Sferopedia
Advertisement

Uczony Ogląd Torilu

Starsza mapa Torilu, sprzed odkrycia innych lądów

Mapa pokazująca Faerûn, Ziemie Hordy i Kara-Tur oraz lodowiec.

Zanim powstało życie, były dwie siostry: Selûne, która była światłem i Shar, która była ciemnością. Wtedy Chauntea - bogini natury, poprosiła siostry, by te ją ogrzały, gdyż chciała dać początek życiu. Selune zgodziła się z radością i ogrzała Chaunteę swoim światłem. Jednak zazdrosna Shar powstała przeciwko siostrze. Wybuchła między nimi straszliwa wojna, w wyniku której powstały: magia, noc, dzień oraz cały świat, jaki znamy. Wojna ta trwa do dziś...

Legenda o Stworzeniu Świata

Toril (zwany też Abeir-Toril lub Al-Toril przez Zakharyjczyków) jest trzecią planetą od słońca w Przestrzeni Krain.

Według gry, niegdyś istniało połączenie między Abeir-Torilem a Ziemią, którą zamieszkuje człowiek. Ta wspólna cząstka powoli zacierała się jednak, nikła, aż w końcu zerwała się zupełnie. Zwykli ludzie zapomnieli o tej krainie, gdzie magia jest na porządku dziennym, cuda zdarzają się codziennie, gdzie jeden człowiek może zmienić bieg całego wszechświata. Stąd właśnie wzięła się nazwa "Zapomniane Krainy". Jednym z czynników wyróżniających Abeir Toril od innych uniwersów są bóstwa. Nie chodzi tu tylko o ich liczbę i moc, ale raczej o to, jak blisko zwykłych ludzi żyją. Zakładają różne organizacje, w których skład wchodzą śmiertelnicy (Harfiarze, Zhentarimowie).

Planeta i jej kontynenty[]

Abeir-toril, popularniej zwany Torilem - jest to nazwa ciała niebieskiego, na którym leży Faerun i Zapomniane Krainy. Abeir-toril jest planetą wielkości Ziemi, zdominowaną przez wielki kontynent na jej północnej półkuli, ale pokrytą także innymi masami lądu. Zachodnia część tego kontynentu zwana jest Faerunem, wschodnia - Kara-tur-em, południowa - Zakharą. Toril posiada jedną satelitę - Selune (również nazwa bogini nocnego nieba i nawigacji). Ów księżyc porusza się po ścieżce, która przecina w poprzek niebo świecącymi punktami, zwanymi Łzami Selune. Jak mówią - te łzy są niczym innym, jak gronem asteroid i odłamków, które przecinają ścieżkę księżyca, chociaż Łzy pozostają widoczne nawet wtedy, kiedy księżyc dopiero wschodzi. Oprócz księżyca widoczne jest także 7 planet podróżujących po niebie. Są to: mroczna Anadia, zielony Coliar, niebieskie Kapri i Chandos, pierścieniowaty Glyth, dziwnie wyglądający Garden oraz dyskowa H'Catha. Wszystkie regularnie okrążają Słońce. Gwiazdy są odległe i wieczne, formują się we wzory i konstelacje, którym każda kultura nadaje swoje nazwy.

Faerûn[]

Mapa Faerûnu

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Faerûn.

Faerûn jest sercem Krain. W rozmowach - Faerun i Krainy znaczą to samo. Faerun jest częścią północno-zachodniej ćwiartki dominującego kontynentu na Torilu. Jest ograniczony od zachodu przez Bezdrożne Morze, na południu przez Wielkie Morze, na wschodzie przez szerokie stepy Kraju Hordy, a na północy przez wielkie lodowce. Do terenów Faerunu zalicza się także kilka dużych wysp takich jak Lantan, Nimbral, Moonshae, baśniowa Anchorome oraz Evermeet.

Ziemie Hordy[]

Mapa Ziem Hordy

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Ziemie Hordy.

Poza granicami Thay i Rashemenu znajdują się połacie niekończącej się pustki, sięgającej aż po terytorium Shaar-u na południu. Jest to bezdrzewny kraj zamieszkany przez barbarzyńców i bandy jeźdźców - puste połączenie między Faerunem a Kara-Tur-em. W starych tekstach spotkać się można z nazwą Niekończąca się Zbędność. Jej mieszkańcy nazywają ten ląd Taan, a samych siebie - Tuiganami. Współczesne cywilizacje Faerunu nazywają to Krajem Hordy, ponieważ stąd pochodzi destrukcyjna 'maszyna' zwana Hordą.

