Troll

Troll

Trolle (od lewej) lodowy, wrzosowiskowy i mur-zhagul

Ognista gigantka nakazuje swoim trollom ostrzofurii walkę przeciwko krasnoludom

Troll lodowy w piątej edycji D&D

Trolle to budzący strach mięsożercy spotykani we wszelkich typach kilmatu i środowiska. Występuje wiele odmian tych istot.

Trolle są agresywnymi i nieustraszonymi drapieżcami. Charakteryzują się smukłą budową ciała i znaczną siłą. Mają długie i stosunkowo niezdarne kończyny. Ich trójpalczaste stopy są szerokie i potężne, ręce natomiast wyposażone w ostre pazury. Gumowata skóra trolli ma barwę zieloną, szarozieloną, szarą lub brunatną. Głowa porośnięta jest splątanymi włosami barwy seledynowej lub grafitowej. Czarne oczy troll dają im zdolność widzenia w ciemności. Samice trolli są większe i silniejsze od samców.

Wyprostowane trolle mierzą 2,5-2,8 metra, jednak poruszają się zwykle w postawie przygarbionej, powłócząc rękami po ziemi. Mimo pozorów istoty te są niezwykle zwinne i doskonale wspinają się po drzewach i skałach. Mają słaby słuch, lecz doskonały zmysł węchu.

Język trolli jest prymitywną mieszaniną wspólnego, giganciego, goblińskiego i orczego. Dialekty poszczególnych plemion znacznie różnią się między sobą.

W walce trolle posługują się zakończonymi pazurami rękami oraz zębami. Czasem miotają również w przeciwników głazy. Ich największym atutem jest zdolność bardzo szybkiej regeneracji otrzymanych ran. Nawet ciężko ranne i niezdolne do walki, potrafią w ciągu kilku minut zaleczyć się na tyle, że powracają do bitwy. Odcięte kończyny trolli walczą niezależnie od ciała, a po zakończeniu walki mogą być na powrót do niego przysztukowane. Dopiero po dobie oddzielenia od ciała takie kończyny ostatecznie usychają. Ciało trolla regeneruje odcięte części (łącznie z głową) w ciągu około tygodnia. Znane są przypadki powrotu do zdrowia nawet mocno rozczłonkowanych osobników. Jedynym sposobem na skuteczne zabicie tych istot jest użycie ognia lub kwasu, które zadają im trwałe obrażenia.

Zwykłe trolle zamieszkują najczęściej gęste lasy lub podziemne pieczary. Nie lubią jasnego światła, które razi ich w oczy. Legowiska trolli znajdują się najczęściej w jaskiniach, do których wejścia zabezpieczane są za pomocą wielkich głazów. W jaskiniach znajdują się wykonane z trawy i słomy legowiska, na podłodze natomiast walają się kości i resztki dobytku ofiar. Jeżeli w okolicy nie ma odpowiednich jaskiń, trolle wykopują dla siebie jamy w ziemi, maskując wejście liśćmi i patykami.

Trolle żyją w małych sforach liczących sobie od 3 do 12 osobników i dowodzonych przez samicę pełniącą rolę herszta i szamanki. Trolle często walczą ze sobą o przywództwo, jednak nie są to walki na śmierć. W zwyczaju leży natomiast wyrzucenie w dzicz głowy przegranego, który musi odczekać kilka następnych dni na odrośnięcie tej jakże ważnej części ciała. Zadaniem herszta jest przewodzenie trollom w nocnych wypadach rabunkowych. Za pomocą węchu identyfikuje ona ofiarę, na którą cała sfora rzuca się z krzykiem. Przywódczyni ma prawo wyboru małżonków. średnio raz na pięć lat rodzi jedno młode.

Trolle cechują się żarłocznym apetytem. Nie są wybredne co do rodzaju mięsa, nie gardząc robactwem, mięsem zwierząt i humanoidów. Polują na wszystkie istoty poza znacznie potężniejszymi od nich. Darzą szacunkiem smoki, nienawidzą natomiast gigantów o dobrej naturze.

Zielona krew trolli wykorzystywana jest do sporządzania antidotów na trucizny i mikstur uzdrawiających.

Drzewny[edytuj | edytuj kod]

Duchowy[edytuj | edytuj kod]

Duchowe trolle to krzyżówka zwykłych trolli z niewidzialnymi łowcami. Są to istoty niewidzialne o budowie ciała zbliżonej do trolla, choć nieco niższej. Kontury ich ciała są rozmyte nawet dla istot ze zdolnością prawdziwego widzenia. Można je zranić wyłącznie magiczną bronią. Są też odporne na chłód. Poza regeneracją mają bardzo niebezpieczną zdolność wyssania życiowej energii i siły, kiedy zadają przeciwnikom rany.

Górski[edytuj | edytuj kod]

  • Halruaański górski troll

Jaskiniowy[edytuj | edytuj kod]

Wrzosowiskowy[edytuj | edytuj kod]

Mierzący więcej niż wzgórzowy gigant, dwugłowy wrzosowiskowy troll jest niemal największym ze swojego okropnego rodzaju. Jak każdy troll jest żarłocznym mięsożercą, który rozkoszuje się w zajadaniu ludzkich ofiar, lecz pożre wszystko, co się porusza, gdy ludzi nie ma w pobliżu. Troll wrzosowiskowy mierzy ponad 4,5 metra wysokości i waży około 2268 kilogramów. Jego skóra jest gruba i gumiasta, w cętkowanym mchowo-zielonym lub szarym kolorze z guzowatymi brodawkami, zwłaszcza na ramionach i plecach. Jego czyste, mięsiste włosy poruszają się niezależnie, a jego paszcza jest wypełniona dużymi, ostrymi kłami. Tak jak jego mniejsi krewniacy, troll wrzosowiskowy ma przygarbioną, niezgrabną sylwetkę z długimi ramionami, które czasami powłóczą o ziemię. Trolle wrzosowiskowe mówią gigancim. Wzgórzowe trolle żyją w wilgotnych podziemnych pieczarach. nierzadko przewodzą grupom swoich mniejszych kuzynów. Wedle jednej z teorii istoty te są krzyżówką zwykłych trolli i ettinów.

Krwawy[edytuj | edytuj kod]

Krwawe trolle są praworządnymi złymi czerwonoskórymi trollami, często spotykanymi w służbie diabłom (najprawdopodobniej zostały stworzone przez inspirowaną diabłami hodowlę). Trolle te są nieco bardziej inteligentne i wyrafinowane niż standardowe trolle. Niemal zawsze posiadają poziomy w klasie, faworyzując wojownika chociaż garstka wyjątkowych osobników została czarodziejami. Nigdy nie są kapłanami i nie czczą bóstw. Są złośliwe i krwiożercze jak sugeruje ich nazwa.

Krystaliczny[edytuj | edytuj kod]

Leśny[edytuj | edytuj kod]

Lodowy[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy mroźnej północy, lodowe trolle, są bystre i złośliwe. Istoty te zamieszkują arktyczne i subarktyczne rejony sąsiadujące z akwenami wodnymi. Żyją w zgranych grupach liczących 7-12 osobników. Na czele grupy stoi przywódca cechujący się wysoką inteligencją. W przeciwieństwie do reszty ich plugawych pobratymców, lodowe trolle są uzdolnionymi zbrojmistrzami i kowalami. Jak inne trolle pożerają ludzi, krasnoludy i inne humanoidy, chętnie trzymając je w swoich legowiskach jako trzodę, czasem w towarzystwie świń, krów czy innych zwierząt. Trzoda jest dokarmiana ziarnem i warzywami i zadbana w celu uzyskania smacznego mięsa.

Ponieważ ich ciała potrzebują stałego dostępu do wody w celu regeneracji, lodowe trolle nie opuszczają jezior i rzek, w których mieszkają, zamiast tego zwabiając swe ofiary do wymyślnych pułapek. Nigdy nie rzucają się na oślep do walki, starannie ważąc siły i starając się pojedynczo wyłapywać przeciwników.

Lodowe troll mierzą około 2,4 metra wysokości i ważą około 180 kilogramów. Ich zimna skóra jest niezdrowo, prześwitująco biała, a żyły pompujące bladą krew są widoczne tuż pod jej powierzchnią. Lodowe trolle charakteryzują się przygarbioną sylwetką. Mają długie ramiona kończące się lodowymi pazurami. Są niewrażliwe na zimno, ale bardzo wrażliwe na ogień. Jako pancerze preferują zbroje zrobione z łusek remorhazów lub białych smoków. Lodowe trolle mówią gigancim.

Mur-zhagul[edytuj | edytuj kod]

Potomek trolla i demona.

Ognisty[edytuj | edytuj kod]

Ogromny[edytuj | edytuj kod]

Ogromne trolle to odrażające krzyżówki trolli z wzgórzowymi gigantami. Z wyglądu przypominają zwykłe trolle, ich wzrost przekracza jednak 3 metry. Mają rdzawobrązową skórę i oczy otoczone czerwoną obwódką. Są niezwykle silne, a jako broń preferują nabijane żelazem maczugi sporządzone z konarów lub pni drzew. Pozbawione broni, mają w zwyczaju pochwycić jedną z ofiar i zadawać nią ciosy niczym zaimprowizowaną maczugą. Czasem miotają również we wrogów głazami. Ponadto ogromne trolle potrafią łapać pociski w locie. Nie używają natomiast w walce zębów, głównie z powodu wzrostu i mniejszej niż u innych trolli zwinności, co czyni ten sposób walki niewygodnym.

Ogromne trolle regenerują się nieco wolniej niż zwykłe trolle i nie potrafią sztukować odciętych kończyn. Nie jest natomiast możliwe dobicie nawet bardzo ciężko rannego ogromnego trolla inaczej niż za pomocą ognia.

Istoty te podróżują w grupach liczących do dwunastu osobników. W ich pieczarach zwykle przebywa też kilka zwykłych trolli pełniących funkcje sług. Nieco rzadziej ogromne trolle pełnią funkcję ochroniarzy wodzów wzgórzowych gigantów.

Ostrzofurii[edytuj | edytuj kod]

Pustkowi[edytuj | edytuj kod]

Pustynny[edytuj | edytuj kod]

Trolle pustynne mają szara skórę, której ubarwienie mogą zmieniać w zależności od koloru otoczenia. Uwielbiają ataki z zasadzki, wykorzystując w nich wrodzony spryt i wyczulone zmysły. Są odporne na zwykły ogień oraz działanie temperatur, natomiast wrażliwe na ogień magiczny i kwas. Dodatkowo śmiertelnym zagrożeniem jest dla nich zwykła woda. Trolle pustynne są silniejsze od zwykłych, są jednak samotnikami i zamieszkują raczej odludne obszary, na których nie występuje woda.

Skrag[edytuj | edytuj kod]

Skragi to wodna odmiana trolli. Występują dwie ich odmiany, skrag rzeczny i skrag morski. Są to jedne z najbardziej ohydnych gatunków trolli. Skragi rzeczne Mają smukłe ramiona i ogromne paszcze pełne ostrych, cienkich jak igły zębów. Ich skóra jest niebiesko-zielona bądź oliwkowa. W przeciwieństwie do zwykłych trolli regenerują się tylko zanurzone w słodkiej wodzie. Na lądzie mogą przebywać maksymalnie godzinę. Są równie żarłoczne jak inne rodzaje trolli, a ich przysmakiem są krasnoludy. Stosują podstępne taktyki polowania, wabiąc ofiary za pomocą błyskotek podrzuconych w płytkiej wodzie lub też zakopując się w przybrzeżnym piasku czy mule i czatując na nieświadome ofiary. Czasami strzegą cieśnin lub tuneli pod mostami, żądając od płynących łodzi myta.

Skragi morskie charakteryzują się dużymi brzuchami i zieloną, gruba skórą pokryta łuskami. Mogą regenerować się tylko w słonej wodzie i przebywać na lądzie maksymalnie godzinę. Ich palce u rąk i nóg połączone są błoną pławną. Kończyny morskich skragów są krótsze od kończyn zwykłych trolli, natomiast paszcze, podobnie jak u skragów rzecznych, są ogromne i pełne ostrych zębów. Skragi morskie żywią się rybami i skorupiakami, jednak ich przysmakiem jest ludzkie mięso. Zamieszkują płytko położone morskie jaskinie lub zakamarki miejskich doków, z których w nocy wychodzą na poszukiwanie zabłąkanych marynarzy i rybaków. Atakują w grupach liczących po kilka trolli, jeśli jednak zbierze się ich więcej, są zdolne atakować nawet statki.

Wojenny[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.