Nocna wiedźma

Nocna wiedźma

Nocne wiedźmy zwane też wiedźmami nocy (ang. night hag) zamieszkują Szare Pustkowia i właściwie można rzec, iż nimi władają. Mają wygląd odrażających kobiet o ciemnej niebiesko-fioletowej skórze, czarnych skołtunionych włosach i błyszczących czerwienią oczach. Na dłoniach i stopach mają długie, zakrzywione pazury. Z ich suchych, zwichrowanych ust wystają jadowite, gnijące kły. Posiadają wiele magicznych zdolności, wśród których jest między innymi zsyłanie potężnego, magicznego snu. Jeżeli uda im się uśpić samolubną, złą istotę, mogą porwać jej duszę na Pustkowia, gdzie przemieni się w larwę. Czasami w tym samym celu nawiedzają złe istoty w snach, przyprawiając je stopniowo o szaleństwo i śmierć.

Nocne wiedźmy są faktycznymi władczyniami Pustkowi. Tutaj pasą swoje stada larw, których używają do handlu wymiennego z baatezu, tanar'ri i liczami. Wieloświat postrzegają jako miejsce odwiecznego konfliktu. Nie zawiązują trwałych sojuszy, starając się zawsze zająć najkorzystniejszą dla siebie pozycję. Z uwagi na swój intelekt i doskonałą pamięć, są dla wielu istot wartościowym sprzymierzeńcem. Wiedźmy handlują z każdym, kto ma do zaoferowania coś cennego. Jeśli jednak kontrahent jest od nich słabszy, śledzą go później i nawiedzają, próbując przemienić go w larwę. Niektórzy władcy Planów Niższych biorą sobie nocne wiedźmy za żony. Dziećmi z takich związków są zawsze nowe wiedźmy, nie cechujące się żadnym podobieństwem do ojca.

Wiedźmy nie mają żadnych preferencji jeśli chodzi o sojuszników. Jedynym czynnikiem, który sprawia że nie osiągnęły wyższej pozycji wśród Czartów jest ich tendencja do nietrwałości przymierzy. Ich okrucieństwo natomiast trzymane jest w ryzach przez żądzę wiedzy. Wiele uniwersytetów i projektów badawczych na Planie Materialnym jest w tajemnicy finansowanych przez ich złoto. Żądza wiedzy ma też inne konsekwencje. Oszukana wiedźma nigdy nie zaniecha zemsty, nawet jeśli miałaby na nią czekać wiele lat. Pamiętają też o wyświadczonych im przysługach, choć nie są już tak gorliwe w odpłacie.

Nocne wiedźmy noszą specjalne amulety zwane Urokiem Czerni, które chronią je przed chorobami i umożliwiają eteryczność. Amulety te są dla nich bardzo cenne i trudne do wyprodukowania - potrzeba setki larw i miesiąca pracy do wytworzenia jednego. Boginią nocnych wiedźm jest Cegilune.

Kamień serca[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie wiedźmy nocy noszą amulet o ogromnej mocy, zwany kamieniem serca. Przede wszystkim leczy on wszelkie choroby, jakimi zaraził się posiadacz. Ponadto kamień serca zapewnia premię z odporności. Wiedźma nocy, która straci swój amulet, nie może używać eteryczności, dopóki nie stworzy sobie następnego (co trwa miesiąc). Istota niebędącą wiedźmą nocy może korzystać z mocą kamienia serca, lecz w tym przypadku nie obdarza eterycznością i roztrzaskuje się po dziesięciu użyciach (za jedno użycie uznaje się jednorazowy wpływ na rzuty obronne czy wyleczenie jednej choroby). Nienaruszony przedmiot tego rodzaju można sprzedać za 1800 sz.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.