Translator - wizja Tony'ego DiTerlizzi

Translatorzy (ang. translator) to wysłannicy bóstw neutralności (i niekiedy innych), przemierzający plany z niesamowitą szybkością i transportujący ważne wiadomości. Mają wygląd lśniących srebrnych sfer o średnicy jednego metra. Kiedy niosą wiadomość, pulsują wewnętrznym żółtym światłem. Nie mają żadnego wyraźnego "przodu" ani "tyłu" i żadnej cielesnej formy. Potrafią mówić w każdym istniejącym języku nie używając telepatii. Nauczenie się nowego języka zajmuje im około trzydziestu sekund. Nie potrzebuje do tego komponentów głosowych, w obecności istoty władającej nieznanym mu językiem zdobywa wiedzę przy pomocy magii.

Wysłane z misją starają się unikać walki, co przy ich niezwykłej szybkości zwykle się udaje. Jeżeli nie mogą umknąć, atakują niezwykle skutecznym paraliżującym promieniem. Bogowie planów wyższych bardzo dbają o translatorów. Istoty te przenoszą ich obwieszczenia i rozkazy pomiędzy planami. Jeżeli translator zostanie zaatakowany, jego władca natychmiast się o tym dowiaduje i może wysłać pomoc.

Translatorzy są istotami cichymi i niepozornymi, jednak o wielkiej wartości dla bóstw. Nie posiadają własnej społeczności, zadowalając się wypełnianiem woli swych władców bez żadnej zapłaty. Ich cała egzystencja opiera się na dostarczaniu wiadomości albo cierpliwym czekaniu na nie. Gdy przekazują wieści, starają się nie tylko wiernie oddać ich treść, ale nawet ton w jakim zostały przekazane a w razie znacznych różnic między językami własnymi słowami pomagają odbiorcy uchwycić właściwy sens.

Translatorzy żywią się energią pobieraną bezpośrednio z esencji planów. Nie muszą jeść, pić, wydalać ani oddychać. Gdyby nie były inteligentne, można by je pomylić ze zwykłymi automatonami. Dzięki inteligencji mają możliwość oceny i dostosowania się do danej sytuacji aby skutecznie dostarczyć wiadomość.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.