FANDOM


Witaj na Sferopedii, polskiej encyklopedii Planescape, którą każdy może redagować!

Sferopedia powstała pod patronatem nieistniejącej już, polskiej społeczności fanów Planescape, Tam, gdzie łączą się sfery... w styczniu 2008 roku. Rozwijała się przez cały ten czas by stać się jednym z największych polskich źródeł wiedzy o świecie Planescape i dorównać materiałom dostępnych na angielskich encyklopediach oraz serwisie Planewalker. Sferopedia otwarta jest naturalnie na tematykę pokrewnych światów gry fabularnej Dungeons & Dragons takich jak Zapomniane Krainy, Dragonlance, Greyhawk, Dark Sun, Al-Qadim, Ravenloft i Eberron. Witamy cię tu i zachęcamy do lektury, a także do założenia własnego konta i rozpoczęcia współtworzenia haseł.

Ps-logo
  • Planescape jest grą fabularną, nazywaną czasem również roleplayem lub RPG. Jeżeli dotąd nie miałeś styczności z takimi grami, zapoznaj się najpierw z tym artykułem.
  • Jeżeli orientujesz się w temacie gier fabularnych i chciałbyś zacząć poznawać Planescape, najlepiej skieruj się tutaj.
  • Jeśli zaś chciałbyś poznać pierwszy w Polsce fanzin Planescape śpiewkę sigilijską, skieruj się tutaj.
  • Zapraszamy również do lektury nieaktywnego już bloga prezentującego alternatywne podejście do Planescape i poddające pod dyskurs intrygujące zagadnienia: Blog Wieloświata.
Facebook

Czy wiesz…
Z wybranych artykułów Sferopedii:
Artykuł na medal
Gh-box-1st

Greyhawk (ang. dosł. Siwy Jastrząb), znany także jako Świat Greyhawka (ang. World of Greyhawk) jest fikcyjnym światem opracowanym jako świat do gry fabularnej fantasy Dungeons and Dragons. Choć nie jest dosłownie pierwszym światem gry dla D&D (Blackmoor Dave'a Arnesona wyprzedził go o rok), świat Greyhawka jest ściśle identyfikowany z rozwojem gry od 1972 do 2008. Sam świat powstał jako proste podziemia pod zamkiem opracowanym przez Gary'ego Gygaxa dla rozrywki jego dzieci i przyjaciół, lecz szybko rozwinął się by obejmować nie tylko wielopoziomowe podziemia, lecz pobliskie miasto Greyhawk, a w końcu i cały świat.(dalej)

Grafika miesiąca
Nereida
Nereida, morska nimfa w swoim środowisku.


Sferocytat
bash.org.pl:

<kazak> nie czaje tego motywu z reinkarnacją
<ryba> no słuchaj- byłeś złym człowiekiem to zostajesz kaczką albo żyrafą, a jak dobrym to w następnym wcieleniu będziesz jakimś tygrysem albo innym lwem
<kazak> no właśnie, ostatnio słyszałem że lwy wymierają, podobno kilkaset sztuk zostało
<kazak> czy to znaczy że od kilku lat umierają same skurwysyny?
<kylu> i zagadka wymierających gatunków rozwiązana, wszystko zależy od charakterów umierających ludzi
<kylu> przez kilkaset lat nie umarł żaden chaotyczny neutralny i ptaki dodo szlag trafił

Zaprzyjaźnione projekty
Obecnie brak, skontaktuj się z aktywnym administratorem, jeśli chcesz, aby znalazło się tu logo Twojej strony!
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.