Sferopedia
Advertisement

Troll

Trolle to budzący strach mięsożercy spotykani we wszelkich typach klimatu i środowiska. Występuje wiele odmian tych istot, większość wykształconych naturalnie. W późniejszych edycjach D&D ich patronującym bóstwem stał się Vaprak. Niektóre uważają, że wywodzą się od Annama.

Ogólna fizjonomia[]

Trolle są agresywnymi i nieustraszonymi drapieżcami. Charakteryzują się smukłą budową ciała i znaczną siłą. Mają długie i stosunkowo niezdarne kończyny. Ich trójpalczaste stopy są szerokie i potężne, ręce natomiast wyposażone w ostre pazury. Gumowata skóra trolli ma barwę zieloną, szarozieloną, szarą lub brunatną. Głowa porośnięta jest splątanymi włosami barwy seledynowej lub grafitowej. Czarne oczy troll dają im zdolność widzenia w ciemności. Samice trolli są większe i silniejsze od samców.

Wyprostowane trolle mierzą 2,5-2,8 metra, jednak poruszają się zwykle w postawie przygarbionej, powłócząc rękami po ziemi. Mimo pozorów istoty te są niezwykle zwinne i doskonale wspinają się po drzewach i skałach. Mają słaby słuch, lecz doskonały zmysł węchu.

Psychika i kultura[]

W walce trolle posługują się zakończonymi pazurami rękami oraz zębami. Czasem miotają również w przeciwników głazy. Ich największym atutem jest zdolność bardzo szybkiej regeneracji otrzymanych ran. Nawet ciężko ranne i niezdolne do walki, potrafią w ciągu kilku minut zaleczyć się na tyle, że powracają do bitwy. Odcięte kończyny trolli walczą niezależnie od ciała, a po zakończeniu walki mogą być na powrót do niego przysztukowane. Dopiero po dobie oddzielenia od ciała takie kończyny ostatecznie usychają. Ciało trolla regeneruje odcięte części (łącznie z głową) w ciągu około tygodnia. Znane są przypadki powrotu do zdrowia nawet mocno rozczłonkowanych osobników. Jedynym sposobem na skuteczne zabicie tych istot jest użycie ognia lub kwasu, które zadają im trwałe obrażenia.

Zwykłe trolle zamieszkują najczęściej gęste lasy lub podziemne pieczary. Nie lubią jasnego światła, które razi ich w oczy. Legowiska trolli znajdują się najczęściej w jaskiniach, do których wejścia zabezpieczane są za pomocą wielkich głazów. W jaskiniach znajdują się wykonane z trawy i słomy legowiska, na podłodze natomiast walają się kości i resztki dobytku ofiar. Jeżeli w okolicy nie ma odpowiednich jaskiń, trolle wykopują dla siebie jamy w ziemi, maskując wejście liśćmi i patykami.

Język trolli jest prymitywną mieszaniną wspólnego, giganciego, goblińskiego i orczego. Dialekty poszczególnych plemion znacznie różnią się między sobą.

Trolle żyją w małych sforach liczących sobie od 3 do 12 osobników i dowodzonych przez samicę pełniącą rolę herszta i szamanki. Trolle często walczą ze sobą o przywództwo, jednak nie są to walki na śmierć. W zwyczaju leży natomiast wyrzucenie w dzicz głowy przegranego, który musi odczekać kilka następnych dni na odrośnięcie tej jakże ważnej części ciała. Zadaniem herszta jest przewodzenie trollom w nocnych wypadach rabunkowych. Za pomocą węchu identyfikuje ona ofiarę, na którą cała sfora rzuca się z krzykiem. Przywódczyni ma prawo wyboru małżonków. średnio raz na pięć lat rodzi jedno młode.

Trolle cechują się żarłocznym apetytem. Nie są wybredne co do rodzaju mięsa, nie gardząc robactwem, mięsem zwierząt i humanoidów. Polują na wszystkie istoty poza znacznie potężniejszymi od nich. Darzą szacunkiem smoki, nienawidzą natomiast gigantów o dobrej naturze.

Typy i odmiany[]

Drzewny[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Troll drzewny.

