Sferopedia
Advertisement
Vistani 5e

Vistani

Humavist

Mężczyzna Vistani

Vistani (ang. Vistani) (l. poj. Vistana) to tajemnicza grupa ludzi przypominająca Cyganów w sposobie ubierania się i zwyczajami. Choć ich historia ginie w pomrokach dziejów, co jakiś czas można usłyszeć o jakimś Vistani. ich najstarsze legendy mówią, że Vistani uciekli z miejsc ich dawnego zamieszkania. Uciekali przed strasznym cienistym, wrogim ludem, który do dziś ponoć ich ściga.

Vistani są krępi i śniadzi i noszą ubrania tętniące kolorami. Ich włosy są zazwyczaj czarne, choć niektórzy rodzą się z bursztynowymi. Ich oczy są zazwyczaj czarne, a funkcje jakie niektórzy pełnią i pewne słowa sugerują, że pochodzą z Orientu. Poza wspólnym językiem Vistani i mają własny tajemny język. Wiele Vistani jest wojownikami, tropicielami i łotrzykami. Uzbrojeni są zazwyczaj w sztylety, pałki, siekiery i inną lekką broń. Szczególnie popularne są lekkie kusze i bardzo lekkie zbroje. Vistani są włóczęgami, wędrowcami, półnomadami, nie zatrzymują się w jednym miejscu dłużej jak tydzień. Wielu z nich podróżuje w karawanach, inni samotnie. Członkowie jednej grupy spotykają się ze sobą zwłaszcza w nocy i nie mają zbyt wiele wspólnego z innymi grupami.

Vistani są ważną grupą na Półplanie Grozy.

Istnieją trzy grupy Vistani:

  • Kaldresz (ang. Kaldresh) - kowale, treserzy i zaklinacze zwierząt, uzdrowiciele. Są dumni ze swego pochodzenia i profesji. Są to doskonali poszukiwacze przygód uwielbiający walczyć ze złem. Nie bardzo dbają o spory wewnątrz Vistani, ale przede wszystkim o własne życie.
  • Bohem - Wytrawni artyści, kuglarze. Ich obozy roją się od bardów, muzyków, cyrkowców, tancerzy i kanciarzy. To doskonali hazardziści, oszukujący z uśmiechem na każdym kroku. Wiele wśród nich przemytników, porywaczy i skrytobójców. To Bohem doprowadza do kłótni wewnątrz całego plemienia.
  • Manusa - Są najrzadszą i najbardziej tajemniczą grupą spośród wszystkich Vistani. Są poważni i odizolowani. To złotnicy, złodzieje, twórcy amuletów, nieliczni magowie i zaklinacze. Plotka głosi, że mają wiele wiedzy o pradawnym złu, oraz tajemniczym ludzie, który ich ściga i najbardziej z wszystkich unikają go.

Pozostali Vistani:

  • Mroczny Pomiot (ang. Darkling) - Wyrzuceni za stosowanie zła, za niewybaczalne zbrodnie przeciwko Vistani, za zdradę, lub łączeniu swojej krwi z diabelstwami. Ich wygląd jest nieco odmienny. Mają zapadłe z głodu policzki i oczy płonące nienawiścią. Często prowadzą bandy łotrów lub zbójców, gildie złych morderców i porywaczy. Te osoby pielęgnują najbardziej właściwy pochówek spośród wszystkich Vistani, ponieważ są pod wpływem klątwy, która doprowadza, że po nieodpowiednim pochówku stają się nieumarłymi.
  • Dukkar - To przeklęci Vistani. Są to grupy, które weszły w swoistą unię z ugrupowaniem wrogim całemu plemieniu. Dukkar to ciemna plama na honorze Vistanii. Mają oni na celu stworzyć przewrót i doprowadzić do wielkiej tragedii całego plemienia.
  • Mortu - Vistani, którzy porzucili koczowniczy tryb życia, aby osiąść w miastach i móc wżenić się w inne ludzkie plemiona nazywają się Mortu. Są to osoby przez Vistani podejrzane o wspieranie wrogich plemion, jednak niemal każdy z nich jest niewinny, a chcą po prostu żyć zwyczajnie w miastach. Są to prawdziwi poszukiwacze przygód. Ich przygody są zapewne wynikiem genów, a może także tęsknoty za dawnym życiem i społeczeństwem, jednak Mortu to miastowi Vistanii.
  • Fahtah - Często nazywani czarownikami lub wiedźmami. Są to głównie kobiety, które opuściły plemię aby " obcować z duchami", to nekromanci, źli zaklinacze, którzy są prowadzeni przez złowrogie kobiety. Znają język zmarłych, wiedzą jak ich wywoływać, karcić, kontrolować. Fahtah zostaje zazwyczaj wyrzucona lub wyrzucony z powodu wielkiej tragedii, którą wywołał czy to celowo, czy przypadkiem. Nie wszystkie Fahtah są złe, ale nie są mile widziani w społeczności Vistani.

Zobacz też[]

  • Tarokka - talia kart wróżebnych wykorzystywana przez Vistani.

Źródła[]

  • Ravenloft
Advertisement