Sferopedia
Advertisement
The Waking Dream

Vistana rozkładająca karty tarokka, okładka The Waking Dream, księgi Forbidden Lore

Tarokka to talia wróżebna wykorzystywana przez wędrownych Vistani. Składa się z 54 kart.

Vistani od dawna byli mistrzami wróżbiarstwa i gromadzenia informacji. Mawia się, iż wiedzą więcej o tym co dzieje się w Ravenlofcie niż ktokolwiek inny. Co więcej spekuluje się, iż ich prorocze moce są tak wielkie, iż czyni ich to wrogami wielu Mrocznych Władców krainy. Ciężko powiedzieć czy to prawda czy nie, lecz Vistani nie dyskutują o tym. Także z rzadka wchodzą w bezpośredni konflikt z tymi potężnymi siłami zła, z jakiegoś powodu.

Jednym z narzędzi wykorzystywanym przez Vistani do wróżbiarstwa jest tarokka lub prorocze karty. Ta talia kart wykorzystywana jest powszechnie w przeróżnych domenach Ravenloftu do różnych karcianych gier. Jednakże pod subtelnym wpływem Vistani karty te mogą zdradzić opowieści przyszłości i zapewnić odpowiedzi na wiele mrocznych i tajemniczych pytań. W domenie Mordent jest powiedzenie: "Żaden sekret nie skryje się przed tarokka" i zdaje się to być prawdą.

Historia Tarokka[]

Początki talii tarokka giną w mrokach dziejów, aczkolwiek liczne legendy i opowieści plenią się roszcząc sobie opisy stworzenia pierwszej talii. Może to było tak, iż talia powstała poza samym Ravenloftem i przybyła do półplanu grozy później. Jeśli Vistani pochodzą spoza Ravenloftu i później migrowali do krainy, równie dobrze karty mogły przybyć wraz z nimi.

Ilustracje znajdujące się na każdej z kart tarokka oraz ich znaczenia są tradycyjne. Ponieważ każda talia jest stworzona przez osobę, która planuje jej użyć, istnieje wielka różnorodność zarówno w jakości jak i dokładnym przełożeniu ilustracji na kartach. Jedynym przypadkiem w którym talia kart tarokka zadziała dla kogoś innego niż ręki, która je stworzyła, jest wtedy kiedy są zaprojektowane i wykonane z intencją podarowania ich bądź kiedy zostały przekazane spadkobiercy po śmierci twórcy. W pierwszym przypadku artysta musi być intymnie zaznajomiony z osobą, dla której karty zostały stworzone; w drugim przypadku spadkobierca musi być bezpośrednim potomkiem krwi artysty.

Jak wspomniane powyżej, jakość tych kart różni się wielce od talii do talii. Niektóre są prawdziwymi dziełami sztuki, wykonane dbale i warte spore sumy pieniędzy. Inne są toporne i nie mają żadnej monetarnej wartości. W każdym przypadku zdolność kart do dawania informacji o przyszłości jest o wiele cenniejsza niż pieniężna wartość talii kiedykolwiek by była. Artystyczna cena talii nie ma żadnego związku z jej profetyczną mocą.

Wierzy się, iż najstarsza znana talia tarokka należy do Gabrielle Aderre, Lorda Invidii. Mówi się, iż karty te stworzyła Madam Eva, pierwsza cyganka w Ravenlofcie. Przekazywano je z matki na córkę póki, ostatecznie nie wpadła w ręce Gabrielle. Jej zdolność wykorzystywania kart jest ponoć wybitna, aczkolwiek cokolwiek dotyczącego Vistani czy spraw spoza jej domeny jest niemożliwe dla niej do przepowiedzenia. Jednakże we wszystkich pozostałych obszarach uważa się ją niemal za prorokinię.

Tworzenie Talii Tarokka[]

Podczas gdy ktokolwiek może przysiąść i wykonać talię kart tarokka, jedynie ktoś o krwi Vistani może nadać im dar przepowiadania. Generalnie im czystsza krew, tym precyzyjniejsze karty. Takoż, ci którzy są półkrwi Vistani rzadko są utalentowani w proroctwie jak prawdziwi cyganie.

Talia tarokka może być wykonana z niemal dowolnych dostępnych i dostatecznie odpowiednich materiałów. Jakość ilustracji jest, jak wspomniane uprzednio, bardzo różnorodna tak jak ilość czasu potrzebna do wykonania.

Istnieją jednakże dwa kluczowe elementy wymodelowania talii. Pierwszym i najważniejszym jest to, iż barwniki do wykonania kart są wymieszane z krwią artysty. W przypadku gdy karty są wykonane jako prezent, krew odbiorcy jest konieczna. Dokładna ilość wykorzystanej krwi różni się, lecz im więcej krwi, tym dokładniejsze będą odczyty.

Drugim czynnikiem do zapamiętania jest to, iż karty te można wykonać wyłącznie przy świetle pełnego księżyca. Takoż istnieją jedynie trzy dni każdego miesiąca kiedy artysta może pracować. Jeśli karty są toporne i proste, dwa do trzech miesięcy pracy może wystarczyć. Bardziej imponujące talie, jak ta należąca do Gabrielle Aderre, mogą zająć wiele lat do zaprojektowania. Znowuż ilość czasu poświęcona stworzeniu kart zdaje się mieć wpływ na ich skuteczność.

Kiedy już karty zostaną wykonane, muszą zostać przechowywane zgodnie z prastarą tradycją bądź utracą swoją moc. Kiedy nie są używane, karty tarokka muszą być owinięte jedwabiem i umieszczone w drewnianej szkatule.

Jeśli szkatuła lub jedwab, w których przechowuje się karty zostaną zniszczone, karty tracą swoją moc i nowa talia musi zostać stworzona. Podobnież, jeśli jedna z kart zostanie zniszczona, cała talia musi zostać wymieniona. Pomniejsze obrażenia kart, wywołane zwyczajnym użytkowaniem, nie opóźniają ich proroczych mocy.

W trzecioedycyjnej przygodzie Expedition to Castle Ravenloft do wróżenia zasugerowano użycie kart Stawki Trzech Smoków, tarota lub zwyczajnych kart do gry, które miały być najwyraźniej zamiennikiem talii.

Dzikie Talie[]

Mówi się, iż istnieje kilka talii tarokka, które posiadają moce i nie są przywiązane do żadnego żywego stworzenia. Podczas gdy nie istnieje ich więcej niż pół tuzina takich talii, uważane są za potężne i potencjalnie bardzo niebezpieczne przez Vistani.

Kompozycja[]

Tarokka składa się z 54 kart. Trzydzieści sześć z nich jest podzielona na cztery kolory dziewięciu kart. Karty te, znane jako pomniejsza talia (ang. the lesser deck), reprezentują wewnętrzne siły, słabości i działania osób. Każdy z czterech kolorów - miecze, monety, gwiazdy i glify (ang. swords, coins, stars, glyphs) - symbolizuje jeden typ osoby. W sensie AD&D oznacza to, iż pomniejsza talia reprezentuje jedną z czterech klas postaci - wojownika, łotrzyka, czarodzieja i kapłana.