Małe trolle, o wielkości porównywalnej do niziołka, ale o apetycie porównywalnym do swoich dużych krewniaków. Zamiast futra lub włosów okryte są mchem a ich kończyny mają proporcje sprzyjające poruszaniu się między koronami drzew.

Duchowy[]

Duchowe trolle to krzyżówka zwykłych trolli z niewidzialnymi łowcami. Są to istoty niewidzialne o budowie ciała zbliżonej do trolla, choć nieco niższej. Kontury ich ciała są rozmyte nawet dla istot ze zdolnością prawdziwego widzenia. Można je zranić wyłącznie magiczną bronią. Są też odporne na chłód. Poza regeneracją mają bardzo niebezpieczną zdolność wyssania życiowej energii i siły, kiedy zadają przeciwnikom rany.

Fazowy[]

Górski[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Troll górski.

Uznawane za największe i fizycznie najsilniejsze z całej trollowej rodziny. żyjące wśród masywnych gór. Potrafią zdominować wielu ogrów i gigantów, traktując ich jako swoje sługi. Jeżeli zawiodą - mogą zostać pożarci.

Istnieje odmiana, zwana Halruaańskim górskim trollem (ang. Halruaan Mountain Troll).

Jaskiniowy[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Troll jaskiniowy.

Znacznie bardziej prymitywna i głupsza odmiana trolli. Coraz bardziej kierują się swoim żołądkiem niż czymkolwiek innym a umiejętności mowy są bardziej recesywne., na co wskazuje zanik znajomości giganciego.

Wrzosowiskowy[]

Mierzący więcej niż wzgórzowy gigant, dwugłowy wrzosowiskowy troll jest niemal największym ze swojego okropnego rodzaju. Jak każdy troll jest żarłocznym mięsożercą, który rozkoszuje się w zajadaniu ludzkich ofiar, lecz pożre wszystko, co się porusza, gdy ludzi nie ma w pobliżu. Troll wrzosowiskowy mierzy ponad 4,5 metra wysokości i waży ponad 2000 kilogramów (średnio podaje się 2268). Jego skóra jest gruba i gumiasta, w cętkowanym mchowo-zielonym lub szarym kolorze z guzowatymi brodawkami, zwłaszcza na ramionach i plecach. Jego czyste, mięsiste włosy poruszają się niezależnie, a jego paszcza jest wypełniona dużymi, ostrymi kłami. Tak jak jego mniejsi krewniacy, troll wrzosowiskowy ma przygarbioną, niezgrabną sylwetkę z długimi ramionami, które czasami powłóczą o ziemię. Trolle wrzosowiskowe mówią gigancim. Wrzosowiskowe trolle żyją w wilgotnych podziemnych pieczarach. nierzadko przewodzą grupom swoich mniejszych kuzynów.

Wedle jednej z teorii istoty te są krzyżówką zwykłych trolli i ettinów.

Kamienny[]

Krwawy[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Krwawy troll.

Krwawe trolle są praworządnymi złymi czerwonoskórymi trollami, często spotykanymi w służbie diabłom. Trolle te są nieco bardziej inteligentne i wyrafinowane niż standardowe trolle. Niemal zawsze posiadają poziomy w klasie, faworyzując wojownika chociaż garstka wyjątkowych osobników została czarodziejami. Nigdy nie są kapłanami i nie czczą bóstw. Są złośliwe i krwiożercze jak sugeruje ich nazwa.

Najprawdopodobniej zostały sztucznie wyhodowane z diabelskiej inspiracji.

Krystaliczny[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Troll krystaliczny.

Troll, bardziej zbudowany z kryształów. Poza tym niewiele mentalnie i kulturowo różniący się od zwykłych.

Leśny[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Troll leśny.

Odmiana trolli, charakteryzująca się większą inteligencją, zbliżonej do mniej cywilizowanych ludzi, oraz rozmiarach zbliżonych do jaszczuroludzi. Będąc fizycznie słabsi nauczyli się innych technik zyskiwania przewagi nad otoczeniem.

