Troglodyta w piątej edycji D&D

Troglodyci to humanoidalne gady o złej, wojowniczej naturze, zamieszkujące podziemia Planu Materialnego. Szczególną nienawiścią darzą ludzi i z lubością urządzają grabieżcze napady na ludzkie siedziby.

Troglodyci mierzą około dwóch metrów wzrostu, a ich skóra pokryta jest grubymi, skórzastymi łuskami. Głowa ma gadzi kształt, a usta wyposażone są w ostre zęby. Samce różnią się od samic posiadaniem z tyłu głowy i szyi podobnego do płetwy grzebienia. Barwa łusek zwykle jest szarobrązowa, jednak troglodyci posiadają zdolność upodobnienia swej barwy do otoczenia. Istoty te nie noszą odzienia z wyjątkiem skórzanej uprzęży do przenoszenia przedmiotów. Często mają przy sobie zapas nieświeżego mięsa. Przywódcy dekorują swe uprzęże kawałkami stali, co jest oznaką zajmowanej pozycji. Troglodyci doskonale widzą w ciemności. Są mięsożerni, preferując ludzkie mięso, choć nie gardzą także mięsem swych pobratymców, jeżeli nie ma dostępu do żadnego innego.

W walce troglodyci walczą za pomocą zębów i pazurów, czasem wspomagając się specjalnymi oszczepami, mieczami lub kamiennymi toporami i morgenszternami. W razie niebezpieczeństwa wydzielają ohydny piżmowy zapach, który zazwyczaj odstrasza przeciwników. Troglodyci najchętniej walczą z zasadzki, zaczajając się w pobliżu uczęszczanych górskich szlaków bądź podziemnych tuneli i upodabniając się do otoczenia przy pomocy swej specjalnej zdolności. Zbliżające się ofiary są najpierw zarzucane deszczem oszczepów, następnie zaś troglodyci ruszają do walki wręcz. W czasie nowiu większe grupy tych istot ruszają na zorganizowane napady na ludzkie siedliska.

Społeczności troglodytów podzielone są na klany dowodzone przez hersztów (zazwyczaj najsilniejszych fizycznie osobników). Hersztowi asystuje kilku wicehersztów rekrutujących się spośród najdzielniejszych członków klanu. Władza herszta jest krucha i zależy głównie od skuteczności w zapewnieniu grupie pożywienia.

Siedliska troglodytów często sąsiadują z osiedlami humanoidów, co pozwala przypuszczać częste ataki na sąsiadów i ich trzodę. Siedliska znajdują się w dużych jaskiniach, wokół których znajduje się szereg mniejszych pomieszczeń dla samic i piskląt.

Troglodyci cenią sobie stal, której używają do wyrobu oszczepów oraz jako waluty. Swe skarby przechowują w siedlisku, gdzie leża niedbale rozrzucone pośród resztek jedzenia i śmieci.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.