Sferopedia
Advertisement

Przekrój wieży Elminstera

Wieża Elminstera (ang. Elminster's Tower) - magiczna wieża, będąca właściwie domem dla najprawdopodobniej najsłynniejszego i najpotężniejszego czaromiota w Faerunie, Elminstera. Znajduje się w Cienistej Dolinie, na południowej stronie góry Stara Czaszka.

Poza samym Elminsterem stale tutaj też mieszka skryba a czasem jego uczniowie. W pierwszej połowie XIV wieku wg RD skrybą, pracującym tutaj, był Lhaeo (późniejszy król Haedrak Rhindaun III).

Historia[]

Z zewnątrz wygląda jak zwykła wieża, podobna do tych która czasami znajduje się w pobliżu spichlerzy. I taką też pierwotnie funkcję pełniła - została zbudowana przez jednych z pierwszych ludzkich osadników w Dolinach by chronić siebie i swoje jedzenie przed drapieżnikami i innymi ludźmi. Gdy Elminster przybył do Cienistej Doliny, ta wieża się rozpadała - drugie piętro było przewrócone w wyniku burzy, zaprawa się kruszyła i takie tam. Czarodziej kupił wieżę od władz osady z trzech powodów. Po pierwsze - niska cena (nikt nie chciał kupić nieruchomości). Po drugie - strategiczne położenie w Cienistej Dolinie. Po trzecie - dość blisko do karczmy "Stara Czaszka" którą lubił.

Zabezpieczenia[]

Wieża jest chroniona przed dostępem z Planu Astralnego i Eterycznego, chyba że Elminster inaczej sobie zażyczy. Całe wnętrze jest objęte stale działającymi czarami niewykrywalność i magiczny krąg przeciw złu. Jest także odporna na działanie ognia i elektryczności. Chroniona jest także w wewnątrz iluzjami, magicznymi pułapkami i obecnością żelaznego golema. Jej wnętrze jest magicznie powiększone.

Dodatkowo są też zabezpieczenia od zewnątrz, przed magią oraz agresją fizyczną. Większość z nich ma charakter niezabójczy, jak np. zakrzywienie czasoprzestrzeni, zatrzymanie czasu, losowa teleportacja wszystkich istot żywych w pobliżu.

Dzięki zastosowaniu szerokich magicznych elementów ochronnych dojście do Wieży, poza konkretną ścieżką, naznaczone jest niepewnością. Tą konkretną ścieżką jest wybrukowana droga, ciągnąca się od domu Tulby Tkacza (ang. Tulba the Weaver), która z czasem staje się coraz bardziej dzika, zarośnięta, przechodząca na udeptana ziemię. Po drodze znajdują się tabliczki mające zniechęcić do dalszej podróży. Przykładowe treści to "Zakaz wstępu. Osoby naruszające powinny powiadomić najbliższych. Miłego dnia", "Pogłoski o dołach wypełnionymi kolcami są absolutnie całkowicie fałszywe. Dziękuję za ostrożność.", "Ta starożytna ścieżka jest popękana i wybrukowana gośćmi, którzy nie umieli się zachować - Elminster". Tablice i runy ostrzegawcze pojawiają się losowo, z losowymi ostrzeżeniami. Wraz z kolejną bywalcy w Wieży otrzymują informację, że ktoś się zbliża.

Ostatnią formą zabezpieczenia jest pseudo-biurokracja. Skryba zalewa gościa pytaniami, formularzami, ankietami i innymi, w efekcie czego zniecierpliwieni, podenerwowani oraz niepokojący goście albo sami odchodzą, albo stają się agresywni i szybko wyrzucani siłą (bądź teleportowani w losowe miejsce w Krainach).

Wnętrze[]

Schematyczna mapa wieży

Parter[]

Parter posiada w sobie dwa pomieszczenia - pracownię oraz kuchnię. W gabinecie sterty papierów niekiedy sięgają pod sam sufit, zakrywając meble. Stare fotele, stoły oraz przejście na linii wejście-kuchnia-klatka schodowa są regularne przez skrybę.

Same papierzyska przeważnie zawierają artykuły i informacje dotyczące Zapomnianych Krain. Większość są autorstwa samego Elminstera, sporo jest jego współtworzonych lub uzyskanych od obcych. Skrybowie maga przepisują je do form bardziej czytelnych. Poza nimi znajdują się tutaj też zwoje z zaklęciami typowymi, przerobionymi zaklęciami, tymi które zostały opracowane przez niego lub jakoś skopiowane, a także pisma niebezpieczne, żyjące bądź przeklęte. Z tego powodu na wejściu jest informacja, by goście nie ruszali i nie czytali niczego bez zezwolenia.

Kuchnia, poza przyrządzaniem posiłków, ma też w sobie magazynek/spiżarnia. W nim znajdują się ulubione przez Elminstera przyprawy z różnych sfer egzystencji, alkohole, półprodukty do potraw itd. Na boku ustawiona jest szafka w której znajdują się różne materialne komponenty do zaklęć, a w innej trzymane są mikstury (w tym mikstura na kaca i wytrzeźwienie).

Pierwsze piętro[]

Pierwsze piętro pełni rolę sypialni. Znajduje się tu jedno łóżko oraz szafa. Ponieważ Stary Mędrzec oraz skryba mają własne zegary biologiczne, to żaden sobie nie przeszkadza w spaniu. Szafa natomiast jest współdzielona na ubrania. Obok łóżka jest stolik, na którym przeważnie znajduje się aktualnie czytana książka.

Pełno tutaj porozrzucanych w nieładzie kufrów i pojemników. W nich znajdować się mogą różne "cuda i dziwy" znalezione bądź stworzone i zabezpieczone przez Elminstera. Ponoć znajdują się tutaj przepiękne ubrania z dawnej cywilizacji Myth Drannor.

Drugie piętro[]

Na drugim piętrze znajduje się mały gabinecik, gdzie panuje porządek a Elminster może w spokoju pracować.

Na suficie jest zapadnia prowadząca na dach. Wejście jest przez drabinę. Arcymag lubi czasami siedzieć tutaj i kontemplować, paląc fajkę.

Źródła[]

Advertisement