Sferopedia
Advertisement

Wąż

Węże

Węże to długie, smukłe gady pozbawione kończyn. Można je spotkać we wszystkich środowiskach i klimatach, nie wyłączając lodowców i krain polarnych. Można je z grubsza podzielić na dwa rodzaje:

  • jadowite, zazwyczaj mniejsze i używające trucizny do powalenia swych ofiar. Rodzaje trucizn są bardzo różnorodne, poczynając od paraliżujących mięśnie, poprzez porażających przeponę i powodujących uduszenie, poprzez żrące oraz toksyczne, które wywołują nudności, omdlenia a nawet śmierć. Najbardziej znane gatunki to kobry, żmije, grzechotniki, mokasyny, węże koralowe, mamby i niemrawce. Wiele z nich ma doskonały węch i zmysł pozwalający na wyczucie ciepła ciała ofiary, co czyni z nich doskonałych nocnych łowców. Cechują się też duża szybkością ruchu. Niektóre potrafią pluć jadem na odległość.
  • dusiciele używają swych potężnych ciał do duszenia i miażdżenia przeciwników. Dusiciele zazwyczaj czają się na ofiary wśród gałęzi drzew, w dogodnym momencie opadając na nie z góry i owijając swym splotami. Oba typy połykają pożywienie w całości i trawią je przez kilka dni, zapadając w drzemkę. Wszystkie również zrzucają łuski w miarę zwiększania rozmiarów ciała. Węże panicznie boją się ognia, którym można je skutecznie odstraszyć. Do najpospolitszych gatunków należą boa, anakondy i pytony.

Gatunki[]

Złowieszczy wąż[]

Złowieszczy wąż łączy siłę i moc dusiciela z trującym jadem żmii. Zwierzę to wygląda niczym ogromna żmija o ciemnozielonych lub brązowych łuskach i długich kłach. Na łbie ma dwa umieszczone tuż za oczami kostne wyrostki podobne do rogów.

Legendarny wąż[]

Legendarne węże to silne dusiciele dysponujące też niebezpiecznym jadem. Żyją w wodach jezior, rzek i strumieni. Atakują tylko w obliczu zagrożenia.

Ogromny dusiciel[]

Ogromne dusiciele mierzą sobie ponad 10 metrów długości i dysponują ogromną siłą. Potrzeba przynajmniej sześciu osób o przeciętnej sile, żeby uwolnić kogoś z uścisku tego węża. Jego skóra jest sztywna i tak twarda, że może służyć jako materiał do produkcji pancerza.

Boaliszek[]

Boaliszek to tropikalny dusiciel, posiadający zdolność zakażania ofiar gnilną chorobą za pomocą spojrzenia.

Śnieżny dusiciel[]

Odmiana ogromnego dusiciela dostosowana do życia w arktycznym klimacie. Ich długie na 30 metrów ciała pokryte są białym futrem. Śnieżne dusiciele czatują na ofiary zagrzebane w śniegu. Kiedy ofiara znajdzie się w dogodnej pozycji, wynurzają się i oplatają ją, jednocześnie gryząc potężnymi zębiskami. Futro tego gatunku osiąga bardzo wysokie ceny na rynkach.

Wąż gnojowy (ang. dung snake)[]

Wąż lodowcowy (ang. glacier snake)[]

Wąż trzcinowy (ang. reed snake)[]

Ściekożmij (ang. sewerm)[]

Pyton drzewny (ang. tree python)[]

Biczowąż (ang. whipsnake)[]

Żmije[]

Skrzydlata żmija[]

Dwugłowa żmija[]

Węże morskie[]

Są to morskie drapieżniki, które osiągają czasem olbrzymie rozmiary i stanowią postrach marynarzy. Nie należy ich mylić z ich smoczymi odpowiednikami.

Mniejszy wąż morski[]

Mniejszy wąż morski

Ten wąż morski przypomina węża o wielu płetwach i długości od 6 do 9 metrów. Atakuje każdą mniejszą od siebie jednostką nawodną; oplata się wokół niej i miażdży ją w splotach. Oprócz tego potrafi gryźć, wystawiając głowę z wody. Jego charakter jest neutralny.

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement