Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Xan Yae.jpg
Xan Yae, Pani Doskonałości, jak przedstawiona w "Polyhedron #139" (1999)
Xan Yae
Tytuł(y) Pani Perfekcji, Doskonała Pani, Najwyższa Pani Płatków
Symbol kwiat czarnego lotosu
Plan Ojczysty Zewnętrze/Wieża Żelaznej Woli
Ranga mocy pomniejsze bóstwo
Charakter neutralny
Dziedziny zmierzch, cienie, ukrycie, umysłowe i fizyczne mistrzostwo umysłu nad materią
Domeny oszustwo, szybkość, umysł, wiedza, wojna
Ulubiona broń tasak "Klingi Motyla"
Sojusznicy Zuoken, Rexfelis (Władca Kotów), Kurell
Wrogowie Pholtus, Pyremius
Zwierzchnik

Xan Yae jest bakluńską boginią zmierzchu, cieni, ukrycia i umysłowej siły. Jej symbol to kwiat czarnego lotosu.

Spoglądać w twarz Xan Yae to spoglądać w półmrok.

Jako bakluńska bogini tajemnicy, ukradkowych ciosów, dyscypliny i cienia, Xan Yae naucza swoich uczniów, by wezwawszy moc umysłu umysłowo obcować z wielką i wirującą symetrią wieloświata. W godzinach zmierzchu na Oerth, kiedy chwała dnia korzy się przed niebezpieczeństwem nocy, Xan Yae przywołuje swoich wyznawców i instruuje ich w dziwacznej geometrii cieni i skrytych zagadkach skradania.

Jako Najwyższa Pani Płatków (ang. Supreme Mistress of Petals), Xan Yae jest boginią mnichów i adeptów sztuk walki, a także tych którzy zwą cienie swoim domem. Złodzieje przyciągają jej względy aranżując potajemne przedsięwzięcia tak jak mędrcy kontemplujący rozległą i niezmierzoną potęgę ludzkiego umysłu. Choć jej wyznawcy we Flanaess są nieliczni, często rezydując w klasztorach na skraju cywilizacji, rozmach jej wpływu jest odczuwalny aż po odległe gwiazdy. Gdziekolwiek przepływają cienie, a zmierzch rozdziela noc i dzień, jest ona obecna.

Dogmat[]

Wielkie koło doktryny Xan Yae zależy od trzech istotnych i wzajemnie połączonych szprych: Uniwersalnego Umysłu, Nieprzerwanej Harmonii oraz Wewnętrznego Spokoju. Koncept Uniwersalnego Umysłu (ang. Universal Mind) postuluje, iż wszystko istnieje ponieważ umysł to stworzył, a bez wyobraźni, rozważania i siły woli, wieloświat przestałby istnieć. Doktryna ta pokrywa się z głównym twierdzeniem frakcji z Planów Zewnętrznych znaną jako Znak Jedynego. Tak jak Znakowcy, wyznawcy Xan Yae wierzą w plastyczność kreacji i zdolność umysłu do zmiany rzeczywistości. W ostatecznej ekspresji wiary, wyznawcy mają nadzieję pewnego dnia wykorzystać swoją zbiorową zdolność umysłową do przemiany prawdziwego kształtu wieloświata.

Idea Wiecznej Harmonii (ang. Perpetual Harmony) argumentuje iż wszelkie życie jest zrównoważone, że symetria rządzi wszystkimi bytami, a bycie w harmonii z samym sobą i otoczeniem stawia osobę w harmonii z naturą. To z kolei pozwala osobie bardziej przygotowaną przyjąć Uniwersalny Umysł.

