona w kostny wyrostek, a z dolnej części ciała i ogona wyrasta dumnie kilka długich piór.

Złowieszczy koń[]

Agresywne, dzikie koniowate przemierzają pustkowia całymi stadami. Złowieszcze konie opierają się udomowieniu jak wszystkie dzikie zwierzęta.

Złowieszczy kret[]

Złowieszczy lew[]

Złowieszcze lwy to cierpliwi łowcy, w czym są podobni do swych mniejszych kuzynów. Niemniej preferują oni większe zdobycze. Te lwy osiągają nawet 4,5 metra długości, ważąc przy tym ponad 1700 kilogramów.

Złowieszczy lis[]

Złowieszcza łasica[]

Złowieszcze łasice to agresywne, niemal szalone istoty o nieograniczonej energii. Przeciętne złowieszcze zwierzęta tego rodzaju mierzą 3 metry długości, a ważą do 350 kilogramów.

Złowieszczy łoś[]

Samiec złowieszczego łosia to imponująca, agresywna bestia. Samice są mniej napastliwe, ale broniąc potomstwa, stają się niebezpieczne. Złowieszczy łoś ma ciemno ubarwione, zmierzwione futro. Ogromne, rozłożyste poroże samców osiąga nawet 3,5 metra, a sam byk może ważyć do 3 ton. Wiosną zrzuca poroże, więc dopóki nie ono kolejnej jesieni, nie może stosować ataków bodnięciem. Samica nie ma poroża, więc nigdy nie dysponuje tym atakiem.

Złowieszcza małpa[]

Złowieszcze małpy są zwierzętami terytorialnymi, nawykłymi do atakowania wszystkiego, co znajdzie się w ich polu widzenia. Te stworzenia mierzą około 2,7 metra wzrostu, a ważą od 400 do 600 kilogramów.

Złowieszczy niedźwiedź[]

Złowieszcze niedźwiedzie to istoty wszystkożerne, które zwykle nie interesują się istotami próbującymi ich unikać. Niemniej agresywnie bronią swych zdobyczy czy innych źródeł pożywienia. Nie wahają się również niszczyć każdej rzeczy, która może zawierać coś jadalnego. Typowy złowieszczy niedźwiedź ma ponad 3,5 metra długości, ważąc przy tym nawet 4 tony.

Złowieszczy niedźwiedź polarny[]

Te masywne drapieżniki są znacznie większe niż złowieszczy niedźwiedź, mierząc niemal 6,1 metra długości i ważąc do 6804 kilogramów. Złowieszcze niedźwiedzie polarne są agresywnymi łowcami które śledzą odkrywców i podróżnych, czekając na szansę by zaatakować.

Złowieszczy nietoperz[]

Tych nocnych myśliwych łatwo zaniepokoić. Starają się oni albo zabić, albo przegnać każde napotkane stworzenie. Typowy złowieszczy nietoperz ma 4,5 metra rozpiętości skrzydeł, a waży około 100 kilogramów.

Złowieszczy nosorożec[]

Złowieszczy nosorożec to potężne, włochate stworzenie, z którego nosa wyrasta pojedynczy róg, osiągający często długość 3 metrów. Typowy złowieszczy nosorożec ma 9 metrów długości (bez rogu) i może ważyć do 5000 kilogramów.

Złowieszczy opos[]

Złowieszczy orzeł[]

Złowieszcze pekari[]

Złowieszcza puma[]

Złowieszcze pumy są przerażającymi, złośliwymi stworzeniami które bezlitośnie śledzą swoje ofiary. Złowieszcza puma mierzy około 2,4 metra długości i waży około 270 kilogramów.

Złowieszczy rekin[]

Złowieszcze rekiny atakują wszystko, co uznają za jadalne - nawet większe od nich stworzenia. Ten potworny wodny stwór osiąga długość nawet 7,5 metra, ważąc przy tym ponad 10 ton.

Złowieszcza ropucha[]

Płazy te są raczej potulne i nieagresywne. Zwykle nie stanowią zagrożenia dla humanoidów.

