Sferopedia
Advertisement

Yuan-ti

Yuan-ti odcięły się od swojego człowieczeństwa dawno temu, a wraz z nim od swojej poczytalności.

- Z MISTRZÓW ZAKAZANEGO MIASTA przez Codo Vidaka

Yuan-ti są rasą powstałą z krzyżówki ludzi z wężami, charakteryzującą się ogromnym zróżnicowaniem budowy ciała. Ich cechą wspólną jest natomiast wywyższanie się ponad inne rasy i dążenie do władzy nad światem. Głównymi środkami do tego celu są: eliminacja wrogów oraz umacnianie własnej nacji poprzez tworzenie wylęgarni i asymilowanie niezwiązanych z rasą ludzi poprzez przemianę w zbrukanych.

Często zamieszkują dżungle oraz podziemia obfite w gorące źródła, gdyż tylko tam mogą znaleźć niezbędne do rozrodu wilgoć i ciepło. Czasami zamieszkują też ruiny budowli wzniesionych przez swoich przodków lub podziemia miast humanoidów. Zawsze otaczają się towarzystwem różnych wężopodobnych istot, które służą im jako strażnicy i towarzysze.

Centrum społeczeństwa yuan-ti jest zawsze świątynia. Ich architektura wykorzystuje plan okręgu a zamiast prostych schodów wykorzystuje serpentynowe rampy i pale. świątynia jest zawsze zakamuflowana i dobrze ukryta przed wzrokiem postronnych. Najwyższy kapłan, którym zawsze jest abominacja, jest przywódcą takiej skupionej wokół świątyni społeczności yuan-ti. Przewodzi on rytuałom, często obejmującym krwawe ofiary.

Yuan-ti są mięsożercami preferującymi istoty stałocieplne. Gustują zwłaszcza w mięsie ptaków i ludzi. Często hodują w swoich siedzibach drób, aby nie ściągać na siebie podejrzeń zbyt częstymi kradzieżami i zabójstwami.

W walce yuan-ti są śmiertelnie groźnymi przeciwnikami wykorzystującymi swoją wysoka inteligencję. Świetnie zastawiają pułapki, z upodobaniem posługują się podstępem i korzystają z atutów otoczenia i swojej fizjologii. Jeżeli atakują grupą, na pierwszy ogień zwykle wystawiane są najsłabsze i najniżej stojące w hierarchii osobniki.

Gatunki yuan-ti[]

Trzy główne, najczęściej spotykane rodzaje yuan-ti:


Podgatunki[]

Religia[]

Bóstwem yuan-ti jest Merrshaulk, w Faerunie zastępuje go natomiast Sseth - wężowy aspekt Seta. Niektóre czczą również Sss'thasine'ss, Varae, jak również Zehira (który pojawił się na Faerunie tuż przed Plagą Czarów). Niewielka istnieje również garstka zainteresowana Dendar, Nocym Wężem, jednak przed plagą czarów w jej imieniu zsyłał czary Cyric.

Źródła[]

Advertisement