Każda karta ma dwa aspekty (ang. aspects). Pierwszy (lub pierwszorzędny (ang. primary)) aspekt wiąże się z celami i pragnieniami reprezentowanymi przez karty. Pierwsze dwa kolory (monety i miecze) są znane jako karty śmiertelników (ang. mortal) i ich główne aspekty związane są z tymi, którzy cenią namacalne rzeczy świata - na przykład bogactwo. Karty te mają naturalne pokrewieństwo z postaciami łotrzyków czy wojowników.

Pozostałe dwa kolory, gwiazdy i glify, znane są jako tajemne karty (ang. mystery) i są identyfikowane z tymi, którzy poszukują nienamacalnego - na przykład wiedzy. Działania i losy tych, którzy zajmują się wiedzą i mocą, czarodzieje i kapłani, są widoczni na tych kartach.

Dalej, każdy kolor powiązany jest z jednym z czterech żywiołów - powietrzem, ziemią, ogniem i wodą. Te powiązania żywiołowe znane są jako drugorzędne (ang. secondary) aspekty i są głównie uważane za mniej potężne od pierwszorzędne aspekty. Wciąż jednak drugorzędne aspekty są bardzo istotne w zapewnianiu subtelnej wiedzy dla wprawionego oka Vistani.

Cztery pozostałe karty, archetypy, są przypisane po jednym do koloru jako mistrz tego koloru. Takoż, karta Czarodzieja jest znana także jako Mistrz Gwiazd, a karta Wojownika jest także znana jako Mistrz Mieczy.

Pozostałe 14 kart zwane jest zbiorczo wielką talią i symbolizuje naturalne siły wszechświata. Są one prawdopodobnie najważniejszymi i najpotężniejszymi kartami talii.

Kiedy tarokka wykorzystywane jest do określenia informacji o poszczególnej osobie, musi zostać wybrana karta skupienia. Karta ta często symbolizuje osobę, która poszukuje wiedzy bądź w imieniu której Vistani wykłada tarokka. W przypadkach, gdzie poszukiwana jest informacja o osobie trzeciej, karta skupienia reprezentuje tę osobę.

Wybór odpowiedniej karty skupienia jest ogólnie dość prosty. Wróżbiarz potrzebuje jedynie znać typ osoby, która ma zostać reprezentowana i wybiera kartę mistrza związaną z jego klasą postaci. Takoż kapłan byłby reprezentowany przez Mistrza Glifów, a złodziej przez Mistrza Monet. Możliwe jest wybrać bardziej ścisłą kartę skupienia przez wykorzystywanie karty, która pasuje zarówno do klasy jak i charakteru osoby.

Inne karty skupienia są czasem używane, zależnie od natury poszukiwanej informacji. Przykładowo, jeśli Vistani konsultuje się na temat władcy domeny, wtedy wówczas poprawnym byłoby wykorzystać kartę Mrocznego pana z talii mistrzowskiej. Jeśli poszukiwano by informacji na temat historii prastarego magicznego miecza, wtedy inną kartą z mistrzowskiej talii byłby Artefakt.

Wielka Talia[]

Crowns

Symbole koron na kartach Wielkiej Talii

Pozostałe 14 kart tarokka zwie się wielką talią. Uważa się je za o wiele potężniejsze od innych i mają szczególne znaczenie we wróżebnych rytuałach Vistani. Karty te nie są uważane za jeden kolor, aczkolwiek oznacza się je ikoną korony dla ukazania ich ważności. Raczej każda karta jest uważana za istotną moc samą w sobie. Takoż jeśli jedna z tych kart wychodzi w rozkładzie i wydaje się stać w sprzeczności przewidywaniom karty z pomniejszej talii, Vistani zawsze przyjmie iż ta karta ma pierwszeństwo przed swoimi pomniejszymi braćmi.

Darklord

Mroczny pan

 • Mroczny pan (ang. Darklord) - Ta karta przywodzi na myśl obrazy nieczystych władców wielu domen Ravenloftu. Zaprawdę rzadko jest to tak przerażające kiedy pojawia się w tarokka. Jednakże to co wskazuje jest pojedynczą istotną osobą. Często zły lub tyrański w swej naturze, ten władca może mieć armię sług do swej dyspozycji bądź też może kierować działaniami kilku łotrów. Jego intencje mogą być ogromnych konsekwencji (na przykład zbudowanie wielkiego kaplicy mocom zła) bądź też mogą być istotne dla niewielu (zabicie rywala w miłości). Jakakolwiek jest natura tej karty, jest złowieszcza i złowroga. Zależnie od jej pozycji w tarokka, ta karta może przewidywać istnienie takiego człowieka, jego pięcie do władzy czy nawet jego porażkę i upadek. Ilustracja na karcie obrazuje wykręconego i źle wyglądającego człowieka o zwierzęcych cechach zasiadającego na tronie, na którego głowie spoczywa mroczna korona.
VA90oMM

Artefakt

 • Artefakt (ang. Artifact) -
CZB95OxUoAUjkkq

Jeździec

 • Jeździec (ang. Horseman) -
Construct

Marionetka

 • Marionetka (ang. Marionette) -
CZG0zQlUkAASXjI

Niewinna

 • Niewinna (ang. Innocent) -
CZBOGRYUQAAZktj

Kusicielka

 • Kusicielka (ang. Tempter w drugiej edycji Temptress) - Ta karta, która obrazuje namiętną i pociągającą kobietę w soczyście udekorowanej komnacie, wskazuje na pewien rodzaj pokuszenia, który doprowadzi osobę z dala od rzeczy, które ceni. Często, osoba która jest opiętnowana przez tę kartę nie będzie świadoma tego, iż jego wartości są narażone. Przykładowo może to wskazywać na kleryka, który z oddania swojej wierze pragnie zebrać ogromną ilość pieniędzy do postawienia świątyni. Jednakże czyniąc tak zatraca spojrzenie na to, iż złoto które gromadzi dla projektu konstrukcji mogłoby zostać wykorzystane o wiele lepiej pomagając biednym i potrzebującym jego wspólnoty. Oczywiście takie podświadome zwiedzenie nie zawsze jest regułą, osoba może świadomie zadecydować, zarówno w chwili pasji jak i w wyniku rozwagi, odstawić na bok swoje zasady.
CZBoiK5U0AAB9Jq

