Tytan

Tytani to istoty posągowe o rozmiarach - rzec można - heroicznych. Są potężne nie tylko fizycznie, ale również mentalnie. Wielu z nich wywodzi się z planu Arborea. Te istoty lubią ciężkie zbroje zdobione starożytnymi rzeźbieniami. Noszą rzadką i cenną biżuterię. Zwykle starają się wyglądać na istoty piękne i potężne zarazem. Tytani to stworzenia dzikie i chaotyczne, będące panami własnego losu. Bliżej im do źródeł życia niż zwykłym śmiertelnikom, dlatego też rozkoszują się każdą chwilą istnienia. Okazują silniejsze emocje niż ludzie. Zdarza się, że opętuje ich iście tytaniczny, boski szał. W głębi duszy wielu z nich jest jednak dobrych i uczynnych. Niemniej w minionych wiekach niektórzy przedstawiciele opisywanej rasy zbuntowali się przeciw samym bóstwom i w efekcie część z nich stała się zła. A zły tytan to tyran nie do pokonania, władający całymi królestwami śmiertelników. Przeciętny tytan mierzy 7,5 metra wzrostu, a waży jakieś 7 ton. Tytani mówią gigancim, niebiańskim, otchłannym, smoczym oraz wspólnym.

W walce tytani posługują się przede wszystkim pięściami. Każdy z nich specjalizuje się również we właściwym tylko dla siebie dodatkowym ataku, za pomocą którego tytan jest w stanie wyrządzić olbrzymie szkody. Tytani dysponują też magicznymi zdolnościami przechodzenia na Plan Eteryczny, licznymi zdolnościami czaropodobnymi, odpornością na zwykła broń oraz zdolnością rzucania potężnych czarów.

Tytani żyją w przyjaznych relacjach z burzowymi gigantami.

Wiekowy tytan[edytuj | edytuj kod]

Wiekowi tytani to pradawni dalecy przodkowie zwykłych tytanów. Są masywnymi, ciężkimi istotami, które zgłębiają działanie wszechświata, gardząc niemal wszystkimi innymi. Stworzenia te są o całe eony starsze od swoich mniejszych kuzynów. Mierzą 22,5 metra wzwyż, a ważą około 200 000 kilogramów. Każdy posiada unikatowy, niekoniecznie ludzki wygląd. Natura intelektualistów sprawia, że żyją z dala od świata, na swe siedziby wybierając odosobnione, wrogie dla większości innych istot miejsca w najodleglejszych zakątkach multiwersum. Tu raczej nikt nie będzie ich niepokoił. Każdy z wiekowych tytanów nabiera wielu cech związanych ze środowiskiem, w jakim żyje. Ich ciała ulegają zmianom, by w końcu stać się niejako częścią siedziby. Z tego też powodu wielu wiekowych tytanów modyfikuje zdolności specjalne tak, by lepiej pasowały do środowiska. Nie oznacza to jednak, iż każdego należy traktować jak stworzenie zaliczane do podtypu związanego z danym środowiskiem. Wiekowi tytani kryją się w związanych z żywiołami siedzibach, większość czasu poświęcając wędrówce po zakątkach własnych myśli lub magicznemu badaniu planów w poszukiwaniu magicznej wiedzy. Dlatego też czasem błędnie uważa się ich za mniej percepcyjnych, a nawet mniej inteligentynych od żywszych i słabszych kuzynów. Prawda jest jednak taka, że wiekowi tytani po prostu przenieśli się do świata, gdzie radość fizycznej egzystencji oraz wszelkie rozkosze stały się przyjemnościami umysłowymi. Mimo to doskonale orientują się w tym, co się wokół dzieje, uznają bowiem multiwersum za bibliotekę zawierającą wszelką wiedzę, którą należy zdobywać dla niej samej. Istoty nie kryją się ze swoją mądrością, ale nie lubią, gdy ktoś przerywa im kontemplację. Tak naprawdę trudno jest nawet zwrócić uwagę któregoś z nich, tak bardzo potrafią się skupić. Wyrwany ze świata marzeń wiekowy tytan reaguje powoli - przede wszystkim dlatego, że niechętnie porzuca niedokończone wątki myśli, ale również dlatego, iż z trudem przychoddzi mu analizowanie nowych danych. Jednakże rozdrażniony jest straszliwym przeciwnikiem, ponieważ doskonale zna otoczenie i posiada niemal graniczące z prekognicją zrozumienie taktyki bojowej. Co gorsza, zwykle stara się możliwie szybko i efektywnie rozwiązać kwestię, która go niepokoi, drażni i wytrąca ze skupienia. Wiekowi tytani poświęcili tyle czasu na zdobywanie wiedzy, iż mówią i czytają we wszystkich językach, choć mało prawdopodobne, by zareagowały na coś tak prozaicznego jak zwykłe słowa, które raczej nie przerwą ich rozmyślań. Zwykle po kilku tysiącleciach milczenia wiekowy tytan wyrusza na poszukiwanie przedstawiciela swej rasy - dla towarzystwa, nabrania wprawy w posługiwaniu się bronią czy innej radosnej aktywności. Takie spotkanie niemal zawsze odbywa się na jakimś odległym, niczym niewyróżniającym się planie, gdzie szanse na pojawienie się intruzów są minimalne.

Dragonlance Ten fragment dotyczy świata Dragonlance 3 ed.

W świecie Dragonlance tytani nie występują.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.