Lodowy[]

Mieszkańcy mroźnej północy, lodowe trolle, są bystre i złośliwe. Istoty te zamieszkują arktyczne i subarktyczne rejony sąsiadujące z akwenami wodnymi. Żyją w zgranych grupach liczących 7-12 osobników. Na czele grupy stoi przywódca cechujący się wysoką inteligencją. W przeciwieństwie do reszty ich plugawych pobratymców, lodowe trolle są uzdolnionymi zbrojmistrzami i kowalami. Jak inne trolle pożerają ludzi, krasnoludy i inne humanoidy, chętnie trzymając je w swoich legowiskach jako trzodę, czasem w towarzystwie świń, krów czy innych zwierząt. Trzoda jest dokarmiana ziarnem i warzywami i zadbana w celu uzyskania smacznego mięsa.

Ponieważ ich ciała potrzebują stałego dostępu do wody w celu regeneracji, lodowe trolle nie opuszczają jezior i rzek, w których mieszkają, zamiast tego zwabiając swe ofiary do wymyślnych pułapek. Nigdy nie rzucają się na oślep do walki, starannie ważąc siły i starając się pojedynczo wyłapywać przeciwników.

Lodowe troll mierzą około 2,4 metra wysokości i ważą około 180 kilogramów. Ich zimna skóra jest niezdrowo, prześwitująco biała, a żyły pompujące bladą krew są widoczne tuż pod jej powierzchnią. Lodowe trolle charakteryzują się przygarbioną sylwetką. Mają długie ramiona kończące się lodowymi pazurami. Są niewrażliwe na zimno, ale bardzo wrażliwe na ogień. Jako pancerze preferują zbroje zrobione z łusek remorhazów lub białych smoków. Lodowe trolle mówią gigancim.

Mur-zhagul[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Mur-zhagul.

Potomek trolla i demona. Dzięki czarciemu dziedzictwu mają wyczulone zmysły oraz inne przewagi, dzięki czemu są zabójczo skuteczni jako myśliwi. Są też inteligentniejsi od większości swoich krewniaków.

Ognisty[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Troll ognisty.

Nieznanego pochodzenia trolle, które wykształciły odporność na ogień i kwas - dwie najbardziej zabójcze elementy dla tej rodziny. Są sprytne i przebiegłe, zdolne do planowania długoterminowego. Nienawidzą ognistych gigantów, których mają za rywali w przestrzeni życiowej.

Ogromny[]

Ogromne trolle to odrażające krzyżówki trolli z wzgórzowymi gigantami. Z wyglądu przypominają zwykłe trolle, ich wzrost przekracza jednak 3 metry. Mają rdzawobrązową skórę i oczy otoczone czerwoną obwódką. Są niezwykle silne, a jako broń preferują nabijane żelazem maczugi sporządzone z konarów lub pni drzew. Pozbawione broni, mają w zwyczaju pochwycić jedną z ofiar i zadawać nią ciosy niczym zaimprowizowaną maczugą. Czasem miotają również we wrogów głazami. Ponadto ogromne trolle potrafią łapać pociski w locie. Nie używają natomiast w walce zębów, głównie z powodu wzrostu i mniejszej niż u innych trolli zwinności, co czyni ten sposób walki niewygodnym.

Ogromne trolle regenerują się nieco wolniej niż zwykłe trolle i nie potrafią sztukować odciętych kończyn. Nie jest natomiast możliwe dobicie nawet bardzo ciężko rannego ogromnego trolla inaczej niż za pomocą ognia.

Istoty te podróżują w grupach liczących do dwunastu osobników. W ich pieczarach zwykle przebywa też kilka zwykłych trolli pełniących funkcje sług. Nieco rzadziej ogromne trolle pełnią funkcję ochroniarzy wodzów wzgórzowych gigantów.

Ostrzofurii[]

Ang. Bladerager.

Pustkowi[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Troll pustkowi.

W porównaniu do innych trolli te są bardziej wrażliwe na światło, które ich mocno oślepia. Prowadzą nocny tryb życia. Są mniej zręczne, ale silniejsze a ich proporcje pozwalają się nie garbić.

Pustynny[]

Trolle pustynne mają szara skórę, której ubarwienie mogą zmieniać w zależności od koloru otoczenia. Uwielbiają ataki z zasadzki, wykorzystując w nich wrodzony spryt i wyczulone zmysły. Są odporne na zwykły ogień oraz działanie temperatur, natomiast wrażliwe na ogień magiczny i kwas. Dodatkowo śmiertelnym zagrożeniem jest dla nich zwykła woda. Trolle pustynne są silniejsze od zwykłych, są jednak samotnikami i zamieszkują raczej odludne obszary, na których nie występuje woda.

