Sferopedia
Advertisement

Worghest

Worghesty są rasą planokrwistych potomków barghestów i goblinów, tak jak diablęta stanowią potomków czartów wśród ludzi.

Opis[]

Worghesty są bardzo zróżnicowane w swej prezencji, ale wszystkie wyglądają na włochatego goblinoida o ostrych zębach w wilczym pysku, zaś ich włosy mają niebieskie kolory. Oczy worghesta lśnią na pomarańczowo kiedy ten jest podekscytowany. Jako odzież preferują skóry, ale często ograniczają się do przepaski na biodrach - lub nie noszą żadnych ubrań. W dodatku do broni czy zbrój noszą ze sobą godne ilości majątku, zwykle w postaci monet czy klejnotów.

Swoim wzrostem worghesty przekraczają gobliny; bliżej im do człowieka.

Charakter[]

Charakter worghestów jest zwykle praworządny zły. Są generalnie tchórzliwe, znajdując odwagę jedynie w sforach i atakując z zasadzki. Mają jednak silne osobowości, zwłaszcza gdy są częścią plemienia. W ten sposób często dziedziczą po sobie charaktery i skłonności - w tym chęci awansowania w drabinie społecznej, bawiąc się z zasadami i prawami jakie tam panują.

Społeczność[]

Żyjąc wśród orków i goblinoidów, worghesty domagają się strachu oraz respektu ze strony zwyczajnych krewniaków - i takimi są darzone. Pomimo częstego bycia najpotężniejszym wojownikiem w plemieniu, rzadko kiedy próbują zostać wodzem - preferują swobodny styl życia, nieograniczony obowiązkami rządzącego. Worghesty posługują się językami worgowym i piekielnym. Większość z tych co oddalają się od plemienia (łupieżcy, najemnicy i poszukiwacze przygód) znają także wspólny. Większość worghestów napotkanych z dala od swoich domów jest wojownikami.

Wiele worghestów czci Malara lub jakieś bóstwo z panteonu goblinoidów.

Środowisko[]

Wespół ze swoimi powierzchniowymi ziomkami worghesty zamieszkują rozległe równiny w klimacie umiarkowanym, albo bezpiecznie ukryte rubieże wzgórz (w takim samym klimacie).

W Faerûnie[]

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy 3 ed.

Worghesty najczęściej występują w okolicach Kopalni Tethyamaru - na północy i zachodzie od Gór Ust Pustyni. Większość z nich pochodzi od barghestów które zajęły krasnoludzkie warownie. Pojedyncze worghesty pojawiają się jednak w każdym goblińskim plemieniu na świecie, które miało kiedyś barghesta za wodza.

Walka[]

Worghesty potrafią gryźć wyłącznie w postaci wilka. Chociaż uwielbiają zabijać, nie mają śmiałości by toczyć otwartą walkę i atakują z zasadzki przy każdej sposobności.

Moce[]

  • W czasie jednej akcji worghest potrafi przybrać postać wilka, zyskując broń naturalną. Przemiana działa jak zdolność dziki kształt druida.
  • Kiedy worghest zabije humanoida, może zacząć pożerać jego mięso razem z uciekającymi siłami życiowymi. Niszczy w ten sposób ciało zabitego, uniemożliwiając zmartwychwstanie.
    • Tylko cud, życzenie i prawdziwe zmartwychwstanie mają 50% szansy na ożywienie jego ofiary. Jeśli zaklęcie nie zadziała, oznacza to permanentny zgon.
    • Pożarłszy ofiarę, worghest uzyskuje wzmocnienie jak zaklęcie dzwony śmierci.
  • Worghest widzi w ciemności na odległość 18 metrów, oraz całkowicie dobrze w słabym świetle.
  • Worghest posiada wrodzoną odporność na obrażenia od zimna i elektryczności.

Zobacz również[]

Źródła[]

  • Dragon Magazine #350 (2006; 3e)
Advertisement