Złowieszczy rosomak[]

Te istoty o paskudnym charakterze słyną z tego, że często atakują osady, niszcząc zarówno żywy inwentarz, jak i spiżarnie. Cieszą się reputacją niemal zupełnie nieustraszonych. Złowieszcze rosomaki osiągają do 3,5 metra długości, ważąc przy tym nawet tonę.

Złowieszczy sęp[]

Złowieszczy słoń[]

Złowieszcze słonie to tytanicznych rozmiarów roślinożercy. Bywają nieprzewidywalne i kapryśne. Giganci czasami wykorzystują złowieszcze słonie jako wierzchowce lub zwierzęta juczne. Złowieszczy słoń jest dużo większy od zwykłego, posiada kostne płyty opancerzające kręgosłup oraz wielkie, groźne kły. Oczka ma niewielkie i złośliwe.

Złowieszczy szakal[]

Złowieszcze szakale, w przeciwieństwie do zwyczajnych szakali polują bez strachu w dzień lub w nocy, w każdym obszarze i są nawet tak śmiałe by wkroczyć by wkroczyć do miejskich osiedli w poszukiwaniu niechronionego inwentarza - lub nawet niepilnowanych dzieci. Ich myśliwskie wycie przeszywa ich ofiarę grozą, a cywilizowany lud, który słyszy je spoza swoich namiotów wie że śmierć jest w pobliżu.

Złowieszczy szop[]

Złowieszczy szczur[]

Stada złowieszczych szczurów bez wahania atakują przeciwników, gryząc ostrymi siekaczami.

Złowieszczy tygrys[]

Złowieszcze tygrysy polują na wszystko, co się rusza. Cierpliwie podchodzą potencjalny posiłek, a atakują, gdy tylko osłabi swoją czujność. Te złowieszcze zwierzęta mierzą ponad 3,5 metra długości, a ważą nawet 300 kilogramów.

Złowieszczy wąż[]

Złowieszczy wąż łączy siłę i moc dusiciela z trującym jadem żmii. Zwierzę to wygląda niczym ogromną żmija o ciemnozielonych lub brązowych łuskach i długich kłach. Na łbie ma dwa umieszczone tuż za oczami kostne wyrostki podobne do rogów.

Złowieszczy węgorz[]

Złowieszczy węgorz jest murenowatym zwierzęciem nietypowego rozmiaru. Potrafi osiągnąć długość 6 metrów lub więcej i ważyć do 227 kilogramów. W innych względach przypomina mniejszych kuzynów.

Złowieszczy wilk[]

Złowieszcze wilki są niezwykle skuteczne, gdy polują w watahach. Zabijają cokolwiek zdołają złapać. Te zwierzęta są czarne lub szare, mierzą do 270 centymetrów długości, a ważą około 400 kilogramów.

Złowieszczy żółw lądowy[]

Złowieszczy żółw lądowy porusza się wolno poprzez pustkowia, konsumując kaktusy, krzaki jasłoszynów i twarde pustynne trawy. Jest bestią o złym temperamencie i szybką by rzucić się na intruzów. Złowieszczy żółw lądowy mierzy 6 do 9 metrów długości i waży 5443 kilogramy.

Pochodzenie[]

Złowieszcze zwierzęta są przeznaczone by reprezentować fantastyczne prehistoryczne zwierzęta. Wiele złowieszczych zwierząt posiada odpowiedniki w megafaunie realnego świata, takie jak mamut włochaty, megaloceros i zeuglodon. Wiele innych jednak ze swoimi wystającymi kościanymi grzbietami i kolcami są po prostu fantazyjnymi wymysłami.

Słowo dire (pl. złowieszczy, przyp. tłum) jest czasami używane by opisać część realnych prehistorycznych zwierząt, takich jak straszliwy wilk (ang. dire wolf).

Idea dużych wersji zwyczajnych stworzeń jako przeciwników bohaterów jest prawdopodobnie inspirowana przez opowieści z mitów i legend, takich jak lew nemejski, ogromny szczur lub rok. Takie stworzenia zostały licznie przedstawione w literaturze, takiej jak Pies Baskervillów.

Źródła[]

Advertisement