Sferopedia
Advertisement

Wemik

Wemiki to zamieszkujące Faerun czworonożne istoty o lwim ciele przypominające budową centaura. To dzicy, neutralni myśliwi, dzięki znakomitemu węchowi doskonale przystosowani do tworzenia pułapek i zasadzek. Od głowy do zadu mierzą nawet 3,60 m. długości, wyprostowani osiągają 2,10 m. Całe ich futro jest zazwyczaj ciemnozłote lub jasnobrązowe. Dorośli mężczyźni mają piękną kasztanową grzywę podobną do lwiej. Ich podbrzusza są pokryte krótkim, białym włosiem. Twarze to połączenie rysów człowieka i lwa, z kocim nosem barwy czarnej lub rdzawej i złotymi oczyma o zwężonych horyzontalnie źrenicach. Z wszystkich palców wyrastają im wielkie i groźne pazury, które mogą chować jak koty. Walczą przy pomocy pazurów przednich łap, wspomagając się dzierżoną w rękach bronią, taką jak halabardy czy ciężkie włócznie, w drugiej ręce zazwyczaj dzierżąc ciężkie wykonane ze skóry duże tarcze. Są rasą niezwykle skoczną, jednym z typowych dla nich ataków jest skok na ofiarę i próba złamania jej karku, jak robią to lwy. Wemiki mogą zostawać zaklinaczami lub druidami, ale ich ulubioną profesją jest barbarzyńca.

Wemiki żyją w grupach zwanych sforami składających się z 10-50 osobników, w tym samic i młodych. Sfory są połączone w luźno zorganizowane plemiona dowodzone przez wodzów. Plemię liczy sobie od trzech do trzydziestu takich sfor. Niekiedy plemiona łączą się w klany (liczą do ośmiu plemion), na czele których stoją królowie.

Wemiki odbywają gody o różnych porach roku. Samica w jednym miocie rodzi od jednego do trzech młodych. Nowonarodzone wemiki mająochronne, cętkowane ubarwienie, które znika po upływie dwóch miesięcy. Młode są ciekawskie i chętne do zabawy. Dorosłość osiągają w wieku trzech lat.

Wemiki posiadają prymitywną cywilizację. Używają ognia i parają się prostym rzemiosłem. Są doskonałymi tropicielami i przewodnikami. Na swoim terytorium nakładają przeróżne opłaty i myta na istoty, które przez nie podróżują. Często kolekcjonują różne magiczne narzędzia, w tym broń, która posiada umagicznione właściwości. Niekiedy przyłączają się do poszukiwaczy przygód.

Wemik górski[]

To wyjątkowo rzadki podgatunek wemika. Wemiki górskie mają bledsze futro i nie posiadają grzyw. Mają większą od swych krewniaków odporność na zimno. W walce używają najczęściej zwykłych lub kolczastych ciężkich maczug. Żyją samotnie lub w parach. Występują tak rzadko, że są nierzadko uważani za istoty legendarne. Ich samotniczy tryb życia z całą pewnością przyczynił się do zmniejszenia ich populacji, lub wyginięcia całego gatunku.

Źródła[]

Advertisement