Wargulce z Volo's Guide to Monsters

Wargulec

Wargulce to źli przybysze o wyglądzie uskrzydlonych czarcich głów z długimi kłami. Ich oczy świecą zielonym blaskiem i wyziera z nich pogarda. Wargulce nie potrafią mówić, wydają jedynie złowieszczy skrzek. Są spotykane głównie w nawiedzonych rejonach planów niższych a także w podziemiach, kanałach i tunelach Zewnętrza i planu materialnego, gdzie przedostały się infekując obieżysferów.

Wargulce nienawidzą światła i zawsze starają się stłumić jego źródła jak pochodnie czy świece. Niechętnie opuszczają swe ciemne siedziby, jednak zdarza im się wylecieć w nocy na powierzchnię w poszukiwaniu ofiar. Ich wzrok połączony z piekielnym skowytem wzbudza w śmiertelnikach paraliżujący strach. Ich zęby sączą straszliwą truciznę, która blokuje procesy zdrowienia. Jeśli w walce wargulec pocałuje jakiegoś humanoida, jego głowa stopniowo upodabnia się do wargulca by w końcu odłączyć się od ciała i odlecieć w poszukiwaniu kolejnych ofiar. Ostateczna przemiana nigdy nie dokonuje się w dzień i może być zatrzymana przez potężną magię. Wargulce żyją w stadach rządzonych prawem silniejszego. Często zabijają i pożerają słabych bądź rannych członków sfory. Preferują świeże mięso, ale nie pogardzają i padliną.

Rozvankee Strateg[edytuj | edytuj kod]

Legenda o powstaniu tego przerażającego gatunku opowiada o czarodziejce zwanej Rozvankee Strateg. jej specjalnością było tworzenie magicznej broni o złej naturze. Podczas przedłużającego się oblężenia sąsiedniego hrabstwa stworzyła dziewięć pierwszych wargulców i wysłała je na tyły wroga. Panika, jaką wzbudziły umożliwiła przerwanie linii obrony i zwycięstwo. Po pewnym czasie Rozvankee przeobraziła się w licza i, znudzona sprawami śmiertelników, przeniosła na jedną z wodnych warstw Otchłani Tam uprawia piractwo, pływając na trójmasztowcu zbudowanym z kości jej wrogów. Rozvankee zabrała ze sobą kilka setek wargulców i część z nich ofiarowała potężnym lordom tanar'ri w zamian za rozmaite usługi. Od tego czasu rozpleniły się znacznie, jako że ich głównymi popędami jest głód i prokreacja. Niektórzy twierdzą, że istota wyposażona w rodowe insygnia Rozvankee jest w stanie rozkazywać tym krwiożerczym istotom. Inni dodają jednak, że liczyca ściga podszywających się pod nią oszustów bez litości.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.