Mgły

 • Mgły (ang. Mists) -
Donjon

Loch

 • Loch (ang. Donjon) -
CZBUhN6UMAAmOcS

Kat

 • Kat (ang. Executioner, w drugiej edycji Hangman) - Ilustracja na tej karcie nie wróży dobrze. Za ponurą twarzą mężczyzny ze zszytymi powiekami możemy zobaczyć stryczek. W wielu przypadkach, oznacza to, iż ktoś zostanie przyłapany na robieniu czegoś, czego nie powinien. Przestępca może zostać zaaresztowany, niewierny kochanek może zostać odkryty i tak dalej. W niektórych przypadkach oskarżenia przeciwko osobie są słuszne i otrzymuje on karę. Jednakże ta karta może także mówić o linczującym tłumie czy fałszywym oskarżeniu. Podstawa przestępstwa lub fałszywego kroku nie jest określona przez kartę, jedynie ostateczny efekt skazania czy pojmania.
GhostTarokka

Duch

 • Duch (ang. Ghost) - Kiedy ta karta wyłania się z talii tarokka, ostrzega przed wyłaniającą się przeszłością. Niektóre aspekty minionych dni, zarówno osobiste jak i powszechne, mają powrócić i utrudnić obecne działania. Dlatego duch nie zawsze jest ostrzeżeniem przed nieumarłym potworem, aczkolwiek może zostać tak oczywiście odczytany. Jednakże znacznie częściej oznacza coś mniej nadnaturalnego, jak stary dług czy zapomnianego wroga. Może także mówić o prastarej klątwie czy innym magicznym przeznaczeniu. Ilustracja jest mroczna i złowieszcza, gdyż pasuje ponurym ostrzeżeniom tej karty. Obrazuje rozmazaną i ponurą sylwetkę mężczyzny trzymającego latarnię.
Broken

Zniszczenie

 • Zniszczenie (ang. Broken One) - Ta karta oznacza porażkę, niepowodzenie lub rozpacz. Może nawet zwiastować całkowite umysłowe załamanie czy uszkodzenie. W niektórych przypadkach może ostrzec przed przyszłością, która czyha przed osobą, dla której wykłada się tarokka; w innych może wskazywać na spotkanie takiej osoby. Ilustracja na karcie przedstawia twarz załamanego mężczyzny w odbiciu rozbitego lustra.
CZBOU8pUEAALL 4

Kruk

 • Kruk (ang. Raven) - Ta karta wskazuje na ukryte źródło informacji lub sekret potencjalnie dla dobra. Może to być dobro wewnątrz osoby, której rozkłada się tarokka lub że wkrótce skontaktuje się z nowym sprzymierzeńcem czy stworzeniem o dobrych intencjach. W niektórych przypadkach karta ta nie musi wskazywać na osobę, lecz może oznaczać korzystne magiczne zaklęcie, obiekt lub nawet pomyślny obrót spraw. Strona karty przedstawia mądrze wyglądającego kruka.
Beast

Bestia

 • Bestia (ang. The Beast) - Ta karta wzywa do przypomnienia dzikości, która czai się w nawet najbardziej cywilizowanej osobie. Nie oznacza to, iż ta zwierzęca natura wyjdzie na wierzch. a jedynie to iż jej wpływ będzie odczuwalne. Jednakże często zwiastuje zbrodnie wykonane z pasji czy innych pochopnych czynów. Uważana jest także za kartę patronującą wszystkim likantropom czy innym zmiennokształtnym. Ilustracja tej karty obrazuje niezidentyfikowane stworzenie.
CZBTP6yUMAA7I49

Jasnowidz

 • Jasnowidz (ang. Seer, w drugiej edycji Esper The Esper) - Ostatni członek talii tarokka, ta karta przypomina nam o mocach umysłu. Czasem może to być przenikliwy intelekt lub nagła inspiracja. Przy innych okazjach może to oznaczać aktualne wykorzystania psionicznych mocy.

Pomniejsza Talia[]

Każda z kart w pomniejszej talii tarokka ma specjalny sens i unikatowe znaczenie, oznaczona przez nazwę karty i ilustrację na niej.

Numer karty Charakter Miecze Swords02 Monety Coins02 Gwiazdy Stars02 Glify Glyphs02
Mistrz Brak Charakteru Wojownik Łotr Mag Kapłan
Jedynka Chaotyczny Dobry Mściciel Zawadiaka Transmuter Mnich
Dwójka Praworządny Dobry Paladyn Filantrop Wieszcz Misjonarz
Trójka Neutralny Dobry Żołnierz Handlarz Szarmanta Uzdrowiciel
Czwórka Praworządny Neutralny Najemnik Kupiec Odczyniający Pasterz
Piątka Prawdziwie Neutralny Giermek Członek gildii Elementalista Druid
Szóstka Chaotyczny Neutralny Berserker Żebrak Wzniecacz Anarchista
Siódemka Neutralny Zły Zakapturzony Złodziej Iluzjonista Szarlatan
Ósemka Praworządny Zły Dyktator Poborca Nekromanta Biskup
Dziewiątka Chaotyczny Zły Oprawca Skąpiec Przyzywacz Zdrajca

Charaktery[]

Tak jak każdy z kolorów w pomniejszej talii jest powiązany z jedną z czterech klas postaci, tak też istotna jest numeryczna wartość karty. Karty są ponumerowane od jedynki do dziewiątki, z każdą posiadającą własny charakter i są one ważne w zrozumieniu symbolizmu kart. Karta mistrza nie ma charakteru gdyż ucieleśnia wszystko co jest dobre i złe, praworządne i chaotyczne o danej ścieżce w życiu. Poszczególne charaktery kart są następujące:

 • Jedynka - Chaotyczny Dobry
 • Dwójka - Praworządny Dobry
 • Trójka - Neutralny Dobry
 • Czwórka - Praworządny Neutralny
 • Piątka - Prawdziwie Neutralny
 • Szóstka - Chaotyczny Neutralny
 • Siódemka - Neutralny Zły
 • Ósemka - Praworządny Zły
 • Dziewiątka - Chaotyczny Zły
 • Mistrz - Brak Charakteru

Miecze[]

Ten kolor symbolizuje agresję i przemoc. Jest to kolor wojownika, czy to szlachetnego paladyna czy uniżonego niewolnika gladiatora. Niesie także moc rządów i przywódców. Kiedy wykorzystywana w imię dobra, oznacza to iż sprawiedliwość zatryumfuje w bitwie bądź fizycznym konflikcie oraz, że królowie będą sprawiedliwi i uczciwi. Złe karty oznaczają rzeczy jak sadyzm i brutalność lub niepohamowaną agresję militarystycznego państwa. W sensie żywiołów symbolizuje ziemię, która dostarcza stal, z której wykuwane są bronie oraz kamień, którym wznoszone są zamczyska.

CZBl2CZUkAAvV E

Wojownik

 • Mistrz (Wojownik) (ang. Master (The Warrior)) - Ta oznacza tych, którzy używają siły lub przemocy do osiągania swoich celów bądź tych, którzy przewodzą innymi. Wykładając talię ujawniając losy osoby, jest to karta skupienia dowolnej postaci klasy wojownika czy czegokolwiek wydającego się być silnie powiązanego z Planem Żywiołu Ziemi. Powierzchnia tej karty obrazuje rycerza w ciężkiej, ozdobnej zbroi na koniu z toporem w dłoni. Jest on podstawowym wojownikiem. Nie ma żadnego śladu człowieka wewnątrz zbroi, jego ludzka forma jest całkowicie okryta metalem. Jest on ucieleśnieniem wytrzymałości i siły. Podczas odsłonięcia w wykładaniu tarokka, oznacza gwałtowne wydarzenie pewnego rodzaju. To czy konflikt ten byłby bójką, potyczką czy całkowitą wojną, nie jest wyjaśnione przez tę kartę, lecz może zostać ujawnione przez inne karty.
CZqos2SUYAAdIyF

Mściciel

 • Jedynka (Mściciel) (ang. One (The Avenger)) - Ta karta ma koligację ze wszystkimi o chaotycznym dobrym charakterze. Ilustracja ukazuje kobietę w szlacheckiej zbroi, trzymającą mistrzowsko wykonany długi miecz. Karta ta jest symbolem ostatecznej sprawiedliwości i zemsty za wielkie krzywdy. Jest to symbol tych, którzy są w trakcie wielkich misji wytępienia ze świata starożytnego zła. Jest to także karta błędnego rycerza, szlachetnego wojownika lojalnego wobec żadnego pana.
Tumblr o16odgPIhe1uorf5vo6 1280

Paladyn

 • Dwójka (Paladin) (ang. Two (The Paladin)) - Ta karta, oczywiście, związana jest z paladynami i innymi sprawiedliwymi i szlachetnymi wojownikami. Jest przyjacielem wszystkich dzierżących miecz i praworządne dobro w charakterze. Obrazek przedstawia dumnego i szlachetnego paladyna w zbroi z tarczą i mieczem. Ta karta jest symbolem wszystkich, którzy dążą do ostatecznego dobra poprzez prawo i porządek. W przeciwieństwie do lekkomyślnego, nieplanowanego dobra poprzedniej karty, to dobro zależy od uważnego planowania i ścisłego przestrzegania kodeksów honorowych i uczciwego postępowania. W swoich najbardziej podstawowych terminach, symbolizuje tryumf dobra nad złem.
Tumblr o16odgPIhe1uorf5vo8 1280

Żołnierz

 • Trójka (Żołnierz) (ang. Three (The Soldier)) -
Tumblr o16odgPIhe1uorf5vo4 1280

Najemnik

 • Czwórka (Najemnik) (ang. Four (The Mercenary))
Myrm

Giermek

 • Piątka (Giermek) (ang. Five (The Myrmidon)) - Ta karta oznacza nagłe odwrócenie losów tak powszechne w chaosie bitwy. Na stronie karty zobrazowana jest trójka żołnierzy w lekkich zbrojach z tarczami i krótkimi mieczami w dłoniach. Ta karta często wskazuje na nagłe przewrót w walce, prawdopodobnie tryumf kogoś na przegranej pozycji nad potężnym przeciwnikiem. Takoż, może zwiastować zabicie wielkiego potwora, smoka i tym podobnych, za pomocą pojedynczej magicznej strzały. Jednakże, tak jak często zwiastuje zagładę tak jak w mądry plan pokonania wroga zostaje zmarnowany przez okrutny kaprys losu. Wszyscy neutralni wojownicy są spokrewnieni z tą kartą i jej esencją.
Berserker

Berserker

 • Szóstka (Berserker) (ang. Six (The Berserker))
CZBJdnfUEAA9dpc

Zakapturzony

 • Siódemka (Zakapturzony) (ang. Seven (Hooded one, w drugiej edycji The Hooded Man)) - Ta karta reprezentuje tych, którzy skorzy do złych czynów zarówno przez głupotę jak i obłudę. Jest to znak wszelkich neutralnych złych wojowników lub tych, którzy znaleźli się w sytuacji, gdzie przemoc wydaje się być jedynym rozwiązaniem. Symbolizuje także bigoterię, nietolerancję i ksenofobię. W tejże roli oznacza tych, którzy chłostają nieznanego obcego ze zwykłej ignorancji czy strachu, że mógłby być dla nich zagrożeniem. Takoż często wskazuje na zewnętrzną obecność lub przybysza, z którym należy sobie poradzić. Ilustracja przedstawia ponurego mężczyznę z założonym na głowę kapturem, odzianego w bogaty płaszcz i trzymającego miecz w dłoniach.
CZG1fZaUgAQpV8P

Dyktator

 • Ósemka (Dyktator) (ang. Eight (The Dictator)) - Ta karta przywołuje na myśl wszystko co krzywdzące i złe w rządzie i u władzy. Jest to znak despoty i tyrana władającego przemocą, grozą i zastraszaniem. Symbolizuje także szalonego generała, który prowadzi swoje armie do samobójczych bitw lub rozkazuje im stawiać czoła w beznadziejnych sytuacjach. Ilustracja na karcie mówi o złej dominacji i opresji, którą ona zwiastuje. Na jej stronie dostrzegamy bezradnego człowieka przywiązanego do pala na środku płonącego stosu otoczonego przez wbite w ziemię miecze. Karta ta mówi o tych, którzy dzierżą władzę niesprawiedliwie bądź którzy uzurpują sobie władzę rządu od prawowitego władcy. Często wskazuje na wpływ złej armii jak przerażający kargat z Darkonu.
Torturer

Oprawca

 • Dziewiątka (Oprawca) (ang. Nine The Torturer)) - Opis tej karty mówi wszystko co należy o niej wiedzieć, by zrozumieć stojące za nią znaczenie. Mężczyzna o złowrogich rysach naciąga koło tortur, a jego mięśnie prężą się z wysiłku, podczas gdy na ścianie pokoju wisi 9 mieczy. Takoż ta karta zwiastuje nadchodzące cierpienie i bezlitosne okrucieństwo. Jest to znak sadysty i całkowicie pochłaniającego zła nihilisty. Symbolizuje ostateczne zło z ręki najmroczniejszych czartów z Planów Zewnętrznych. Żadne dobro nie wychodzi z tej karty i każdy kto zna tarokka wzdryga się, kiedy pojawia się ona przed nimi.

Gwiazdy[]

Ten kolor symbolizuje pragnienie osobistej potęgi i władzy nad rzeczami spoza rozumienia śmiertelników. Jest to kolor czarodzieja, mędrca i intelektualisty. Jako siła dobra, symbolizuje naukowca, który pragnie poznać więcej by ukoić cierpienie bądź poprawić życie wszystkim. Jako siła zła, reprezentuje okrutne i obraźliwe dążenie do nauki i potęgi za wszelką cenę.

Żywiołowym powiązaniem tego koloru jest ogień, który reprezentuje potęgę magii i jej nieugaszony głód nowych źródeł podsycania i wiedzy. Jego natura jako wymieszanego błogosławieństwa, zapewniającego ciepło i wygodę w jednej chwili by stać się trawiącym niszczycielem w następnej, jest ważna w zrozumieniu jego roli w tarokka.

