Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Torm p75.jpg
Torm jako starzejący się wojownik z szaro-białymi włosami, objęty wieczną ciszą, zasiadający na swoim ulubionym wierzchowcu, starożytnym złotym smoku
Torm
Tytuł(y) Prawdziwy, Prawdziwe Bóstwo, Lojalna Furia, Ręka Prawości
Symbol prawa rękawica skierowana do góry z wnętrzem dłoni ku przodowi
Plan Ojczysty Celestia/Merkuria/Szczere Serce; Dom Trójcy/Szczere Serce
Ranga mocy Pomniejsze bóstwo
Charakter praworządny dobry
Dziedziny obowiązek, lojalność, posłuszeństwo, paladyni
Domeny dobro, leczenie, ochrona, prawo, siła
Ulubiona broń Więzy Obowiązku (wielki miecz)
Sojusznicy Tyr, Helm, Ilmater, Czerwona Rycerka, Lathander
Wrogowie Bane, Cyric, Maska, Bhaal
Zwierzchnik Tyr

Torm (torm) Prawdziwy, patron paladynów i zaprzysięgły wróg korupcji i zła, służy ludowi Faerunu, uosabiając ideał rycerza. Jako wyniesiony do boskości bohater, który przeżył swe śmiertelne życie w służbie sprawiedliwego suwerena, Torm wystrzega się pretensjonalności innych bóstw, przyjmując pokorną postawę i służąc dobru publicznemu i rządom prawa.

Mimo iż może dysponować przerażającą mocą, aż nazbyt dobrze zna ludzkie słabości, gdyż sam padł ofiarą ich łatwowierności i ignorancji, gdy w Czasach Kłopotów powiązany został z ludzką powłoką. W czasie tego brzemiennego w skutki zdarzenia pozwolił na to, by kontrolowali go zepsuci kapłani, dzięki czemu mógł z dystansu spojrzeć na własne wady i nabrać pokory. Surowy i nieprzejednany duch Torma unosi się nad jego wyznawcami, gdy walczą ze złem lub opiekują się słabymi, bezbronnymi lub zbyt młodymi, by bronić się sami. W Czasach Kłopotów Torm walczył z Banem w porcie miasta Tantras i zniszczył go w pojedynku (sam też poległ w tym starciu, lecz został wskrzeszony przez Ao). Dzięki temu wyczynowi stał się bohaterem ludzi o dobrym sercu na całym kontynencie, zbawcą, który ocalił Faerun przed manipulacjami złego bóstwa, dążącego do ucisku i tyranii. Zniszczenie Bane'a załamało wsparcie dla Twierdzy Zhentil, a mieszkańcy Dolin poczuli wpływ boskiego natchnienia i zaczęli swobodniej oddychać, Torm stał się zaś symbolem heroizmu i odwagi, wzorem rycerza gotowego do poświęceń, które docenił nawet Ao.

To uwielbienie objęło też kościół Torma, który przeżył wówczas rozkwit, gdyż jego szeregi zasilili nowi myśliciele i kandydaci do kongregacji. W czternaście lat po ta,tych zdarzeniach kapłani Torma nadal cieszą się popularnością, jakiej w Faerunie nic nie może się równać. Teraz kiedy Bane powrócił, ludzie ponownie szukają zbawienia w Lojalnej Furii i jego wysłannikach. Żywią przy tym nadzieję, że mroczne widmo Czarnej Dłoni może ponownie zostać pokonane w kolejnej wielkiej bitwie i że odnowiony kościół Bane'a zmiażdży armia paladynów o świętych sercach i błogosławionych ostrzach. Zdarzyło się to przecież za życia wszystkich dorosłych mieszkańców Faerunu, toteż wielu oczekuje, że i teraz Torm przyjdzie im z pomocą. Samo bóstwo i jego wyznawcy zachowują jednak trzeźwość poglądów, wiedzą bowiem, iż teraźniejszość w niczym nie przypomina Czasów Kłopotów, kiedy oba bóstwa spotkały się w pojedynku niczym równi sobie śmiertelnicy.

Wiedzą, że tajemnica, jaka otacza kult Bane'a, uniemożliwia otwarty konflikt i zagrożenia ze strony Czarnej Dłoni niełatwo będzie uniknąć. Zarówno Torm jak i jego święci wojownicy zdają sobie sprawę, jaką cenę trzeba będzie zapłacić za zwycięstwo nad siłami ciemności, ale także i z faktu, że jak na razie tylko oni są gotowi na takie poświęcenie. Kapłani Torma modlą się o czary o świcie. Trzynastego dnia elesiasa obchodzą ponurą uroczystość znaną jako Boża Śmierć, która upamiętnia ofiarę, jaką złożył Torm w walce z Banem. Piętnastego dnia marpenotha celebrują natomiast o wiele radośniejsze święto Wskrzeszenia Torma, symbolizujące powrót Torma do Krain na rozkaz Ao. Tarczowy Wiec to tradycyjnie czas, gdy mieszkańcy Faerunu zawierają nowe umowy i kontakty, a dla wyznawców Torma ma wielkie znaczenie religijne, ponieważ jako bóstwo obowiązku, każdą przysięgę traktuje on bardzo poważnie. Oprócz codziennych porannych modlitw, kapłani powinni składać podziękowania i czcić Torma poprzez ciche modlitwy w południe, o zmierzchu i o północy.

Historia/związki[]

Torm służy Tyrowi jako wojenny przywódca i rycerz wiary, tak jak robił to niegdyś w służbie śmiertelnego monarchy tuż po upadku Netherilu. Uczeni nie potrafią zgodzić się co do kwestii położenia królestwa, w którym spędził życie, ani jego nazwy, lecz najbardziej prawdopodobne teorie umieszczają je na południe od Jeziora Pary, na obszarze znanym dzisiaj jako Królestwa Graniczne. Wszystkie rycerskie zakony w służbie Torma poszukują pozostałości po tym królestwie, które kapłani nazywają Wysokim Tronem lub Chalsembyr. Mają nadzieję na to, że ustalenie jego położenia da im większy wgląd w życie Torma jako śmiertelnika, bowiem bóg niechętnie dzieli się takimi informacjami nawet ze swymi kapłanami.

Torm był częścią Triady - sojuszu trzech praworządnie dobrych bóstw. Tyra, Ilmatera i Torma.

Walka Torma z Bane'm jest częścią przygody Tantras.

Dungeons and Dragons Ten fragment dotyczy czwartej edycji Dungeons and Dragons.

W wyniku konfrontacji Tyra z Helmem Triada się rozpadła. Brak wspólnoty oraz śmierć boga strażników spowodował, że boskie krainy tychże bóstw zostały najechane i poniszczone przez hordę demonów w około 1384 wg RD.

Dogmat[]

Zbawienie można osiągnąć poprzez służbę. Każda porażka obraża Torma, a każdy sukces dodaje mu blasku. Walcz o utrzymanie porządku i prawa. Bądź posłuszny swym panom, zachowaj jednak czujność i zdrowy rozsądek. Bądź przewidujący i zawsze wyczulony na najmniejsze ślady zepsucia. Nieś szybką, bolesną śmierć zdrajcom. Kwestionuj niesprawiedliwe prawa, sugerując poprawki lub zmiany, nigdy dodatkowe zasady. Pamiętaj, że masz jeden obowiązek - musisz być zawsze wierny Tormowi, rodzinie, panu i wszystkim dobrym istotom Faerunu.

Wierzchowiec[]

Torm dosiada w bitwie albo konia wojennego, albo smoka. Jego ulubionym wierzchowcem jest starożytny złoty smok.

Obiekty związane[]

Galeria[]

Źródła[]

  • Wyznania i Panteony


Główne bóstwa Faerunu
Nadbóg Ao
AzuthBaneChaunteaCyricEilistraeeGondHelmIlmaterKelemvorKossuthLathanderLolthMalarMaskaMielikkiMystraOghmaSelûneSharShaundakulSilvanusSuneTalosTempusTormTymoraTyrUmberleeUthgarWaukeen
Pozostałe bóstwa Faerunu
AkadiAurilBeshabaCzerwona RycerkaDeneirEldathGaragosGargauthGrumbarGwaeron WichuraHoarIstishiaJergalLliiraLoviatarLurueMililNobanionPoszukiwacz WyvernspurSavrasSharessShialliaSiamorpheTalonaTiamatUbtaoUlutiuValkurVelsharoon
Martwe bóstwa Faerunu
AmaunatorBhaalIbrandulIyachtu XvimKarsusLeiraMoanderMyrkulTyche
Advertisement