Dwa lata po Czasie Kłopotów - barbarzyńskie plemienia zjednoczyły się i jak armia mrówek wyruszyły na zachód - do krajów Faerunu. Podbijali wszystkie ziemie na swojej drodze i nawet Czerwoni Czarodzieje z Thay płacili daninę ich wodzom. Pod przywództwem Yamuna Khahana - plemiona dotarły aż do cywilizowanych krajów Niedosiężnego Wschodu.

Horda została zawrócona dzięki sojuszowi zachodnich nacji, pod przywództwem króla Azouna IV z Cormyru. Yamun Khahan został zabity, a Horda poszła w rozsypkę - niektórzy powrócili na ojczyste tereny, inni osiedlili się na podbitych ziemiach.

Horda pozostawiła po sobie trwałe znaki, w postaci mas imigrantów i uchodźców zmierzających na zachód - do Impilturu i Vast-u. Morze Upadłych Gwiazd rozniosło nowo przybyłych po całym swym nabrzeżu i pojawili się nowi bohaterowie i nowe legendy.

Kraj Hordy ciągle żyje, przyczajony jak cierpliwa bestia, obserwująca zarówno Faerun, jak i Kara-Tur. Nikt nie wie kiedy wybuchnie w postaci kolejnej Hordy i kto ich zawróci, jeśli tak się stanie...

Kara-Tur[]

Mapa Kara-Tur

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Kara-Tur.

Poza pustką Kraju Hordy leży tajemniczy i magiczny kraj znany jako Kara-Tur. Region ten jest diametralnie odmienny od lądu Faerunu, a w przeszłości do Krain docierały tylko szepty o legendach dotyczących tego lądu . Wraz z najazdem Hordy i falami uchodźców ją poprzedzających - coraz więcej opowieści, legend i faktów docierało od jednego bajarza do drugiego. Mówi się, że wiele opowieści, które nie wiadomo skąd pochodzą "jest z Kara-Tur gdzie świat wciąż jest nowy".

Te bardziej niezwykłe opowieści - o śmiertelnikach przechodzących przez ściany bez pomocy magii, o smokach oddychających parą, czy wojownikach z ukrytymi mocami, są łatwe do zdementowania czy wytłumaczenia. Jednakże - generalnie Kara-Tur jest bardzo odmienne od Krain.

Kara-Tur jest znane z dwóch wielkich państw - Shou Lung oraz Kozakura. Shou Lung może być najpotężniejszym imperium na świecie, przyciemniając nawet wczesne dni Mulhorandu. Całe imperium jest rządzone z centralnego miasta przez króla - mędrca wspomaganego przez duchy jego przodków. Kozakura znana jest jako wyspa wojowników, gdzie obowiązek i honor znaczą wszystko dla lojalnych samurajów i wędrujących roninów.

Wpływ Kara-Tur na Faerun jest ledwo wyczuwalny - w większości w postaci karczemnych opowieści o wielkich bogactwach i mądrych smokach, czy może bajań o tajemniczych artefaktach, które podobno są we władaniu jakiegoś odległego króla. Jednakże - istnieją sezonowi podróżnicy, zarówno kupcy jak i poszukiwacze przygód, podążający z zachodu na wschód i vice versa, więc należy być ostrożnym i nie popaść w konflikt z jednym z legendarnych wojowników z Kara-Tur.

Maztika[]

Mapa Maztiki

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Maztika.

Poza Evermeet - na Morzu Bezdroży leży prawie nie znany kontynent pod nazwą Maztika - Prawdziwy Świat. O jego egzystencji świadczą liczne opowieści, przekazywane od pokoleń, ale dopiero wyprawa kapitana Cordella w 1361 DR wykazała prawdziwość istnienia tego lądu.

Maztika jest dzikim i prawie nietkniętym lądem, zdominowanym przez ogromne dżungle i gęste lasy. Mieszkańcy żyją w małych społecznościach państw-miast. I tyle wiadomo o tym kontynencie.

Rewelacje o odkryciu kontynentu nie miały dużego wpływu na Faerûn, ponieważ w Krainach jest sporo niezbadanych terytoriów i nie trzeba wybierać się w daleką, morską podróż. Większy efekt wywarły na Imperium Piasków i na wyspiarskie królestwo Lantanu, gdzie spora część awanturników z chęcią wyruszyła na podbój nowego lądu. Dało to efekt w postaci wzbogacenia się władców Maztiki.

