Sferopedia
Advertisement

Arcanaloth manipulujący marionetkami baatezu i tanar'ri, obserwujący ultroloth w tle

Yugolothy (znane wcześniej jako daemony) to neutralne złe czarty będące mieszkańcami niższych planów Gehenny i Szarych Pustkowi. Można ich też spotkać w Carceri i na Acheronie. Pierwotnie zamieszkiwały tylko Szare Pustkowia, ale przeniosły siły na sąsiednie plany, prawdopodobnie w celu rozszerzania wpływów i manipulacji Wojną Krwi. Jest kilka tuzinów podtypów yugolothów o różniących się stopniach mocy. Ich przodkami są starożytne, chore baernalothy. Przywódca yugolothów nosi tytuł Oinolotha i włada z Wieży Wyczerpania Khin-Oin na Szarym Pustkowiu. Nawet ta postać nie sprzeciwia się jednak Generałowi Gehenny, który władał całą rasą nim skolonizowała tamten plan. Rzecz jasna yugolothy bez wahania działają też na własną rękę pod nieobecność Generała. Generał ma swą siedzibę w Pełzającym Mieście. Trzecią ważną siedzibą jest leżąca na Carceri Wieża Wcielonego Bólu altralotha Bubonixa, stwórcy demodandów.

Yugolothy mają neutralne stosunki z innymi czarcimi rasami, interweniując tylko wtedy, kiedy widzą sytuację, które może być korzystna lub ma szanse na rozwój ich własnych planów. Yugolothy są podstępne, skryte i przekupne z natury, często działając jako żołnierze dla bóstw w ich własnych prywatnych wojnach, bądź wspierając jedną albo drugą stronę Wojny Krwi pomiędzy demonami (tanar'ri) i diabłami (baatezu). Jako najemnicy przejawiają całkowity brak lojalności. Te chytre stworzenia zmieniają pracodawców w zależności od tego, kto da więcej. Ci którzy używają yugolothów jako żołnierzy, muszą mieć nad nimi władzę, najlepiej popartą brutalną siłą lub szantażem, przed rozpoczęciem walki. Nieraz zdarza się, że w czasie bitwy oddział lothów nagle przechodzi na stronę dotychczasowego wroga. Na szczęście dla nich, raporty z przegranych bitew rzadko docierają do Baator i Otchłani. Przyłapane na zdradzie, są przez obie czarcie rasy ścigane i mordowane bez litości. Nie zmienia to jednak ich wrodzonej chciwości i zdradliwości. Choć przedstawiają się jako po prostu jako chciwi najemnicy, członkowie najwyższych kast yugolothów postrzegają cały tok Wojny Krwi jako ich własne pole rozgrywki, którą mogą kontrolować i manipulować. o czasu, aż zdecydują się ją zakończyć, zjednoczyć Plany Niższe i zwrócić swoją uwagę na plany dobra.

Yugolothy dzielą się na pomniejsze i większe. Ci pierwsi - szeregowcy ich armii służą wiernie, wykonując rozkazy w zamian za obietnice mocy i bogactwa. Ci drudzy, dowódcy - władają nimi przy pomocy swej mocy i potęgi. Armie yugolothów są nieefektywne i słabo skoordynowane. Baatezu i tanar'ri korzystają z nich tylko ze strachu, że mogliby stracić przewagę, rezygnując z dodatkowego źródła sił.

Hierarchia[]

Ultroloth i arcanaloth obserwujący efekty swoich machinacji

Pomniejsze yugolothy[]

