Sferopedia
Advertisement
Moon-priest

Kapłan księżyca - templariusz z Draj

Templariusz to jedna z klas podstawowych w świecie Dark Sun. Żołnierze-kapłani-urzędnicy w jednym, specyficzny odpowiednik paladynów z innych światów. Są szkoleni w świątyniach odpowiednich Królów-Czarodziejów. Są brutalni, często nadużywają swojej władzy, jednakże formalnie nigdy prawa nie łamią. Są prokuratorami, sędziami i katami w jednej osobie. W armiach miast-państw oddziały doświadczonych templariuszy stanowią najbardziej doborowe oddziały. Jako jedyni w systemie Dark Sun nie mogą osiągnąć poziomu epickiego[1].

W przypadku śmierci Króla-Czarodzieja templariusze tracą swoje moce magiczne. Wielu, w celu rekompensowania sobie tej straty, wybiera na drugą klasę psiona lub poszukuje służby u innego władcy. W przypadku podróży poza Athas także tracą moce magiczne, jednakże mogą ją odzyskać jeżeli podpiszą pakt z odpowiednio potężną istotą używającej magii tajemnej, czartem, niebianinem albo z jakimś bóstwem.

Byli templariusze muszą wybrać nową klasę postaci, która będzie posiadała 1. poziom doświadczenia.

Magia templariuszy[]

Magia templariuszy pochodzi bezpośrednio z planów żywiołów, co czyni ich magię kapłańską. Niestety, ale sami nie posiadają zdolności do utworzenia kanału łączącego go z odpowiednim planem. Aby uzyskać musi wysłać zapytanie do króla-czarodzieja, a ten może łaskawie otworzyć. W warunkach nagłych i groźnych wysyłane jest telepatyczne zapytanie, jeżeli się wie wcześniej wystawia się pismo z prośbą o długotrwałe połączenie. Odnowienie kapłańskich zaklęć templariuszy polega na modlitwach bądź krwawych ofiarach dla władcy[2].

Posiadają także moc oddziaływania na nieumarłych podobną do tych, co mają źli kapłani. Tę posiadają niezależnie od tego, czy król-czarodziej (któremu służą) wciąż żyje.

Uprawnienia administracyjne[]

Uprawnienia templariuszy na terytorium miasta-państwa oraz regionów podległych. Im niższy punkt tym templariusz musi posiadać wyższy poziom.

 • Może osądzić oraz skonfiskować niewolnika bez względu na status społeczny właściciela
 • Może wchodzić do domów i mieszkań każdego Wolnego człowieka. Nikt nie ma prawa do odmowy a sprzeciw może przynieść kary fizyczne, więzienie a nawet egzekucję
 • Ma prawo przejąć kontrolę nad oddziałem sił zbrojnych miasta-państwa (ilość oraz jakość jest uzależniona od poziomu). Nie mogą jednak oni opuszczać miasta bez pisemnego, jasnego polecenia od króla-czarodzieja (jeżeli on rządzi) bądź innej władzy (jeżeli w mieście-państwie nie ma już króla-czarodzieja)
 • Może zainicjować proces o nielojalność lub przestępstwa polityczne. Efektem jest uwięzienie, jednak templariusz ten nie może przeprowadzić procesu.
 • Nieograniczony dostęp do bibliotek, obszarów pałacowych oraz świątynnych. Bez odpowiedniego poziomu musi mieć pisemne zezwolenie od templariusza wyższego stopnia bądź władcy.
 • Darmowy dostęp do zwojów i mikstur z zapasów państwowych. Moc dostępnych zwojów i mikstur jest uzależniona od rangi i poziomu templariusza.
 • Pobierać fundusze z budżetu miasta do prowadzenia oficjalnych akcji. Ilość uzyskanych dóbr zależy od poziomu, wagi problemu, częstotliwości poborów itd. Każda taka akcja zostaje odnotowana w dokumentacji, co może wpłynąć na awans w hierarchii oraz inne sprawy.
 • Może sędziować w sprawach przeciwko wolnym ludziom, niezależnie od jego rangi, jednak winny musi być niższy o kilka poziomów. Rodzaj kary jest zależna od rangi winnego, rangi sprawy oraz poziomu templariusza. Proces nie musi być sprawiedliwy a dowody prawdziwe.
 • Wysokopoziomowi mogą prowadzić takie same akcje wobec szlachty
 • Elita templariuszy ma prawo łaski. Tylko król-czarodziej (bądź inny suzeren) ma prawo to unieważnić.

Templariusze względem miast-państw[]

Miasto-państwo Określenie templariuszy Dostępne domeny Zasady specjalne
Balic Pretor Prawo, Szlachectwo Musi być dwu-/wieloklasowcem; drugą musi być czarodziej
Draj Kapłan księżyca Chwała, Siła Aby awansować muszą złożyć ofiarę z humanoida
Gulg Nganga Zwierzęta, Rośliny Muszą inwestować w umiejętność leczenia
Nibenay Żony Nibenaya Magia, Umysł Tylko kobiety, defloracja przez Nibenaya
Raam Faworyt Raam Chaos, Uroki Tylko urodziwi mężczyźni; Musi być dwu-/wieloklasowcem; drugą musi być łotrzyk lub bard
Tyr Biurokrata Magia, podstęp Brak części uprawnień administracyjnych
Urik Żółty płaszcz Siła, Wojna Musi mieć szlachetne pochodzenie; wysoka inteligencja
Ur Drax Nieznane Zniszczenie, Obrona Nieznane
Giustenal Nieznane Śmierć, Zniszczenie Nieznane
Eldaarich Nieznane Chaos, Szaleństwo Nieznane
Kurn Nieznane Wiedza, Obrona Nieznane

Źródła[]

 • Dark Sun podręczniki podstawowe
 • Dark Sun: Earth, Air, Fire and Water
 • Dragon #390

Przypisy[]

 1. Wg zasad aDnD - nie wiem jak w późniejszych edycjach
 2. Zależnie od tego, komu służą, ofiary te mogą stanowić podstawę, alternatywę bądź są całkowicie nieważne
Advertisement