Skrag[]

Skragi to wodna odmiana trolli. Występują dwie ich odmiany, skrag rzeczny i skrag morski. Są to jedne z najbardziej ohydnych gatunków trolli. Skragi rzeczne Mają smukłe ramiona i ogromne paszcze pełne ostrych, cienkich jak igły zębów. Ich skóra jest niebiesko-zielona bądź oliwkowa. W przeciwieństwie do zwykłych trolli regenerują się tylko zanurzone w słodkiej wodzie. Na lądzie mogą przebywać maksymalnie godzinę. Są równie żarłoczne jak inne rodzaje trolli, a ich przysmakiem są krasnoludy. Stosują podstępne taktyki polowania, wabiąc ofiary za pomocą błyskotek podrzuconych w płytkiej wodzie lub też zakopując się w przybrzeżnym piasku czy mule i czatując na nieświadome ofiary. Czasami strzegą cieśnin lub tuneli pod mostami, żądając od płynących łodzi myta.

Skragi morskie charakteryzują się dużymi brzuchami i zieloną, gruba skórą pokryta łuskami. Mogą regenerować się tylko w słonej wodzie i przebywać na lądzie maksymalnie godzinę. Ich palce u rąk i nóg połączone są błoną pławną. Kończyny morskich skragów są krótsze od kończyn zwykłych trolli, natomiast paszcze, podobnie jak u skragów rzecznych, są ogromne i pełne ostrych zębów. Skragi morskie żywią się rybami i skorupiakami, jednak ich przysmakiem jest ludzkie mięso. Zamieszkują płytko położone morskie jaskinie lub zakamarki miejskich doków, z których w nocy wychodzą na poszukiwanie zabłąkanych marynarzy i rybaków. Atakują w grupach liczących po kilka trolli, jeśli jednak zbierze się ich więcej, są zdolne atakować nawet statki.

Szary[]

Wojenny[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Troll wojenny.

Przeistoczone trolle przez kabałę magów, chcąca utworzyć dla siebie kolejną siłę uderzeniową. Są równie inteligentne jak trolle leśne, ale od nich silniejsze, zwinniejsze i silniejsze a ich umysły są skupione na tematyce wojennej.

Ciekawostki[]

W folklorze ludów nordyckich oraz germańskich trolle często przyjmowały rolę strażnika mostów, zarządców promów i innych przepraw rzecznych.

W mitologii Tolkiena trolle zostały stworzone, przez złego valara Morgotha, jako zadrwienie z entów.

Wnętrzności oraz krew trolli ma liczne zastosowania w alchemii i magii. Przykładowo: krew często używana jest do produkcji antidotum lub mikstur leczniczych a mózgi są wykorzystywane do produkcji regeneracyjnych pierścieni.

Pierwotnie mieszanką trolla i gnoma były gnolle, z czego wywodzi się nazwa. Później koncept tej rasy został zmieniony i od dłuższego czasu gnolle nie są nijak z trollami związane.

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy 2 ed.

Na Maztice, jednym z kontynentów Torilu trolle pojawiły się w wyniku katastrofy znanej jako Noc Płaczu. Kapłani związani z kultem Wężowej Dłoni zostali przeistoczeni w te istoty, zachowując swój potencjał intelektualny, umiejętności klerykalne oraz wykorzystywania hishny. Kolejne pokolenia nie maja już przeznaczenia duchownego a ich rola zależnie od oceny ich potencjałów przez przełożonych.

Dark Sun Ten fragment dotyczy świata Dark Sun.

Na Athasie trolle były rasą cywilizowaną, która wytworzyła jedną z pierwszych cywilizacji po kryzysie z Błękitnej Ery. Zostały eksterminowane przez Myrona, jednego z czempionów Rajaata. Ostateczny cios zadało zaklęcie, czego skutkiem ubocznym było głębokie zapadnięcie ziemi, znane jako Przepaść Trollowego Grobu (ang. Troll Grave Chasm). Nazwa pozostała, ale niemal nikt nie wie jaki typ stworzeń określa słowo "troll". Mimo wszystko istnieją nieumarłe trolle, w tym jako świadome kaishargy.

Galeria[]

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement