Sferopedia
Advertisement
Miasto
Vorkehan02.jpg
Vorkehan zbudowany na rogu sześcianu
Vorkehan
Inne nazwy Miasto Spalin
Lokalizacja Acheron/Avalas
Rząd Długi Długosz, Łaskobójcy
Mieszkańcy diabły, żołnierze
Charaktery praworządny neutralny, praworządny zły
Religia bogowie jakich preferują wierzący Łaskobójcy
Organizacje Łaskobójcy, Skurlobójcy (po Wojnie Frakcji)

Vorkehan, Miasto Spalin (ang. Vorkehan, City of Fumes) to siedziba frakcji Łaskobójców (później po Wojnie Frakcji Skurlobójców) na Avalasie, pierwszej warstwie Acheronu.

Charakter[]

Łaska jest słabością, a słabość jest śmiercią. Nikt nie jest niewinny. Kara łamie dusze i sprawia, że stają się warte służby swoim zwierzchnikom. Niewolnictwo jest zasłużone. Trzaskacz, który się odwoła jest oszczędzany; trzaskacz, który ignoruje prawo i broni przestępców musi zostać ukarany srogo jak ci, których ochrania. Dawaj przykłady upartych jak i zwiedzonych; kiedy liczba męczenników jest wystarczająco wysoka, powstanie upada.

Władza[]

Naczelnikiem Vorkehanu jest potężny czarci wyrzutek imieniem Długi Długosz (ang. Tall Tally) (mężczyzna, czart (osyluth), Łaskobójca, praworządny zły) wygnany za okazywanie łaski, choć nigdy nie powtórzył tego błędu. Długosz jest kościanym biesem i odznaczył się upodobaniem do szczupłych - niektórzy śmiałkowie rzekliby, iż wygłodzonych - żołnierzy. Długosz nigdy nie poświęca wiele uwagi na żarcie i ale, zostawiając poszukiwanie pożywienia żołnierzom im samym. Nic nie denerwuje go tak bardzo jak tłuści, okrągli, a nawet lekko otyli żołnierze. Krasnoludy i niziołki z Pierwszej są głównymi celami. Sam Długosz je nieprzerwanie, choć pozostaje chudy jak szczapa.

Za kulisami[]

Choć czart jest dobry na pokaz, większość codziennego funkcjonowania miasta jest napędzane przez skrybów i biurokratów Vorkehanu; nadzorują i kierują ładunkami wojennego sprzętu, utrzymują listę płac, kopiują rozkazy dla manewrów, delegują obowiązki oraz piszą rozkazy. Skryba naczelny, Ollecin (mężczyzna, człowiek, wojownik 3, Liga Rewolucyjna, chaotyczny neutralny), czerpie wielką rozkosz siejąc spustoszenie pośród machiny wojennej. Jego podskrybowie żyją w strachu przed nim, a nikt nie waży się kwestionować jego kaprysów i ekscentrycznych napisanych na nowo rozkazów Długosza. O dziwo, żaden z poprzemienianych numerów, źle pokierowanych żołnierzy, czy niepoprawnych dóbr wojennych i materiałów, nie zdaje się utrudniać wysiłku wojennego Łaskobójców w najmniejszym nawet stopniu.

Opis[]

Dom Łaskobójców jest kieszonkową dziedziną ukrytą od oczu większości szukających łupu armii, poprzez potężną magię. Zbudowany na rogu sześcianu, Vorkehan jest miastem błyszczącego metalu zespawanych, stopionych i przykutych do siebie murów. Jego ulice są układającym się w doskonały wzór kratki lśniącym tytanem z rynsztokami z ołowiu. Jego połyskująca świetność jest częściowa z powodu wyziewów, które zapychają jego ulice od fontann miasta, które płyną bulgoczącym, oczyszczającym kwasem.

Spaliny Vorkehan zdają się nie zaprzątać Łaskobójców, lecz przeszkadzają innym. Efekt jest identyczny jak czar śmierdząca chmura, choć osobie przypisuje jeden rzut obronny na dzień; jeśli się nie powiedzie, biedny trep jest upośledzony przez trzeszczący kaszel, załzawione oczy oraz torsje. Kiedy rzut obronny jest wykonany, postać może chodzić jedynie z okazjonalnym nagłym bólem.

W rogach miasta wiatry są najsilniejsze, a grawitacja zmienia się o 90 stopni, kiedy trep przejdzie przez krawędź. Postacie muszą wykonać rzut na Zręczność kiedykolwiek przechodzą krawędzie sześcianu. Niektóre biedne trepy zawsze tracą grunt pod nogami i odpływają w pustkę.

Ulice i budynki Vorkehanu odbijają echo z każdym krokiem, a każde trzaśnięte drzwi brzmią jak grzmienie rekwizytora. Próby usłyszenia hałasu w mieście otrzymują karę -20% z powodu echa i zakłóceń.

Vorkehan z zaznaczeniem wymienionych miejsc.

Kwatera główna Łaskobójców zwana jest Halą Ciemnych Szczytów (ang. Hall of Dark Gables), zawierającą Umbrowe Krużganki (ang. Umber Cloister), Sakrarium (ang. the Sacrarium), Dwór Dziedzińcowy (ang. Bailey Court), Kapitularz (ang. the Chapterhouse), Skarbiec (ang. the Treasury), Murawa Psianek (ang. Nighshade's Close), Ponury Dwór (ang. Bleak Court), Dom Maelephanta (ang. Maelephant House), Arsenał (ang. the Arsenal), Rząd Klawiszy (ang. Gaoler's Row) oraz Dziedziniec Bezlistnego Drzewa (ang. the Courtyard of the Leafless Tree). Umbrowe Krużganki oraz wejście do Hali Ciemnych Szczytów są nieustannie strzeżone przez dwóch maelephantów. Reszta kompleksu, włącznie z Dziedzińcem, jest strzeżona przez członków frakcji, większość pomiędzy 3, a 6 poziomem zdolności. Kwatery faktola są chronione przez straż honorową 12 9-poziomowych wojowników przez cały czas, od paladyna, aż po diablę wojownika/łotrzyka. Baatezu powszechnie otrzymują zakwaterowania w Dworze Dziedzińcowym, kwaterach gości.

Cały kompleks jest wykonany ze stalowego i czarnego jak smoła kamienia uwieńczonego magicznie płonącymi adamantytowymi iglicami, jego mury wykończone powtarzającymi się ryglami ze stali oraz wieżami uwieńczonymi olbrzymimi wiatrowskazami, tudzież pryskającymi i płonącymi magicznym płomieniem zwanym wiedźmowym ogniem (ang. witchfire). Błękitno-zielone ognie słupów ogrodzeniowych Łaskobójców są punktami orientacyjnymi dla wędrowców mile dalej; ich światła są zbyt intensywne, by patrzeć na nie bezpośrednio. Nigdy nie marnujący surowców, Łaskobójcy stosują także wiedźmowe ognie jako jedną ze swoich form kary; przestępcy są zmuszani patrzeć na zgubne światło, póki nie uszkodzą im się oczy, a wynikła z tego ślepota jest utrwalana przez nekromancką magię.

Vorkehan jest małe, lecz dobro utrzymane i skrajnie bezlitosne wobec intruzów; ci którzy złamią jego sztywne prawa, często wykonują swój ostatni taniec z jego szubienic. Hasła i kontrasygnaty są na każdej linii pikiet, moście i budynku bramnym. Całe miasto jest nieprzerwanie pod czujnym spojrzeniem niemożliwie wysokiej, chudej wieży niezwykle utkanego i splecionego żelaza, które zgina się jak trzcina pod wagą obserwatorów kiedy się wspinają, lecz nigdy się nie łamie. Zwana Okiem Rigelusa (ang. Eye of Rigelus), wieża rejestruje wszystkie działania każdego obywatela miasta, tak iż nikt nie może uciec karze.

Proces dla przestępcy zabranego do celi Rzędu Dozorców jest szybki i nie ma ucieczki od bata kiedy już jest w rękach strażników. Skoro go zaaresztowali, to musi być winny, prawda? Sędziowie orzekają wyroki w zależności od tego, jak bardzo więzień błaga o łaskę, jak problematyczny jest oraz jak wiele mienia znajdzie się w kieszeni sędzi.

Milicja[]

Dowódcą Garnizonu Vorkehan jest "Krępy" Lurrie (ang. "Stubby" Lurrie) (mężczyzna, człowiek, wojownik 8, praworządny neutralny), niski lecz potężnie zbudowany mężczyzna pokryty gęstym rudym owłosieniem. Choć Krępy jest doskonałym taktykiem w polu, prawdziwym mózgiem spoza operacji jest córka Krępego, Lestrina "Dwukrotna" Lurie (ang. Lestrina "Double-Time" Lurie) (kobieta, człowiek, bard, neutralny). Jej nieugięte drążenie, inspekcje i dyscyplina utrzymują żołnierzy ostrymi jak krasnoludzki topór, a jej wgląd w umysły wrogich dowódców utrzymał Łaskobójców jeden krok dalej od armii orków i goblinów.

Usługi[]

Łaskobójcy zapewniają kilka usług, większość z nich ukierunkowanych w stronę walki: Siepacz może kupić doskonałe buty do marszu, śpiwory, namioty, osełka, sztandary, bębny, trąby oraz zbroje w Vorkehan. Racje żywnościowe wciąż są jednak marne.

Doskonałe ostrza, źródła światła oraz wierzchowce również są dostępne, acz tylko dla członków frakcji. Są sprzedawane po kosztach, choć sprytny siepacz powinien hojnie dawać napiwki za najlepszą obsługę.

Plotki[]

Studnie Vorkehan (ang. the Wells of Vorkehan) zostały ostatnio wypełnione większą-niż-zazwyczaj liczbą szubrawców i bełkoczących głupców. Nikt nie jest pewien, co odpowiada za falą zbrodni, lecz więźniowie są w większości obcymi, nie tutejszymi.

Raporty także przecedziły się do miasta mówiąc o wędrujących drapieżnikach na peryferiach miasta: achaierai, mówią niektórzy, bądź rdzawe smoki. Kilka patroli i kupców nie powróciło do bezpiecznych murów miasta po krótkich wycieczkach do odległych osad.

Prawdę mówiąc, te dwa wydarzenia są ze sobą związane, ponieważ mała zbuntowana armia natknęła się na miasto przez przypadek i zgromadziła się poza murami Vorkehan, mając nadzieję zdobyć miasto poprzez zdradę. Jak dotąd wysłannicy wewnątrz murów zawiedli; większość jest schwytana, inni niepomyślnie przekupowali strażników wrót, by obniżyli zaklęcia i zabezpieczenia oraz otworzyli bramę miasta. Armia, oczywiście, przechwytuje każdego, który odkryje jej obecność poza miastem.

Źródła[]

  • Planes of Law
Advertisement