Ostatecznie, by manipulować Uniwersalnym Umysłem i utrzymać Wieczną Harmonię, trzeba pierw osiągnąć Wewnętrzny Pokój (ang. Internal Peace). Innymi słowy, zarówno sztuki walki jak i umysłowe muszą zostać opanowane i pogodzone, by osiągnąć wyższy poziom egzystencji. Dlatego też wyznawcy Xan Yae wykonują zarówno fizyczne jak i mentalne ćwiczenia w nieustannym wysiłku odnalezienia wewnętrznego uporządkowania

Opis[]

Xan Yae znana była z kroczenia alejami śmiertelników Oerthu pod przebraniem akrobatki bądź adepta sztuk walki. W obu rolach nigdy nie rozstawała się ze swoimi dopasowanymi tasakami - osławionymi Klingami Motyla (ang. Butterfly Blades) - choć często przechowywała je ukryte przy sobie. Podczas przyjmowania ludzkiej postaci, Xan Yae szepcze do uszu starców, przyspiesza puls młodych i przeprowadza o zmierzchu to, czego nie można osiągnąć za dnia.

Pojawia się jako mężczyzna lub kobieta rasy bakluńskiej w każdym możliwym wieku, ale zawsze jest szczupła i pełna wdzięku, dzierży parę magicznych tasaków, które potrafią skurczyć się do rozmiaru stołowych noży. Jest zazwyczaj odziana w tkaniny o gołębiej szarości, zakurzonego różu, bądź złotej pomarańczy.

Najwyższej Pani służą istoty wszystkich charakterów, zarówno magiczne jak i zwykłe, w zależności jakie odpowiadają jej obecnym potrzebom. Znana jest z angażowania cieni, translatorów, wielkich kotów i nefrytowych smoków. Mówi się, że wygląd krwawego jastrzębia o zmierzchu stanowi dobry omen dla tych, którzy znają zasady bogini, podczas gdy burza o świcie uważana jest za zwiastun niezadowolenia Xan Yae na tych, który go natrafią.

Związki[]

Xan Yae zalicza do swoich wrogów Pyremiusa i Pholtusa, gdyż obaj szerzą radykalne ideały w imię podłego zła bądź niezłomnego dobra. Obaj bogowie, zarówno poprzez ogień czy światło, rozświetlają ciemność tak świętą dla jej nauk. Jej sprzymierzeńcy są nieliczni, głównie z racji iż Najwyższa Pani jest zbyt skupiona na sobie by troszczyć się sprawami towarzyszących bóstw. Jej najważniejszym sprzymierzeńcem jest półbóg Zuoken (nim zniknął w 505 WR). Zaś Władca Kotów, Rexfelis, jest częstym towarzyszem.

Jest także sprzymierzona z Kurellem.

Dziedzina[]

Boską krainą Xan Yae jest Wieża Żelaznej Woli (ang. Tower of Iron Will) znajdująca się na Zewnętrzu. Nieznany jest bezpośredni opis tej boskiej krainy, lecz z pewnością jest ona boską wersją oeridiańskich miejsc kultu. Te znajdują się zwykle w odosobnionych sceneriach. W miastach zaś są duże, lecz skonstruowane tak by nie były rozpoznawalne jako klasztor, świątynia czy cokolwiek innego. Do usług należą taneczne ćwiczenia, medytacja, lektury, intonacje i modlitwy. Światło zawsze jest ciemne i przytłumione, a bryzy brzęczącej kurantami i dzwonkami zapewniając "muzykę" w tle.

Zatem Wieża Żelaznej Woli najprawdopodobniej jest to ukrytym (o ile nie chce tego sama bogini) miejscem przyćmionego światła, muzyki i medytacji.

Sama Xan Yae (wg. World of Greyhawk) może podróżować na dowolny Plan Wewnętrzny oraz na Plan Astralny, lecz udając się do Planów Zewnętrznych musi skorzystać ze swej psionicznej mocy. Informacja ta może sugerować jej możliwe nieobecności, lecz naturą samej krainy jest być nie do odnalezienia, więc stanowi ona bezpieczne miejsce.

Wyznawcy[]

Xan Yae jest preferowanym bóstwem pośród wielu z obrzeży bakluńskiej społeczności i ma wielu wyznawców na Odległym Zachodzie (Ket, Równinach Paynimów, Tusmit oraz Zeif), gdzie konflikt o harmonię jest częstokroć religią jak i sposobem życia. W tych krainach wyrazista sztuka walki została rozwinięta wokół tej wiary, znana jako Ścieżka Lotosu (ang. the Way of the Lotus), praktykowana zarówno przez chłopów i książęta. Xan Yae jest czczona przez uczonych jak i szermierzy, magów cienia jak i przemytników, psionów, filozofów i mistyków.

Choć jest bakluńską boginią, Doskonała Pani ma dozę popularności na Flanaess, szczególnie pośród łotrzyków i mnichów, złodziei i mniej pikantnych gatunków, młodych kochanków i tych o rozważnej naturze. Wyznawcy Xan Yae poszukują lochów i labiryntów pełnych ukrytej wiedzy.

Kler[]

Kapłanka Xan Yae

Widząc tę tendencję ku równowadze, nie dziwi iż zmierzch jest uważany za najświętszą godzinę Xan Yae. Wszelkie kościelne rytuały są przeprowadzane podczas zmroku; kapłani wygłaszają swoje dzienne modlitwy o czary w tym czasie. Xan Yae popiera skradanie, gdyż poruszanie się bez bycia zauważonym wymaga zarówno dyscypliny jak i umiejętności. Nie ma miejsca na ostentacyjność czy zmarnowaną energię w doktrynie Pani Perfekcji (ang. Mistress of Perfection). Wszelkie ruchy są ekonomiczne i precyzyjne.

Xan Yae nie dba zbytnio o wykłócanie się pomiędzy bogami i jeszcze mniej o drobne kłopoty ludzi. W celu ocalenia egzystencji od zarówno fanatycznych wysiłków dobra i nieugiętych szarpnięć zła, Xan Yae działa w cieniu by wzmocnić delikatną równowagę pomiędzy ciemnością i światłem. Xan Yae obarcza mnichów, kapłanów i psionów ją wyznających cichym zadaniem wyszukiwania ekstremów dobra i zła oraz załagodzeniu ich harmonią. Xan Yae nie jest pasywną potęgą, lecz czynnie realizuje plan, który zapewni nieprzerwaną stabilność życia.

Kapłani Xan Yae, zwani D'ai Shaton, noszą szare płaszcze i zazwyczaj dzierżą tasaki, bądź bronie związane z mnichami. Są agentami harmonii i dyscypliny, poszukując skrajnych charakterów i frakcji oraz ściągając je ku równowadze. Szkolą innych w sztukach umysłowych i walki, studiują z guru oraz poszukują świadectw Uniwersalnego Umysłu. Są aktywni w pragnieniu zmiany świata. Modlą się o zmierzchu.

Świątynie[]

Ponieważ naucza mistrzostwa nieujrzanego, świątynie i klasztory Xan Yae są zazwyczaj bardzo trudne do odnalezienia, typowo w odosobnionych okolicach. W miejskich terenach mają zwyczaj być wielkie, lecz przebrane za inny rodzaj budowli.

Jednym z lepiej znanych klasztorów Xan Yae poza Basenem Bakluńskim jest Klasztor Zmierzchu, znajdujący się trzy godziny drogi na północny zachód od Diamentowego Jeziora na Wzgórzach Kurhanów.

Rytuały[]

Usługi Xan Yae obejmują tańcopodobne ćwiczenia, medytację, czytanie, pieśń i modlitwę. Światło jest zawsze nikłe i przyćmione, a wiaterki brzęczą i dzwonią tworząc pokojowy dźwięk tła.

Święta[]

Kościół Xan Yae uznaje dwa dni o świętym znaczeniu. Pierwszy z nich, Równonoc Jesienna, świętuje dokładną równowagę pomiędzy godzinami światła dziennego, a godzinami nocy. Dwie ceremonie oddawania czci są odprawiane tego dnia, jedna o świcie, druga o zmierzchu, podczas której neoficcy wyznawcy są inicjowani do większego kościelnego ciała. Inny istotny rytuał jest praktykowany 27 Ilarvestera, znany jako Dzień Woli Legionu (ang. the Day of the Legion Will). Od wschodu do zachodu słońca, każdy członek kościoła wprowadza się w najgłębszy i najintensywniejszy stan medytacyjny, władając każdym fragmentem posiadanej dyscypliny w próbie dotknięcia Uniwersalnego Umysłu. Idea stojąca za tą masową medytacją chce wykorzystać kolektywną wolą kościelnego ciała do przemienienia tkaniny rzeczywistości. Wierzy się iż Najwyższa Pani znacząco urasta w mocy w tym czasie, kiedy Uniwersalny Umysł jest coraz bliżej zakrzywiany do jej kontroli.

Słudzy i manifestacje[]

Najwyższej Pani służą istoty wszystkich charakterów, zarówno magiczne jak i zwykłe, w zależności jakie odpowiadają jej obecnym potrzebom. Znana jest z angażowania cieni, translatorów, wielkich kotów i nefrytowych smoków. Mówi się, że wygląd krwawego jastrzębia o zmierzchu stanowi dobry omen dla tych, którzy znają zasady bogini, podczas gdy burza o świcie uważana jest za zwiastun niezadowolenia Xan Yae na tych, który go natrafią.

Źródła[]

  • Conforti, Steven, ed. Living Greyhawk Official Listing of Deities for Use in the Campaign, version 2.0. Renton, WA: Wizards of the Coast, 2005. Available online:[1]
  • Gygax, Gary. Monster Manual II. Lake Geneva, WI: TSR, 1983.
  • -----. World of Greyhawk Fantasy Game Setting. Lake Geneva, WI: TSR, 1983.
  • Hawvermale, Lance. "Powers that Be: Xan Yae." Polyhedron #139. Renton, WA: Wizards of the Coast, 1999.
  • Holian, Gary, Erik Mona, Sean K. Reynolds, and Frederick Weining. Living Greyhawk Gazetteer. Renton, WA: Wizards of the Coast, 2000.
  • Miller, Andy. "The Oeridian Lesser Gods." Dragon #263. Renton, WA: Wizards of the Coast, 1999.
  • Mona, Erik. Age of Worms Overload. Bellevue, WA: Paizo Publishing, 2005. Available online: [2]
  • Noonan, David. Complete Divine. Renton, WA: Wizards of the Coast, 2004.
  • Sargent, Carl. From the Ashes. Lake Geneva, WI: TSR, 1992.


Moce Oerthu
Główne bóstwa Oerthu
Beory | Boccob | Celestian | Ehlonna | Erythnul | Fharlanghn | Heironeous | Hextor | Incabulos | Istus | Iuz | Kord | Lendor | Nerull | Obad-Hai | Olidammara | Pelor | Pholtus | Procan | Ralishaz | Rao | Św. Cuthbert | Tharizdun | Trithereon | Ulaa | Wee Jas | Zilchus
Inne bóstwa Oerthu
Al'Akbar | Allitur | Atroa | Beltar | Berei | Berna | Bleredd | Bralm | Breeka | Cyndor | Dalt | Damaran | Delleb | Fortubo | Geshtai | Jascar | Joramy | Katay | Kundo | Kurell | Kyuss | Lendor | Lirr | Llerg | Lydia | Mayaheine | Merikka | Meyanok | Mouqol | Myhriss | Nola | Norebo | Osprem | Phaulkon | Phyton | Pyremius | Rudd | Smok Ziemi | Sotillion | Sroga Alia | Syrul | Telchur | Vara | Vatun | Vecna | Velnius | Vogan | Wastri | Wenta | Xan Yae | Xanag | Xerbo | Yeathan | Zagyg | Zilchus | Zodal | Zuoken
Bogowie-herosi Oerthu
Azor'alq | Charmalaine | Daern | Daoud | Gadhelyn | Gendwar Argrim | Heward | Johydee | Kelanen | Keoghtom | Kuroth | Murlynd | Nazarn | Roykyn | Tsolorandril | Vathris
Advertisement