FANDOM


City of Tyr

Mapa miasta Tyr

Tyr - wolne miasto. Położone jest ono w żyznej dolinie u podnóża Gór Donośnych na świecie Athas. Niegdyś miało tu istnieć miasto Tyr'agi, ale nie ma na to żadnych materialnych czy pisemnych dowodów.

CSTyr

Miasto Tyr - w tle widać Ziggurat Kalaka

Zasłynęło na świecie jako pierwsze miasto-państwo, które skutecznie obaliło swojego Króla-czarodzieja - Kalaka. Rebelię poprowadziła grupka bohaterów - gladiator Rikus, czarodziejka Sadira oraz Agis z rodu Asticles. Po śmierci Kalaka Templariusze zaczęli szybko przejmować władzę. Znieśli niewolnictwo, załagodzili prawo oraz wprowadzili reformy liberalizujące ustrój. Na czele ich wybił się Tithian, który zdobył poparcie Rikusa, jego towarzyszy oraz obywateli. Został w ten sposób królem Tyru.

Nowy Król powołał Radę Doradców, w skład której weszli przedstawiciele gildii handlowych, cechów rzemieślniczych, arystokracji, templariuszy oraz prostego ludu. Ostatnio do Rady zostali dołączeni przedstawiciele Ochromantów. Celem Rady było pilnowanie praw i swobód, aby zdobycze rewolucji nie poszły na marne. Wprowadzono nowy kalendarz, w którym lata liczy się od obalenia Kalaka.

Pół roku po rewolucji Urik wypowiedziało wojnę Tyrowi. Aby jej uniknąć Tyr miałby oddać agresorowi swoje kopalnie żelaza. Propozycja została odrzucona. Początkowe klęski zmusiły Tithiana do ponownego otwarcia kopalń i zatrudnienia tam pracowników. Wraz z inwazją Uriku miasto zostało dotknięte przez atak Smoka Tyru, dzikich band barbarzyńskich oraz przemarsz złych olbrzymów. Dzięki żelaznemu uzbrojeniu oraz determinacji obywateli udało się jako-tako wybronić. Wojna zakończyła się status quo ante. Wiele innych miast-państw wprowadziło embargo na ich towary, a niestabilne miasta (np. Raam) w ogóle nie mają z nimi żadnych kontaktów gospodarczych. Po kilku latach złagodzono lub nawet zdjęto embargo, jednak przez kilka lat Tyr zdołał się zubożeć.

Wraz z problemami zewnętrznymi miasto doświadczyło tarć wewnętrznych. W Trzecim Wolnym Roku wybuchł bunt templariuszy, kiedy to chciano ich rozwiązać. Brak ich pracy spowodował właściwie paraliż miasta i po kwartale Rada postanowiła ich nie rozwiązywać i dać im dodatkowe miejsce na przedstawiciela. W Szóstym Wolnym Roku zastrajkowali rzemieślnicy. Po pół roku Rada przyjęła ich postulaty, czyli zwiększeniem opłat za towary i usługi przez państwo, zwiększenie górnej granicy cen etc.

W Jedenastym Wolnym Roku umarł Agnis z rodu Asticles. Zdestabilizowało to Radę Doradców. Wraz z jego śmiercią król Tithian wpadł w pułapkę wewnątrz Burzy Ceruleańskiej (Cerulean Storm) i nie może się z niej wydostać. Oficjalnie powiedziane zostało, że zmarł jednak niektórzy (którzy wiedzą o fałszywości tej informacji) próbują go z niej uwolnić.

Kiedy Rikus, Neeva oraz Sadira powrócili z wiadomościami o śmierci Agisa oraz Tithiana, Rada postanowiła, że Wolne Miasto nie potrzebuje króla. Aktualnie realną władzę ustawodawczą ma Rada. Powołała ona Nadkomisarza, który jest głową miasta-państwa i, wraz z templariuszami, sprawuje władzę wykonawczą.

Obywatele Tyru chętnie noszą się skromnie. Luźne, bawełniane tuniki z szerokimi, kolorowymi pasami są modne. Popularnymi są także przepaski biodrowe połączone z kamizelkami. Na głowie częsty jest turban, lub inne lekkie nakrycie głowy.