78b86c511dcb7dbec1db3bc97ed55b2b

Mag

 • Mistrz (Mag) (ang. Master (Wizard)) - Ta karta jest patronem wszystkich, którzy spragnieni są mistycznych mocy i wiedzy. Utrzymuje się ją do reprezentowania czarodziei, uczonych, mędrców i intelektualistów. Grafika na karcie obrazuje starego czarodzieja odzianego w szatę z drewnianym drągiem, druga ręka tworzy kłębowisko nieznanego płynu. Karta ta jest skupieniem wszelkich czarodziejskich klas postaci. Kiedy ta karta pojawia się na rozdaniu tarokka, oznacza tajemnicę i zagadki, nieznane i nadnaturalne. Jakiekolwiek wystąpienie tej karty alarmuje Vistani o obecności ukrytej wiedzy czy tajemnic, które muszą zostać odnalezione i opanowane jeśli ma się osiągnąć sukces.
Transmuter

Transmuter

 • Jedynka (Transmuter) (ang. One (The Transmuter)) -
CZWeTX-UAAAHSNp

Wieszcz

 • Dwójka (Wieszcz) (ang. Two (The Diviner)) - Ta karta ucieleśnia sztuki uzdrawianie i naukę oraz magię wykorzystywaną do dobrego i słusznego użytku. Oznacza dążenie za wiedzą, łagodzone przez solidne zrozumienie otaczających ją implikacji. Wszyscy, którzy trudzą się polepszeniem ludzkości znajdą przyjaciela w tej karcie. Jej strona przedstawia kobietę wróżącą z kart. Kiedy ta karta wynurza się z tarokka, jest oznaką tego, iż jest jakaś istotna i zasadnicza wiedza do zdobycia oraz iż przejęcie tej informacji będzie całkowicie korzystne. Czasem może wskazywać na litościwe oszustwo lub kłamstwo wynikające z uprzejmości, lecz jest to rzadkie, gdyż powszechnie symbolizuje prawdę i uczciwość, zwłaszcza pośród mędrców, proroków i im podobnych.
Tumblr o16odgPIhe1uorf5vo3 1280

Szarmanta

 • Trójka (Szarmanta) (ang. Three (The Enchanter)) -
7IRFLDl

Odczyniający

 • Czwórka (Odczyniający) (ang. Four (The Abjurer)) - Tak jak poprzednia karta, ta mówi o determinacji i wysiłku. Nie zapowiada początkowej porażki ani nie sugeruje ostatecznego zwycięstwa. Raczej wskazuje na trudność i zakłopotanie, które musi zostać załatwione zanim zostaną poczynione postępy. Zarządza wszelkim rodzajem badań i dedukcji, często będąc przyrównywaną do naukowych metod i podobnych wysiłków logicznych. Ostrzega tych zaangażowanych by unikali snucia przypuszczeń i poszukiwania absolutnego dowodu do wszelkich spraw nim da się im wiarę. Często oznacza, iż ważna wskazówka czy fragment informacji został pominięty w pośpiechu odkrycia nowych prawd. Karta ta jest istotna dla wszystkich, którzy badają cokolwiek, od przestępstw do spraw nadnaturalnych. Ilustracja na karcie przedstawia piękną czarodziejkę ze skrzyżowanymi rękoma.
Elementalist

Elementalista

 • Piątka (Elementalista) (ang. Five (The Elementalist)) - Ta karta reprezentuje naturalne siły kosmosu i sposoby, w jakie oddziałują one na ludzkość. Zwiastuje ostateczny tryumf natury nad wszelkimi pracami ludzkimi, lecz także zaznacza zdolność człowieka do powstrzymania gniewu natury i władania środowiskiem. Ogólnie przyjmowana jest jako znak pewnej pierwotnej siły, może to być naturalny kataklizm, nagła ulewa czy stado wygłodniałych zwierząt, które niedługo się pojawiają na scenie. Jednakże jej znaczenie nie zawsze jest negatywne gdyż często jest prekursorem szczęścia, zwiastując obfite żniwa czy udane łowy. Rysunek na karcie przedstawia czarnowłosą czarodziejkę o zamglonych oczach, której palce skierowanych w górę dłoni emitują energię tworzącą łańcuch lśniących gwiazd, w które jest wpatrzona.
Evoker

Wzniecacz

 • Szóstka (Wzniecacz) (ang. Six Evoker, w drugiej edycji Invoker)
Illusionist

Iluzjonista

 • Siódemka (Iluzjonista) (ang. Master (The Illusionist)) -
Necomancer

Nekromanta

 • Ósemka (Nekromanta) (ang. Master (The Necromancer) - Ta karta mówi o potężnym i uczonym człowieku, który zwrócił swój przenikliwy umysł dążeniu do zła. Jego wielkie talenty, które mogłyby zajść daleko w służbie ludzkości, zostały skierowane do wewnątrz by służyć tylko jego własnemu pragnieniu potęgi i wiedzy. Ilustracja na tej karcie ukazuje mrocznego czarodzieja przed którym stoją dwa dziwaczne, nagie nieumarłe ciała z gwiazdami na czołach. Ta karta jest, jak można się domyśleć, powiązana ze wszelkim rodzajem nieumarłych istot. Podczas gdy wielu amatorów przyjmuje, iż karta ta oznacza śmierć w przyszłości, rzadko ma to miejsce. O wiele częściej karta ta ostrzega o pragnieniu władzy lub nienaturalnej fascynacji czy obsesji. Wskazuje na chciwość wiedzy i władzy, lecz nie zawsze bogactwa. Ponieważ ci, którzy władają nieumarłymi często kończą sami nosząc taką klątwę, przyjmuje się także, iż ktoś może rozdziać ziarna własnej zagłady oraz iż jego władca moc może się zwrócić przeciwko niemu lub stać się powodem jego niepowodzenia.
CZBdi lUAAA71C7

Przyzywacz

 • Dziewiątka (Przyzywacz) (ang. Master (The Conjurer)) -

Monety[]

Ten kolor symbolizuje skąpstwo i pragnienie osobistych i materialnych korzyści. Jest także symbole obżarstwa, pożądania i wielu innych obsesji. Z dobrej strony może wskazywać na nagromadzenie bogactwa dla jałmużny czy słusznej sprawy. Ze złej może oznaczać skąpca lub chciwego kupca oszukującego swoich klientów bądź złodzieja przychodzącego nocą. Jest to kolor często kojarzony z bogactwem i biedą. Stare porzekadło iż "miłość do pieniędzy jest korzeniem wszelkiego zła" jest jasno odzwierciedlone na mroczniejszych kartach tego koloru.

Żywiołowym symbolem tego koloru jest powietrze, z którego mgły zstępują by ukryć ruchy złodzieja i zamaskować tożsamość przestępców. Powietrze jest ulotne i mgliste pozostawiając osobę bez jakiegokolwiek pomysłu o mocy jaką posiada. Tak jak niewidzialny wiatr może wywracać łodzie i obalać budynki, tak samo niesłyszalny syreni zew złota może pociągnąć ludzie i narody do ruiny i zbytku.

