Sferopedia
Advertisement

Xorn

Xorn

Zawsze trzymaj kilka klejnotów w swojej kieszeni. Głodny xorn to pomocny xorn.

- 6. zasada przetrwania w podziemiach według Mistyka X

Xorny to padlinożercy wywodzący się z Planu Żywiołu Ziemi. Ich masywne ciało zbudowane jest z tkanki przypominającej kamień. Składa się ze zwalistego korpusu zwieńczonego na górze potężną paszczą. Paszczę otaczają trzy symetrycznie rozmieszczone, długie ręce zakończone ostrymi pazurami. Pomiędzy rękami położonych jest troje dużych oczu chronionych podobnymi do kamieni powiekami. Dół korpusu zakończony jest trzema krótkimi, silnymi nogami, każda położona poniżej jednego z oczu. Całe ciało xorna jest przystosowane do rycia w ziemi. Słabsze xorny mają około 90 centymetrów wzrostu, tyle samo szerokości i ważą mniej więcej 60 kilogramów. Przeciętne mierzą około 1,5 metra wzrostu oraz szerokości i ważą jakieś 300 kilogramów. Stare mają mniej więcej 2,4 metra wzrostu oraz szerokości i ważą do 4,5 tony. Opisywane istoty mówią wspólnym oraz ziemnym.

Xorny nie walczą z istotami z Planu Materialnego, chyba że w samoobronie i mają do nich obojętne nastawienie. Interesują je za to wszelkie kamienie i minerały posiadane przez takie istoty, gdyż przedmioty te służą im za pożywienie. Xorny przebywające na Materiału często żądają okupu w postaci minerałów za możliwość przejścia przez ich korytarze, lub nawet usiłują odebrać je posiadaczowi siłą.

W walce xorny posługują się pazurami trzech rąk i potężną, zdolną rozłupywać głazy paszczą. Stosują dwie taktyki - stając przeciw pojedynczemu przeciwnikowi, uginają dwie najbliższe mu nogi, nachylając się, aby móc dosięgnąć go wszystkimi rękami i paszczą. Przeciwko większej liczbie wrogów wymachują rękami w ich kierunku, od czasu do czasu nachylając się w kierunku jednego z nich, by go ugryźć.

Xorny mają również zdolność upodabniania się do otoczenia, oraz przechodzenia przez kamienne otoczenie, co czasem wykorzystują do ataków z zaskoczenia. Stworzenia te posiadają odporności na elektryczność, ogień i chłód, a broń sieczna nie jest przeciwko nim zbyt skuteczna.

Xorny są pospolite na Planie Żywiołu ziemi, natomiast na planie Materialnym goszczą tylko w wyniku przyzwania lub jakiegoś nietypowego zdarzenia planarnego. W swej ojczyźnie xorny są istotami pokojowo nastawionymi. Żyją w niewielkich grupach uprawiających zbieractwo minerałów, przemieszczających się pomiędzy skupiskami pożywienia. Za sobą pozostawiają objedzone kieszenie powietrzne w skalistej materii planu, które są często zasiedlane przez inne istoty. Dao często polują na xorny dla rozrywki lub używają ich jako niewolników.

Xaren[]

Xareny to krewniacy xornów odżywiający się magicznym metalem. Z wyglądu są podobne do xornów, jednak nieco mniejsze, a ich skóra ma błyszczący, metalowy odcień. Podstawą ich diety jest umagicznione żelazo, miedź, srebro, złoto i elektrum, uzupełniane posiłkami z rudy. W walce zdarza im się odgryzać i pożerać fragmenty broni przeciwnika. Xareny i xorny rzadko współpracują. Dao urządzają polowania na xareny, jednak nie czynią z nich niewolników.

Źródła[]

Advertisement