Wolne miasto sprowadza głównie owoce, drewno i ryż. Głównym produktem eksportowym jest ruda żelaza. Jednak zniesienie niewolnictwa spowodowało wzrost cen żelaza, przy spadku jej produkcji. Pracownicy w kopalni mają dodatkowe świadczenia socjalne, jak 6-godzinna praca, co kwartał urlop czy darmowe usługi. Gildie, cechy i domy szlacheckie organizują produkcję oraz handel. Ziemie, oraz zakłady należące niegdyś do króla Kalaka, zasilają bezpośrednio skarbiec miasta.

Największą gildią jest HouseVordon. Pod koniec panowania Kalaka ten dom znajdował się na skraju bankructwa, jednak rebelia oraz nowe rządy zaprowadziły ich prędko na zdominowanie handlu w Tyrze.

Wielkie Trzęsienie Ziemi uderzyło w miasto, kiedy nie było tutaj ani króla ani bohaterów. Zniszczenia wprawdzie dotknęły głównie Norę (dawną dzielnicę niewolniczą), jednak popsuło to morale mieszkańców. Uszkodzone zostały mury miasta, Wielka Brama całkowicie zniszczona. Ziggurat Kalaka ma widoczne pęknięcia. Miasto często jest nawiedzane wstrząsami wtórnymi, które niszczą pojedyncze budynki w różnych dzielnicach. Niedługo jednak po Wielkim Trzęsieniu Ziemi miasto nawiedziła Burza Tyru, która sprowadziła kolejne zniszczenia. Agenci obcych miast-państw propagują podgląd, że jest to kara świata natury za rebelię przeciwko Królowi-Czarodziejowi... a coraz więcej tuziemców zaczyna wierzyć w tą ideę.

Do miast przybywa wielka fala migrantów. Jedni uciekli ze swoich domów, które zostały zniszczone przez Wielkie Trzęsienie Ziemi lub Burzę Tyru. Inni chcą uniknąć kontaktu z barbarzyńskimi plemionami, olbrzymami czy innymi potworami, przemierzającymi świat. Zbyt szybki przyrost populacji sprawia problemy z zaopatrzeniem oraz zrównoważeniem poziomów życia.

Wolni magowie Tyru Edytuj

Mag-ds-1

Obrończyni ziemi, Eksterminator i Wolna Czarodziejka

Na mocy edyktu Rady Tyru w tym mieście nie ma prześladowań czarodziejów a część z nich może zawrzeć kontrakt z władzami miasta-państwa. W wyniku tego kontraktu otrzymują oni status "Wolnego Maga Tyru"[1]. Dzięki niemu mogą prowadzić całkowicie jawną działalność naukową, edukacyjną (ochromanci i plugawianci starają się przekonać, że magia nie jest zła, także ich odmiana) oraz gospodarczą, czego efektem są bardziej rozsądne ceny i łatwiejszy dostęp składników potrzebnych do magicznych rytuałów. Nie muszą także w takim stopniu koncentrować się na nauce "Ścieżki" (określenie na psionikę), którą inni czarodzieje używają jako przykrywkę, a więc szybciej rozwijają zdolności magiczne (oczywiście równocześnie ich psionika jest gorsza). Otrzymują także regularną płacę, o ilości dóbr równoważnej 5 srebrnych monet. Za to wszystko jednak muszą świadczyć Radzie Tyru usługi, nieważne co władza będzie chciała. Dodatkowo ten status nie jest respektowany przez wszystkie państwa-miasta zaś prawie wszystkie dzikie regiony nie mają nawet pojęcia o takim statucie a nawet jak wiedzą to przeważnie to ignorują. Także obywatele miasta-państwa są sceptyczni wobec nich, o ile dany Wolny mag nie zyskał większej sławy.

Cóż - kawałek papierka nie może aż ułatwić znienawidzonym magom życia...

PrzypisyEdytuj

  1. W kilku źródłach są jako podklasa (class kit), w kilku jako biurokratyczny status; nigdzie nie mają statusu klasy prestiżowej
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.