Tumblr o16odgPIhe1uorf5vo7 1280

Łotr

 • Mistrz (Łotr) (ang. Master (Rogue)) - Ta karta reprezentuje każdego od złodziei i bankierów po kupców i żebraków. Wszyscy ci, którzy gromadzą pieniądze, wszyscy ci którzy trudzą się by ją zdobyć oraz wszyscy ci, którzy odmawiają im mogą zwrócić się do kart tego koloru w nadziei odnalezienia odpowiedzi i swoich przyszłości. Ta karta jest kartą skupienia wszystkich postaci klasy łotrzyka, włączając w to bardów i innych artystów żyjących dzięki swoim sztukom. Ilustracja na tej karcie przedstawia mężczyznę w szatach o złowrogim uśmieszku. Czy jego intencje są szlachetne czy zepsute? Nie da się tego stwierdzić.
CZBRPq8UsAA8WwP

Zawadiaka

 • Jedynka (Zawadiaka) (ang. One (The Swashbuckler))
CZBJPGQU0AAKWig

Filantrop

 • Dwójka (Filantrop) (ang. The Philanthropist)
CZB1Rf9UkAAebMw

Handlarz

 • Trójka (Handlarz) (ang. The Trader)
T1merchant

Kupiec

 • Czwórka (Kupiec) (ang. The Merchant)
Guild

Członek gildii

 • Piątka (Członek gildii) (ang. Guild Member, w drugiej edycji Członek Cechu, The Guildsman) - Ta karta mówi nie tylko o pieniądzach i ekonomii, lecz także o dzieleniu się i uczciwości. Przywołuje obraz kupieckiej gildii, w której wszyscy członkowie współpracują ku korzyści z handlu. Jeśli biznes jest zły z tego czy innego powodu, wszyscy podzielą się stratami po równo. Jeśli jest dobry, wszyscy odpowiednio skorzystają. Kiedy jeden z nich zostanie obrabowany lub ucierpi od nieszczęśliwego wypadku, pozostali są tutaj by pożyczyć mu cokolwiek potrzebuje by dać sobie radę. Czy gildia jest uczciwą organizacją, która chroni klientów od nieuczciwych kupców? Nie możemy rzec. Ta karta mówi jedynie o braterstwie i biznesowym partnerstwie. Nie ma dobra ani zła w tej karcie, jedynie wezwanie do jedności pośród rzemieślników i ludzi podobnej profesji. Ilustracja przedstawia pięciu ludzi. Każdy położył monetę na stole przed sobą. Mężczyźni połączyli dłonie w kręgu wokół stołu, pokazując pewnego rodzaju więź oraz jedność pomiędzy nimi.
CZWQHTCUYAEQeHZ

Żebrak

 • Szóstka (Żebrak) (ang. The Beggar)
Tumblr o16odgPIhe1uorf5vo10 1280

Złodziej

 • Siódemka (Złodziej) (ang. The Thief)
CZBWgqrUQAArPBz

Poborca

 • Ósemka (Poborca) (ang. The Tax Collector) - Ta karta oznacza zepsucie i ułudę, zwłaszcza pośród państwowych urzędników lub ludzi utrzymujących jakąś istotną i zaufaną pozycję w biznesie. Ostrzega zarówno przed ukrytymi oszustwami takimi jak defraudacja oraz jawnymi akcjami takimi jak nadużycie pozycji kapitana straży zapewniającego ochronę jedynie tym, którzy płacą mu w jakiś sposób. Kiedy obrana za dobry znak, karta ta mówi o szlachetnym i sprawiedliwym urzędniku w skorumpowanej organizacji - np. członku gildii złodziei, który używa swoich przestępczych umiejętności do dobrych czynów. Ilustracja przedstawia dobrze ubranego mężczyzny, który wyciąga rękę po pokaźnych rozmiarów sakiewkę.
Miser

Skąpiec

 • Dziewiątka (Skąpiec) (ang. The Miser) -

Ta karta wskazuje na kogoś, kto przechowuje ogromną ilość bogactwa. W pewnych sytuacjach, może zachowywać on swoją fortunę dla samego siebie, prowadząc ponure i żałosne życie pomimo swego bogactwa. W innych przypadkach, może on prowadzić życie rozpusty i dekadencji, wydając swoje pieniądze w poszukiwaniu cielesnych przyjemności i ekscesów. Jeśli postawiona w dobrym świetle, może wskazywać na nagłe odkrycie fortuny lub osiągnięcie jakiegoś ważnego celu. Strona karty pokazuje starego i nieszczęśliwie wyglądającego mężczyznę ze skrzynią w dłoniach.

Glify[]

Ten kolor symbolizuje duchowość, wiarę i wewnętrzną siłę. Jest kolorem kapłana i wszystkich tych, którzy oddają się służbie bóstwu lub wyżej mocy. W dodatku do oczywistych konotacji służby dobrej lub złej mocy, charakter poszczególnych kart pokazuje rozwój wewnętrznej siły. Ze strony dobra, pokazują siłę woli i poświęcenie obowiązkowi. Ze strony zła, ukazując słabość charakteru, zdradę i zwątpienie w siebie.

Żywiołowym symbole tego koloru jest woda, która oczyszcza ciało i odświeża duszę. W tym znaczeniu, może wskazywać na zdrowie i uzdrawianie bądź chorobę i zarazę.

Priest2

Kapłan

 • Mistrz (Kapłan) (ang.Master (Priest)) - Ta karta jest patronem wszystkich tych, którzy wyznają bóstwo, system wartości lub którzy składają hołd naturalnym siłom wszechświata. Ucieleśnia pobożność jeśli dobra i bezbożność kiedy obierana jako zła. Ucieleśnia wierzenia i wartości wszystkich tych, którzy są religijni lub w jakiś sposób sługami większego dobra czy zła. Ilustracja przedstawia otyłego, brodatego kapłana w szatach i okularami.
Monk

Mnich

 • Jedynka (Mnich) (ang.One (Monk))
CZYLeYdVAAIAT2

Misjonarz

 • Dwójka (Misjonarz) (ang.Two (Missionary)) - Ta karta jest patronem tych, którzy rozprowadzają swoje nauki i wiarę innym. Kiedy traktowana jako dobra, wskazuje na rozszerzanie wiedzy i mądrości, osiągnięcie oświecenia oraz lepszy żywot ludzkości. Jednakże jako zły omen ostrzega przez rozprowadzeniem strachu i ignorancji, o czasie kiedy mroczne siły przybędą zawładnąć krainą. Oczywiście, w miejscu jak Ravenloft, ostatni aspekt jest o wiele częściej spotykany. Ilustracja na karcie przedstawia mężczyznę z świętą księgą w dłoniach. Bez wątpienia edukuje ich o ścieżkach swojej wiary.
CZBcsJAU0AEgUnb

