Tryton z Volo's Guide to Monsters

Tryton

Trytony pochodzą ponoć z Planu Żywiołu Wody, a na Plan Materialny przeniosły się z bliżej nieznanych powodów. Zamieszkują morza, najchętniej te w klimacie gorącym, niemniej zmuszone żyją też w chłodniejszych wodach. Istoty te mają srebrzystą skórę, którą na dolnej połowie ciała pokrywają srebrzysto-błękitne łuski. Ich włosy są granatowe lub niebieskozielone, a stopy przekształcone w płetwy. Typowy tryton jest mniej więcej wielkości człowieka. Istoty te mówią wodnym i wspólnym. Są wszystkożerne, a podstawę ich diety stanowią ryby, skorupiaki i wodorosty. Żyją od 300 do 500 lat.

Jako broni trytony używają głównie trójzębów i długich włóczni, a z broni strzeleckiej ciężkich kusz. Jako pancerzy używają zbroi łuskowych, są też w dużej mierze odporni na magię. Ich tradycyjnymi wierzchowcami są hipokampy i ogromne koniki morskie. W razie poważniejszego zagrożenia trytońscy przywódcy przywołują poprzez zadęcie w specjalną konchę stada hipokampów, kotów morskich i koni morskich. Koncha używana jest również do rozsiewania magicznego strachu wśród morskiej zwierzyny.

Trytony tworzą duże społeczności zamieszkujące podmorskie jaskinie o rzeźbionych ścianach lub zamki ze skał, koralu i innych naturalnych materiałów. Prowadzą zbieracko-łowiecki styl życia, więc z bogactw podwodnego świata biorą tylko to, co jest im potrzebne. Z natury są podejrzliwe, szczególnie względem istot z powierzchni, których starają się unikać, jeśli to tylko możliwe. Nawet w przypadku wywiązania się walki zabijają wrogów raczej niechętnie. Niemniej stworzenia napadające na siedziby trytonów są traktowane bez pobłażliwości - pojmani intruzi zwykle są pozostawiani na łaskę morskich prądów, co najmniej 15 kilometrów od brzegu, bez ekwipunku. Trytony powiadają wówczas, iż zdają się na "miłosierdzie morza".

Trytony to naturalni wrogowie złych i okrutnych sahuaginów, z którymi nie są w stanie współistnieć (i vice versa). Obie rasy nieustannie toczą krwawe wojny, które często utrudniają żeglugę oraz handel morski. Trytony nie przepadają też za krakenami.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.