 • Mezzoloth - stanowią ogromną większość armii yugolothów i reprezentują podstawę ich rasowej hierarchii. Mezzolothy formują się bezpośrednio z dzikiej esencji Szarych Pustkowi oraz Gehenny, zarówno naturalnie jak i sztucznie ściągnięte z planu przez mechanizmy i sadzawki rozpłodowe pod Wieżą Wyczerpania Khin-Oin, Wieży Mocy i ostatecznie ze Zwierciadlanej Czeluści Wieży Wcielonego Bólu na Carceri. Te dwunogie, żukopodobne czarty dzierżą wielkie trójzęby, sięgają ponad dwa metry wzrostu i mają cztery insektopodobne ręce.
 • Dhergoloth - awansowane mezzolothy mogą otrzymać ten status.
 • Piscoloth - ponad dergholothami, te homarowate yugolothy są okrutnymi, nienawistnymi brutalami, utrzymującymi porządek w armiach - zadanie doskonale dopasowane do ich drobiazgowej i tyrańskiej postawy.
 • Hydroloth - żabie yugolothy zamieszkujące Rzekę Styks.
 • Yagnoloth - ci drobni władcy otrzymują polityczne uprawnienia od ultrolothów. Awansowane yagnolothy mają możliwość zostania Większymi Yugolothami.
 • Marraenoloth - przewoźnicy na Rzece Styks.
 • Canoloth - kiedy yugoloth rozgniewa swoich zwierzchników, czy to przez akt zdrady czy dezercję, zostaje ukarany w sposób tak przerażający, iż perspektywa takiego losu utrzymuje większość yugolothów w ryzach. Przestępcy zostają przeobrażeni w canolothy, ślepe ogary bitewne armii yugolothów. Na zawsze zdruzgotane bólem, canolothy wyczuwają swoje otoczenie poprzez długi, ciernisty jęzor. Nienawidzą wszystkich istot i rozkoszują się szansą okaleczenia i zniszczenia.
 • Gacholoth - czarnoskórzy, czteronodzy infiltratorzy i sabotażyści.

Większe yugolothy[]

 • Nycaloth - ci aroganccy dowódcy armii yugolothów mają zieloną skórę, cztery umięśnione ręce, psie pyski i parę wielkich nietoperzowych skrzydeł.
 • Arcanaloth - te czarty o głowie szakala odziewają się w wykwintne szaty i przypominają osobliwe manifestacje postaci wypaczonej magii. Jedni z największych władających magią tajemną w wieloświecie, gromadzą się w Wieży Mocy na Gehennie pod dowództwem Helekanalaitha, "Strażnika Wieży," gdzie spisują postępy Wojny Krwi, sporządzają kontrakty ze śmiertelnikami jak i czartami oraz bez końca studiują złożoność abstrakcyjnego zła.
 • Ultroloth - najwyżsi, najczystsi ze wszystkich większych yugolothów i niekwestionowani władcy rasy yugolothów, ultrolothy, przypominają blade humanoidy o powiększonych, rozjarzonych oczach migoczących zjadliwą barwą. Ich puste twarze pozbawione są wyrazu, a cechuje je zimne, sterylne i pozbawione emocji zło. Nieustannie zdradzają i wbijają sobie noże w plecy, a wsławili się w wieloświecie swoim nieokiełznanym okrucieństwem.
 • Baernaloth - baernalothy są pierwotnymi czempionami zła, twórcami ras yugolothów i demodandów.

Pozostałe yugolothy[]

 • Koruptor losu - potajemni i przebiegli manipulatorzy szczęścia, często zostają zabójcami.
 • Echinoloth - tylna formacja armii yugolothów, te czarty łączą cechy rozgwiazdy i kałamarnicy w nieatrakcyjną całość.
 • Dajmon strażniczy - te istoty zostały stworzone przez yugolothy jako pomniejsi słudzy sprzymierzonych z nimi śmiertelników i by służyły miast nich kiedy potężni czarodzieje wzywają je po przysługi. Spotykane są w odmianach słabej, pomniejszej i większej.
 • Skeroloth - uformowane ze zdegradowanych mezzolothów, stanowią sieczkę i mięso armatnie armii yugolothów, działając jako szpiedzy, złodzieje i intruzi. Służą ponieważ muszą, nadskakując najbliższym większym yugolothom i zdradzając byłych władców jeżeli tylko ujrzą kuszące światełko bogatszych nagród.
 • Voor - pełni macek, zwaliści brutale wykorzystywani jako strażnicy, obrońcy i ochroniarze. Większe wersje znane są jako okropni biczownicy.