Uzdrowiciel

 • Trójka (Uzdrowiciel) (ang.Three (Healer))
CZBMx80UAAAOYoK

Pasterz

 • Czwórka (Pasterz) (ang.Four (Shepherd))
Druid

Druid

 • Piątka (Druid) (ang.Five (Druid)) - Jak można się spodziewać, ta karta odzwierciedla wartości natury i wrodzoną boskość królestwa zwierząt. Nie mając żadnych uprzedzeń wobec dobra czy zła, zwierzęta działają zgodnie ze swoimi emocjami, obawami i pragnieniami. Jako oznaka dobra, często wskazuje to na duchowe zdrowie, wolność od umysłowej dominacji i wyzwolenie z kontrolujących obowiązków czy emocji. Kiedy brana za zło, ma tendencję wskazywać na wewnętrzny zgiełk, który porusza naturalny spokój umysłu. W niektórych przypadkach zwiastuje umysłową chorobę lub podobne zaburzenie. Często jest odbierana jako odzwierciedlenie mądrości osoby, z negatywnym aspektem wskazującym na głupie decyzje w rozrachunku. Ilustracja ukazuje starego druida stojącego na tle dwóch drzew.
CDW8JQb

Anarchista

 • Szóstka (Anarchista) (ang.Six (Anarchist)) - Ta karta odzwierciedla fakt, iż prawdziwa statyka jest sztucznym umysłem ludzkiego umysłu. Natura domaga się, by wszystkie rzeczy pozostały w nieustannej zmianie oraz że wszystko jest ubywające i przemijające na dłuższą metę. Kiedy postrzegana za dobrą, oczywiście oznacza polepszenie i korzyści w pewnym aspekcie czyjegoś życia lub ogólny stan ludzkości. Kiedy wzięta negatywnie, odnosi się do umysłowej entropii, rozkładu i załamania. Karta ta jest przyjacielem tych, którzy pragną polepszyć siebie lub obalić przeciwnika, lecz sprzeciwia się wszystkim, którzy lubią sprawy "takimi jakie po prostu są", gdyż nic nie pozostaje takie na długo. Ilustracja na karcie mężczyznę zakutego w kajdany.
CZLtN20VAAAk6yx

Szarlatan

 • Siódemka (Szarlatan) (ang. Seven (Charlatan))
Bishop

Biskup

 • Ósemka (Biskup) (ang. Eight (Bishop))
Traitor

Zdrajca

 • Dziewiątka (Zdrajca) (ang. Nine (Traitor)) - Pośród budzących największy strach wielu kart tarokka, ta jedna oznacza zdradę kogoś bliskiego i zaufanego. Może ostrzec o wojowniku, który zwróci się przeciw tym, których przysiągł bronić, o lekarzu który odrzuci lekarski kod, którym żyje, niewierny małżonek bądź renegat zapewniający informacje wrogom swojego własnego ludu. Każdy kto obróci się plecami do tych, którzy na nim polegali zostaje oznaczony przez tę kartę. Kiedy ustawiona w nieco bardziej pozytywnym świetle, karta ta może oznaczać iż istnieje słaba więź śród ludzi zatrudnionych przez wroga. Prawdopodobnie minister służący tyranowi może zostać przekonany do dołączenia sił tych, którzy chcieliby tyrana obalić. Rysunek przedstawia samotną postać odzianą w czarny płaszcz, oznaczoną dziewięcioma glifami. Jest przyjacielem czy wrogiem, dobry czy zły? Nie mamy jak się tego dowiedzieć, lecz jego obszerna szata i donosicielska postura sugerują iż nie oznacza on nic dobrego.

Wykładanie Kart[]

Tarokka Patterns

Cztery wzorce wykładania kart

Odwrot karty

Odwrót kart wydanych w Forbidden Lore.

Pierwszym krokiem wykładania kart jest położenie karty skupienia na stole. Karta te reprezentuje osobę, dla której wykłada się tarokka i powinna być wybrana bazując na klasie i charakterze tej osoby. W niektórzy przypadkach, inna karta skupienia może wydawać się odpowiednia.

Kiedy karta skupienia jest na miejscu, pozostałe karty wykłada się wokół niej we wzorcu. Dalej opisano kilka powszechnych wzorców, wedle których można wyłożyć karty.

Istnieją dwie szkoły myśli jak układać karty na stole. Niektórzy wierzą, iż najlepiej jest wykładać je odkryte, podczas gdy inni preferują rozkładać je zakryte. Wyłożone odkryte, straszniejsze karty (jak Mroczny Władca) mogą mieć natychmiastowy wpływ na odbiorców. Na długo przed znaczeniem karty i znaczeniem jej położenia odbiorcy są przepełnieni strachem.

Jednakże tajemnica odsłaniania powoli każdej karty jest wspaniałym narzędziem nastroju. Odkrywanie każdej karty indywidualnie może być czymś w rodzaju wydarzenia budującego znaczenie jej pozycji we wzorcu i wobec kart odkrytych przed nią. Kiedy obróci się szczególnie przerażająca karta w ten sposób, ma nagłą i szokującą cechę.

Różni wróżbiarze stosuje różne techniki. Czasem kombinacja tych dwóch jest użyteczna. Karty reprezentujące przeszłość mogą być odkryte, natomiast te mówiące o nieznanej przyszłości mogą leżeć zakryte.

I ostatecznie, musi być położony nacisk na istotność wzorców. Ludzki umysł lubi wzorce. Poszukuje wzorców, nawet jeśli żaden nie istnieje. Spójrz na mapę konstelacji. Potrzeba było dzikiej wyobraźni by stworzyć obrazy, które powstają (dla niektórych) na niebie. Było jeszcze większym pragnieniem by wzorzec w astrologii stał się tak popularny i szeroko znany. Numerologia jest podobną sprawą.

Takoż osoby wierzą w to, iż wzorce nadają pewnego rodzaju szacunku dla wykładania tarokka. Wciąż, iluzja myśli, planowania, przeznaczenia i determinacji kreuje się podczas wykładania kart we wzorce jako żywa dla nastroju i tonu sytuacji.

Podstawowy Krzyż[]

Prawdopodobnie najpowszechniej używany wzorzec. podstawowy krzyż jest zarówno szybki do wyłożenia i prosty do odczytu. Jest wyłącznie pięć kart w ustawieniu, każda o innym znaczeniu.