Sześć lat po odkryciu, ciągle jest niewiele wiadomo o tym odległym lądzie. Pojedynczy mieszkańcy Maztiki i kilka artefaktów przeniknęło do Krain jako przedmioty zainteresowania i komentarzy. Dziwna "lekka" magia (pluma) i magia "ciężka" (hishna) intrygują wielu mędrców, pojawiły się nowe odmiany warzyw, a wojownicy z Maztiki są doceniani ze względu na ich siłę i wytrzymałość na trudne warunki.

Zakhara[]

Mapa Zakhary

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Zakhara.

Daleko na południu, poza bajecznymi krainami Halruaa, Luiren, Durparu i Złotego Varu leży całkiem inny świat, tak obcy jak Maztika i tak potężny jak Kara-Tur. Położony daleko na krańcach Wielkiego Morza jest gorącym i suchym lądem z pustyniami i wielkimi górami, z rozlokowanymi na wybrzeżu ogromnymi miastami. Jest to ląd o nieznanej na północy magii, ląd potężnych stworzeń i jeszcze bardziej potężnych władców. Jest znany jako Zakhara - Płonący Świat, Ląd Przeznaczenia.

Zakharyjska kultura na pierwszy rzut oka wydaje się być podobna do tej z Imperium Piasków, czy do plemiennej kultury ludzi z pustyni Anauroch. W rzeczywistości jest możliwe, że są one połączone ze sobą dalekim pokrewieństwem - magicznym, bądź jakimś innym. Ale Płonący Świat jest solidną, zunifikowaną kulturą, na którą nie wpływa, jak mówią sami mieszkańcy, Barbarzyńska Północ. Tamtejsi bogowie pochodzą z jednego panteonu i są wzywani do rozwiązywania problemów, które ich dotyczą. Przedmioty takie jak Pierścienie Dżinnów i Latające Dywany, które są rzadkością w Krainach, tam są sprzedawane na otwartych rynkach, a każdy obywatel urodzony w Zakharze jest traktowany jak szlachcic. Prawda może być jednak nieco inna, z powodu dalekiej drogi jaką te opowieści muszą odbyć.

Zakhara, tak jak Kara-Tur, jest odseparowana od Faerûnu przez wielką połać wody, jednak ci, którzy są na tyle odważni by przebyć Wielkie Morze wracają bajecznie bogaci. Jednakże - podróżnicy muszą zostać ostrzeżeni, iż ludność Zakhary jest święcie przekonana o jej wyższości i większym ucywilizowaniu niż inni ludzie i traktują ich z wyższością.

Źródła[]

  • Zapomniane Krainy - Opis Świata
  • Forgotten Realms Campaign Setting 2 ed.
  • Maztica Boxed Set
  • Land of Fate Boxed Set
  • Kara-Tur - The Eastern Realms
  • Spelljammer Campaign Setting

Linki zewnętrzne[]


Przestrzeń Krain
Kryształowa Sfera świata Zapomnianych Krain
SłońceSłońceAnadiaAnadiaColiarColiarTorilTorilKarpriKarpriChandosChandosGlythGlythOgródOgródH'CathaH'CathaRealmspace system2.jpg
Informacje o tej grafice
Słońce | Anadia | Coliar | Toril (Selûne, Łzy Selûne) | Karpri | Chandos | Glyth | Ogród | H'Catha

Komety: Gwiazda KrólobójcyK'Thoutek
Mgławice: Mgławica GalleonMgławica Rozpryśniętego Koloru
Gwiazdy zainfekowane Odległą Dziedziną: AcamarCaiphonDelbanGibbethHadarKhiradNihalZhudun
Pozostałe ciała astronomiczne: Caer WindlauerCzaszka PustkiSargasso


Toril

Główne kontynenty i morza

AnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeMaztikaEvermeetEvermeetEvermeetKataszakaKataszakaKataszakaOsseOsseOsseZakharaMorze Spadających GwiazdFaerûnKara-TurKara-TurKara-TurKara-TurMorze MieczyBezdrożne MorzeWielkie MorzeWielkie Morze LoduLśniące MorzeMorze ŻółteMorze NiebiańskieMorze SegaraToril-3e-crop.jpg

Lądy: AnchoromeEvermeetFaerûnKara-TurKataszakaLaerakondMaztikaMerrouroborosOsseZakhara

Morza i oceany: Bezdrożne MorzeLśniące MorzeMorze MieczyMorze NiebiańskieMorze SegaraMorze Spadających GwiazdMorze SrebrneMorze WschodnieMorze ŻółteOcean PołudniowyOcean WschodniOcean ZachodniWielkie MorzeWielkie Morze Lodu

Advertisement