Bitwolothy[]

Podgrupa yugolothów jest znana jako bitwolothy. Te stworzenia mają kształty przeróżnych broni:

 • Bitwoloth Strzały - Najsłabsi z bitwolothów; często służą jako szpiedzy.
 • Bitwoloth Topora - Lekkomyślnie odważni kombatanci.
 • Bitwoloth Kuszy - Najbardziej poszukiwani bitwolothowie z powodu ich wszechstronności.
 • Bitwoloth Piki - Złośliwe, drapieżne yugolothy żywiące się krwią żyjących stworzeń.
 • Bitwoloth Kolczastego Łańcucha - Agresywni łowcy, którzy polują na inne bitwolothy dla sportu.
 • Bitwoloth Miecza - Niezależni, przebiegli i twardzi żołdacy, żądają podbojów, chwały i łupów.

Altralothy[]

Charon, Przewoźnik Rzeki Styks

Yugolothy, które zawarły pakty z nocnymi wiedźmami by stać się niezwykłymi i potężnymi istotami, nie cierpianymi jako zdrajcy przez resztę ich rodzaju. Altralothy czasami wypełniają nadany motyw, taki jak śmierć, zaraza, wojna i głód.

Znanymi altralothami tworzącymi Chorą Ósemkę (ang. The Diseased Eight) są:

 • Anthraxus Spróchniały - były Oinoloth.
 • Bubonix - były arcanaloth, obecnie władca Wieży Wcielonego Bólu na Carceri.
 • Charon - władca marraenolothów, przewoźnik na Rzece Styks.
 • Cholerix - drugi dowodzący po Bubonixie.
 • Diptherius - niegdyś rywal Anthraxusa po tytuł Oinolotha.
 • Taba - jeden z największych szpiegów i złodziei Czarcich Planów, Taba może objawić się jako dowolny czart. Wykorzystuje swoje zdolności głównie do zdobywania bogactwa.
 • Typhus - przypominający garbatego mezzolotha, Tyfus jest potężnym generałem dowodzącym armią znaną jako Piekielny Front.
 • Xengahra Upadły - wyrzutek yugolothów, który stał się żywym uosobieniem beznadziei. Powierzchownie wygląda jak solar z grymasem skrajnej rozpaczy na wychudłej twarzy.

Upadły Solar Malkizid

Pozostali władcy[]

 • Generał Gehenny, tajemniczy władca rasy yugolothów, władający z Pełzającego Miasta. Jest to ultroloth tak potężny, że nie znalazła się do tej pory istota zdolna stawić mu czoła. Wielu potężnych ultrolothów poszukuje go, by ofiarować swe usługi. Generał objawia się jednak tylko tym, których uzna za godnych. Nikt nie zna jego prawdziwego imienia i nawet Księga Opieki nie wspomina o tym potężnym, na wskroś złym biesie. Niektóre rzeczy powinny na zawsze pozostać w ukryciu.
 • Helekanalaith - strażnik Wieży Mocy, arcanoloth.
 • Larsdana Ap Neut - opracował Wieżę Mocy, kształtując ją na podobieństwo architektonicznych elementów Sigil i stworzył archiwum rasowej pamięci, która jest zgromadzona ze wszystkich yugolothów jego kasty, i którą w dobrym stanie ktokolwiek z nich może uzyskać z dowolnego miejsca na planach (prawdopodobnie poprzedni Strażnik Wieży Mocy).
 • Malkizid - były solar służący Seldarine, Malkizid jest zarówno wygnanym arcydiabłem jak i władcą yugolothów.
 • Mydianchlarus - obecny Oinoloth, tak zwany "Książę Ultrolothów."

Oinoloth[]

Oinoloth z Mordenkainen's Tome of Foes

Oinoloth jest władcą Khin-Oin, Wieży Wyczerpania, drugim najpotężniejszym władcą rasy yugolothów po Generale Gehenny.

