FANDOM


40a811bd2a453d92985ace361e2a5258

Tri-krin w piątej edycji D&D

Thri kreen

Tri-krin

Tohrkre1

Tohr-krin

Tri-kriny to zamieszkująca pustynie i sawanny rasa modliszkoludzi. To doskonali łowcy, jak i istoty o wielkim potencjale psionicznym. Są jedną z głównych ras zamieszkujących Athas, choć występują również na innych światach. Zazwyczaj żyją w obrębie swego określonego swego terytorium łowieckiego. Tri-kriny nie tworzą trwałych społeczności, dobierając się jedynie w grupy łowieckie. Są mięsożercami. W przypadku niedoboru pożywienia zdarza im się polować na istoty inteligentne, choć starają się tego unikać. Złą sławą cieszą się niektóre grupy lubujące się w mięsie elfów.

Dorosłe tri-kriny osiągają ponad dwa metry wzrostu i do 3,5 metra długości. Dwie z sześciu owadzich kończyn tych istot służą im do chodzenia, pozostałe cztery służą jako czteropalczaste ręce. Tułów pokryty jest żółtym, niezwykle mocnym egzoszkieletem. Tri-kriny mają parę owadzich oczu, parę czułek i otwór gębowy przypominający ten występujący u modliszki. Czułki służą jako narząd nawigacyjny umożliwiający tri-krinom poruszanie się w ciemności. Istoty te nie potrzebują snu i są równie aktywne w dzień jak i w nocy. Nie noszą zbroi, a zamiast ubrań najczęściej używają skórzanych uprzęży. Język tri-krinów składa się z dźwięków wytwarzanych przez klekotanie i zgrzytanie aparatami gębowymi, co czyni go niezwykle trudnym do opanowania humanoidom i nawzajem. Tri-kriny żyją około 35 lat.

Tri-kriny walczą przy pomocy swoich czterech rąk oraz szczęk. Często używają jako broni zakończonych ostrzami włóczni zwanych gythka. Wyszkoleni wojownicy korzystają z rozmaitych bojowych manewrów, takich jak potężne skoki (do 6 metrów w górę i 20 do przodu), uniki przed pociskami, paraliżujące ukąszenie oraz posługują się krystalicznymi strzałkami do rzucania zwanymi chaktchi, które w przypadku nietrafienia w cel powracają do ręki właściciela. Wielu tri-krinów włada również psioniką.

PodrasyEdytuj

Tohr-krinEdytuj

Tohr-kriny są większymi, wykształconymi wersjami tri-krinów. Są bardziej cywilizowane niż ich mniejsi kuzyni, i nie tak agresywne. Jednak gdy walczą, są bardziej zabójcze niż tri-kriny. Są sporadycznie spotykane, podróżując przez Athas, lecz żadne nie są rodzime dla znanych ziem. Plotki mówią, że mogą pochodzić z miasta zlokalizowanego dużo dalej od zbadanych obszarów, lecz żaden tohr-krin nigdy nie wyjawi lokalizacji tego miasta lub nie przyzna, czy kiedykolwiek w ogóle istniało.

Tohr-krin przypominają swoich mniejszych kuzynów i mogą nawet zostać pomylone z jednym z nich. Posiadają ciemnopurpurowe lub czarne oczy i noszą skórzane uprzęże pozwalające przenosić bronie i inny dobytek. Tohr-kriny rosną do 3 metrów wysokości i do 4 długości. Ważą od 136 do 181 kilogramów. Noszą normalne bronie i tarcze oraz gythki. Opracowały również ulepszoną wersję chatkchi zwaną kyorkcha. Podróżujący tohr-krin często posiada specjalnie wykonany plecak wypełniony dziełami sztuki i książkami, z którymi nie potrafi się rozstać.

Tohr-kriny mówią językiem tri-krinów jak również swoim własnym językiem. Dodatkowo nierzadko władają nawet kilkoma innymi językami. Posiadają sześć podgatunków:

  • J'ez tohr-krin: J’ez wyróżniają się okrągłą budową i giętkością aparatu gębowego, który na swym obwodzie posiada rząd kłów i otoczony jest przez ruchome wyrostki służące do przytrzymywania pożywienia, gdy jest rozdrabniane. J'ez zamieszkują skaliste nieużytki i piaszczyste pustkowia. Zazwyczaj skłaniają się ku praworządności. Wielu spośród nich zostaje filozofami i chakchakami. Ich filozofia nakazuje im jednak zachowywanie sprawności bojowej. Dlatego też ten podgatunek wykształcił wielu znanych dowódco wojskowych.
  • J'hol tohr-krin mają wąskie i pozbawione błony stopy przystosowane do poruszania się po kamiennych nieużytkach i wyżynach. J'hole zamieszkują rozwinięte miasta i z powodzeniem parają się rzemiosłem oraz wytwarzają ubrania. Są jedynym podgatunkiem krinów zajmującym się obróbką mtali. Rzadko używają w walce jadu, zamiast tego przeznaczając go do wyrobu kryształów dasl. Są wojowniczym i mało przyjaznym podgatunkiem lubującym się w walkach gladiatorów.
  • T'keech tohr-krin: T’keechy posiadają zieloną chitynę, wskazującą, że niegdyś żyli w obszarach obfitych w roślinność. Są lepiej od innych krinów przystosowane do życia w wilgotnych rejonach i odporne na groźne dla ich pobratymców infekcje oddechowe i zgniliznę pancerza. Zazwyczaj zachowują neutralną postawę wobec prawa i chaosu. Najczęściej spotyka się wśród nich wojowników, kapłanów i druidów. Licznie służą też jako robotnicy w miastach Jerali, J'holi i J'ezów. Stosunkowo rzadko prowadzą wędrowny tryb życia, jednak ich niewielkie szczepy można spotkać w buszu i w pobliżu oaz.
  • Jeral tohr-krin:
  • To'ksa tohr-krin:
  • Tondi tohr-krin:

Zik-trinEdytuj

Tak jak zwiadowca zik-trin’ta (miano tohr-krina na Płaskowyżach), wojownik zik-trin’ak jest stworzeniem stworzonym z normalnego krina. Zik-trin’ak jest bardzo podobny do normalnego tri-krina lub tohr-krina, lecz jest większy i bardziej niebezpieczny. Zik-trin’ak mierzy 3 metry i jest długości 4 metrów.

Zik-trin’ak jest zbudowany do walki; pazury są dłuższe i ostrzejsze niż te normalnego krina, a egzoszkielet jest przyozdobiony kolcami, guzami i innymi i wypukłościami. Chociaż większość zik-trin’aków posiadają żółte egzoszkielety (wykonanych z To’ksa tri-krina), część posiada czarne skorupy, w końcu kilka jest czerwonych lub nawet zielonych. Zik-trin’ak w innych kolorach posiadają również inne cechy związane z ich bazowym gatunkiem.

Podczas gdy są inteligentne i zdolne do mowy, rzadko rozmawiają, i nie mogą zostać odwiedzione od przypisanego działania.

Zik-chilEdytuj

XixchilEdytuj

Podgatunek tri-krinów zamieszkujący flogiston. Są wprawnymi chirurgami i rzemieślnikami chętnie zastępującymi utracone kończyny "efektywniejszymi" zamiennikami.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.