Advertisement
Bóstwo
Great-Mother.png
Wielka Matka i upokorzony beholder
Wielka Matka
Tytuł(y) Wielka Matka Beholderów
Symbol jajko z okiem
Plan Ojczysty Otchłań/6/Kraina Miliona Oczu
Ranga mocy Większe bóstwo
Charakter chaotyczny zły
Dziedziny magia, płodność, tyrani
Domeny chaos, nienawiść, siła, śmierć, zło
Ulubiona broń ugryzienie lub wielki topór
Sojusznicy Gzemnid, Kiaransalee
Wrogowie Callarduran Gładkoręki, Laduguer, Lolth, Vhaeraun
Zwierzchnik brak
GreatMother.jpg
Symbol Wielkiej Matki

Wielka Matka - najwyższa bogini beholderów, faktyczna twórczyni tej rasy. W swoim półplanie w Otchłani składa jaja, z których wyrastają Matki Roju, które rozprowadza na inne sfery, ale może składać jaja by z nich wyrósł dowolny gatunek Obserwatora. Najczęściej jednak ten potworny horror bezszelestnie unosi się po różnych planach, rozmyślając o filozofii zła i chaosu.

Osobowość

Jest arogancka, intelektualnie zazdrosna i przemądrzała. Nie akceptuje sugestii, że może się mylić. Nie ma parcia by zdobywać artefakty, nowe moce magiczne czy wiedzę, ponieważ w swej arogancji wierzy, że całą wiedzę którą powinna zdobyć już ma. Teraz jej głównym celem jest rozprowadzanie po światach beholderów oraz kontemplacja w tematyce chaosu i zła.

Jest szczególnie kapryśna. Może kompletnie zignorować fakt genocydu swoich dzieci w jednym świecie, ale ze wściekłością wejść do niegroźnej potyczki w innym świecie. Logika tego postępowania nie jest znana. Generalnie jednak zaniedbuje swe dzieci, bardziej stawiając na to by było ich wiele. Nie zawraca sobie głowy takimi sprawami jak zsyłanie wróżb, omenów czy innych takich.

W szczególny sposób nie przepada za drowami oraz za istotami praworządnie dobrymi.

Awatar

Awatar Wielkiej Matki to po prostu Wielki Obserwator, noszący w około siebie pełno "gruzu". Mogą to być kamienie, cegły, rozbita ceramika, połamane tarcze, zbroje, muszle, smocze zęby, łuski i wiele innego. Emituje w około siebie promieniowanie chłodu, strachu, beznadziei i wstrętu, ale na raz tylko jeden efekt i zmienia się w sposób nieregularny. Niezależnie od tego jej oczy mają własne efekty o większej mocy penetracyjnej niż w przypadku normalnych beholderowatych.

Kler i organizacja

Duchowieństwo Wielkiej Matki nie ma charakteru stałego. Bogini uważa, że dała swoim dzieciom dość dużo magicznych darów, że nie potrzeba dawać im więcej błogosławieństwa. Czasami jednak nadaje konkretnym beholderowatym moce kapłańskie, co najczęściej ma miejsce kiedy wysyła swego awatara. Ten "dar" przekazywany jest jedynie kobiecym obserwatorom i wówczas działają jako kapłan 9 poziomu. Efekt ten trwa maksymalnie 7 dni.

CultistofGreatMother.jpg
Kultystka Wielkiej Matki

Poza tym posiada też nieco kultystów i adeptów wśród zwykłych śmiertelników. Przykładowym jest Sługa sfery.

Plotki

  • Czasami próbuje krzyżować się z niektórymi tanar'ri lub demodandami dając życie nowym potwornościom. Te, które jej się nie spodobają, osobiście pożera
  • Jest ostateczną mędrczynią w temacie zła i chaosu
  • Wielka Matka ma być pociągana przez strumienie energii magicznej przechodzących poprzez plany, stałe bramy i portale

Źródła

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.