Aż do niedawna oinolothem był Anthraxus, ultroloth którego głowa została ukształtowana na podobieństwo chorego barana przez bluźnierczy pakt. Ultroloth Mydianchlarus wyszeptał do jego ucha sekret tak wstrząsający, iż zmusiło Anthraxusa do opuszczenia jego tronu, pozwalając samemu Mydianchlarusowi przejąć rolę oinolotha.

Mydianchlarus zasiada na tronie Khin-Oin znanym jako Oblężenie Boleści (ang. Siege Malicious), starszym artefakcie wyrzeźbionym z samego kamienia wieży i inkrustowanego matowym srebrem, nieszlachetną miedzią i mosiądzem. Korona z rubinów zdobi czubek oprawy. Ponieważ pokonał poprzedniego władcę wieży, potęga Oblężenia Boleści należy do niego, lecz jest on także przeistoczony przez moc tronu, cierpiąc na znamię oinolotha. Jego skóra ohydnie obumarła, czyniąc jego puste, beztwarzowe oblicze podgniłym i chorym. Lecz tron obdarza go także mocą władania chorobami Szarego Pustkowia, tworząc, kształtując i wzniecając plagi wedle własnego życzenia. Póki nie zostanie pokonany i jego tron nie wpadnie w ręce kogoś innego, posiada władzę nad chorobą bez względu na to czy zasiada obecnie na Oblężeniu Boleści. Może zarazić dowolną żywą istotę w promieni 100 metrów dowolną wybraną przez siebie chorobą.

Znane lokacje yugolothów[]

Pełzające Miasto

Miasto w Centrum

 • Pełzające Miasto to mobilna forteca Generała Gehenny. Nigdy nie brała udziału w Wojnie Krwi, acz przepowiednie mówią, że kiedy to uczyni, Wojna Krwi przyjmie decydujący obrót w apokaliptycznej ostatecznej bitwie.
 • Khin-Oin Wieża Wyczerpania mieści Oblężenie Boleści, tron Oinolotha.
 • Wieża Mocy mieści historię yugolothów.
 • Wieża Wcielonego Bólu to nieskończona trzecia wielka wieża Yugolothów. Wieża jest zbudowana z milionów żyjących oczekujących pozaprawianych razem wijących się, wrzeszczących bloków. Sama wieża jako całość jest w wielu względach żywą istotą. Jej centrum, miejsce znane jako Refleksyjna Przepaść, otwiera się bezpośrednio na esencję Carceri, podczas kiedy szczyt Wieży, znany jako Korona Agonii, będzie ostatecznie odziany w przygotowaną, wygarbowaną skórę martwego, bądź poświęconego bóstwa. Wieża jest teoretycznie rządzona przez altralotha Bubonixa.
 • Magnetyty Nędzy to niewyobrażalnie stare artefakty, po jednym na każdą warstwę Szarych Pustkowi, pokryte zapiskami w języku baernalothów, które przetaczają i gromadzą wiarę, emocje, duchowe energie wysysane z całych Szarych Pustkowi.
 • Miasto w Centrum, 'lothy stanowią tu nieco dziwne towarzystwo, powiązani z Dandy Will, władcą miasta, a zarazem diabelstwem o 'lothowym dziedzictwie.

Przedmioty yugolothów[]

 • Księga Opieki to prastare dzieło zawierające tajniki przywoływania yugolothów. Autorstwa nieznanej ręki, księga opisuje jak przyzwać i kontrolować te czarty. Zawiera nawet prawdziwe imiona kilku większych lothów. Rzecz jasna każdy czaromiotacz na tyle głupi, by przyzwać jedną z przytoczonych z imienia istot potrzebuje potężnej ochrony, by uniknąć natychmiastowej śmierci. Istnieją przynajmniej cztery zachowane egzemplarze Księgi Opieki, ukryte w nieznanych miejscach.
 • Gehennowe żelazo morgut to wulkaniczny minerał występujący tylko w stromych górach Gehenny. Tam wydobywają go czasem yugolothy oraz inne tamtejsze stworzenia. Morgut wyjątkowo kiepsko poddaje się obróbce, a wykuta z niego broń jest podziobana, poznaczona skazami i jest słabo wyważona, przez co trudniejsza w użyciu. Jednak jest to wyjątkowo toksyczny surowiec, dlatego ten oręż zatruwa krew.
 • Jama Bólu to metalowa kadź przekroju 3 metrów i głęboka na 6, zawierająca kilka ogromnych pijawek. Jest to dzieło bioinżynierii yugolothów. Jama bólu skutecznie odsącza z ofiar płynny ból. Mieści do pięciu istot rozmiarów człowieka. Yugolothy wrzucają ofiary do jamy, gdzie długie na 30 cm pijawki wczepiają się w nie, zadając wielki ból i wysączając go w płynnej postaci. Cienka pępowina łączy pijawkę ze zbiorniczkiem umocowanym przy boku walca. Każda pijawka każdego dnia przesyła jedną porcję, a po wysączeniu istoty, pożera ofiarę. Na krawędź kadzi prowadzą dwie drabiny, zaś na górze otacza ją szeroka kładka. Każdego dnia do jamy trzeba wlać jedną dawkę płynnego bólu, aby pijawki zabrały się do pracy.

Zapomniane Krainy[]

W 3 edycji Zapomnianych Krain, Yugolothy są rodowitymi mieszkańcami planu Krwawej Szczeliny.

Źródła[]

 • Baker, Richard; Joseph D. Carriker; and Jennifer Clarke-Wilkes. Stormwrack (Wizards of the Coast, 2005).
 • Baker, Rich, Karen S. Boomgarden (Editor), Tony DiTerlizzi (Illustrator). Monstrous Compendium Appendix II (Planescape) (Advanced Dungeons & Dragons, 2nd Edition). (TSR, 1995). ISBN 0-7869-0173-X
 • Baker, Richard; Stout Travis; Wyatt, James. "Player's Guide to Faerun" - Przewodnik Gracza po Faerunie D&D 3.5
 • Bonny, Ed, Skip Williams, Jeff Grubb, Rich Redman, Steve Winter. Monster Manual II (3e). (Wizards of the Coast, 2002). ISBN 0-7869-2873-5
 • Bonny, Ed. "Pox of the Planes" in Dragon Magazine Annual #2. 1997.
 • Cagle, Eric; Decker, Jesse; Quick, Jeff; Wyatt, James. "Arms and Equipment Guide" - Księga Broni i Ekwipunku (3e).
 • Cook, Monte. "Book of Vile Darkness" - Księga Plugawego Mroku
 • Grubb, Jeff. Manual of the Planes (TSR, 1987). ISBN 0-7869-1850-0
 • Grubb, Jeff, David Noonan, and Bruce Cordell. Manual of the Planes (Wizards of the Coast, 2001).
 • Gygax, Gary. Monster Manual II (TSR, 1983). ISBN 0-7869-2873-5
 • Kestrel, Gwendolyn F.M. Monster Manual IV (Wizards of the Coast, 2006).
 • McComb, Colin. Faces of Evil: The Fiends (TSR, 1997). ISBN 0-7869-0684-7
 • McComb, Colin, Dale Donovan, and Monte Cook. Planes of Conflict (TSR, 1995). ISBN 0-7869-0309-0
 • Shade' Yugoloth Lore
 • Stewart, Todd and Oliver Diaz. "Multiple Dementia" Dragon #253 (Paizo Publishing, 2007).
 • Varney, Allen (Editor), Jeff Easley (Illustrator), Tony DiTerlizzi (Illustrator). Monstrous Compendium Appendix (Planescape) (Advanced Dungeons & Dragons, 2nd Edition). (Wizards of the Coast, 1994). ISBN 1-5607-6862-2
 • Wyatt, James, Eric Cagle, Jesse Decker, James Jacobs, Erik Mona, Matthew Sernett, Chris Thomassen. Fiend Folio. (Wizards of the Coast, 2003). ISBN 0-7869-2780-1
 • Gygax, Gary (1978). Vault of the Drow. TSR, Inc., 32. 9021. ISBN 0-935696-07-5.
 • Wikipedia:Yugoloth
 • Enworld.org Yugoloth Lore
Advertisement