 • Pierwsza karta jest kartą skupienia. Odzwierciedla osobę, o której poszukiwana jest informacja. Ta karta nie jest rozdana losów, lecz wyciągnięta z talii przed potasowaniem i ułożeniem odkrytej w położeniu numer jeden. Karta ta jest centrum, wokół którego będą się tworzyć wszystkie pozostałe karty. Następnie karty są rozdawane albo odkryte albo zakryte w czterech pozostałych pozycjach. Ogólnie porządek, w którym są ponumerowane na diagramie jest porządkiem, w którym są umieszczane na stole.
 • Druga karta reprezentuje przeszłość. Opowiada coś o historii karty skupienia. Często, związek pomiędzy znaczeniem tej karty, a karty skupienia jest dość proste do utworzenia. Jeśli żaden oczywisty związek nie przychodzi po ujawnieniu się tej karty, istnieje tajemnica która nie została jeszcze rozwiązana. Przyszłe wydarzenia mogą nadać karcie wielkie znaczenie.
 • Trzecia karta wskazuje te rzeczy, które są gotowe przeciwstawić się karcie skupienia. Jej natura odzwierciedla wszystkie sprawy, które mogą się nie ufać, typy osób które mogą rzucić wyzwanie karcie skupienia bądź też wpływ dowolnej liczby negatywnych efektów.
 • Czwarta karta reprezentuje przyszłość. Ostrzega o czających się katastrofach i składa obietnice nadchodzących tryumfów. Jej znaczenie jest zawsze obiektem spekulacji, gdyż działania karty skupienia mogą zmienić wynik ułożenia tarokka.
 • Piąta karta oznacza te sprawy, które dotyczą przyjaciół i sprzymierzeńców skupienia. Wskazuje na rodzaj korzyści przyspieszających obiekt rozkładu w jego drodze do ostatecznego celu.

Rozwinięty Krzyż[]

Jest to wariant podstawowego krzyża dzielący wiele jego cech. Duża ilość zaangażowanych kart utrudnia wykorzystywanie go podczas układania talii. Z drugiej strony rozkładanie tak wielu kart na stole czyni prostszym naginać ich znaczenia by pasowały do wydarzonych spraw lub które dopiero się wydarzą.

 • Pierwsza karta jest, jak zawsze w tych podstawowych kładach, kartą skupienia. Ta każda jest wybierana, nie wyłożona losowo i położona odkryta na stole.
 • Druga karta reprezentuje bliską przeszłość. Wskazuje na ważność wydarzeń, które wydarzyły się całkiem niedawno. Oczywiście powiązana skala jest do osądu, toteż "niedawna przeszłość" może oznaczać godzinę, dzień czy nawet rok temu.
 • Trzecia karta jest tą, która utrudnia skupieniu. W przeciwieństwie jednak do podstawowego krzyża ta karta nie jest głównym problemem. Wskazuje na potencjalny problem, który można zwalczyć, a nawet mu zapobiec przy odrobinie planowania i przezorności.
 • Czwarta karta jest przeciwieństwem drugiej. Oznacza rzeczy, która mają się wydarzyć, lecz oczekują w najbliższej przyszłości. Ponownie, "najbliższej" jest elastycznym terminem.
 • Piąta karta oznacza te sprawy, które wspierają kartę skupienia. Jednakże tak jak trzecia karta nie są one wielkiego znaczenia. Są to rzeczy, które mogą, jeśli się nimi nie zajmie, wydarzyć się niezauważone czy nierozpoznane.
 • Szósta karta wsłuchuje się w wydarzenia odległej przeszłości. Wskazuje na najgłębsze korzenie i starożytne powiązania dotyczące sprawy. Tak jak w kartach przyszłości i przeszłości, czas odzwierciedlone nie jest absolutny.
 • Siódma karta wskazuje na siłę, która prawdziwie przeciwstawia się skupieniu. W przeciwieństwie do tej wskazanej przez trzecią kartę jest to silna i zdeterminowana siła, która uczyni wszystko co może by zniszczyć największe wysiłki skupienia.
 • Ósma karta jest manifestacją odległej przyszłości. Reprezentuje ostateczny rezultat niedalekiej sprawy. Znowuż skala czasu powiązanego jest niemożliwa do przewidzenia.
 • Dziewiąta karta, ostatnia do rozpatrzenia, mówi o sile która potężnie wspiera kartę skupienia w jej staraniach. Jest to przeciwieństwo siódmej karty.

Wieża[]

Znana także jako rozbieżny krzyż) (ang. divergent cross), gdyż wskazuje na wiele możliwych przyszłości i kilka przyczyniających się wydarzeń z odległej przeszłości. Tak jak rozbudowany krzyż, jest trudny do łożenia talii z racji na ilość związanych kart. Jednakże dywersyfikacja, którą oferuje w przewidywaniu przyszłości czyni niemal niemożliwym by karty nie wydawały się prawdziwie prorocze.

 • Pierwsze pięć kart zachowuje te same znaczenia jak we wzorcu podstawowego krzyża.
 • Szósta, siódma i ósma karta oznaczają aspekty odległej przeszłości. Ich wkład jest złożony, kształtując obraz korzeni teraźniejszości, który jest o wiele wyrazistszy od tego oferowanego przez wzorzec rozbudowanego krzyża. Oczywiście z racji trzech kart, ważność jednej dla danej historii może wiązać się z o wiele większą emfazą, ponownie czyniąc karty proroczymi w ich przewidywaniach i rozliczeniach.
 • Dziewiąta, dziesiąta i jedenasta karta zwiastuje nadchodzącą przyszłość. Każda z nich jest rozbieżną możliwością, a aktualna reprezentująca przyszłość zależeć będzie od akcji osoby reprezentowanej przez kartę skupienia. W przeciwieństwie do kart reprezentujących przeszłość, znaczenia tych kart nie są łączony tworząc pojedynczy obraz, raczej dwie z nich należ odrzucić jako alternatywne możliwości, które nigdy się nie zmaterializują.

Piramida[]

Jest to ostatni z powszechnych wzorców tarokka dyskutowany w tej książce. Jest tradycyjnie wykorzystywany do wybrania kierunku postępowania kiedy wiele jest możliwych, lecz żadna nie wydaje się jasna. W przeciwieństwie do wzorca wieży, ten nie rozgałęzia się w przyszłość. Raczej pracuje na solidnej podstawie (przeszłość) by przewidzieć jeden ostateczny wynik.

 • Pierwsza karta jest kartą skupienia. Kształtuje serce piramidy, wokół której gromadzą się karty.
 • Druga karta wskazuje na siły obecnie opierające się działaniom karty skupienia. Jest często potężna, lecz może być mniej potężna w niektórych sytuacjach.
 • Trzecia karta jest lustrzanym odbicie drugiej. Wskazuje na korzyści i przyjaciół skupienia. Tak jak trzecia karta, może mieć większy lub mniejszy wpływ zależnie od dokładnej sytuacji i czasu wykładania.
 • Czwarta, piąta, szósta i siódma karta oznaczają aspekty przeszłości. Nie są łączone tak jak w wieży, lecz są rozpatrywane w swoim własnym świetle. Koncepcja stojąca za piramidą jest taka, iż szeregi przeszłych wydarzeń prowadzą do nieuchronnego przyszłego wydarzenia. Takoż każda z tych kart jest traktowana jako początek jednego łańcucha wydarzeń, które połączy się, ostatecznie, z każdym innym. Karty czwarta i piąta generalnie pojmuje się jako mówiące o złu i ciemności podczas gdy karty szósta i siódma często przyjmuje się jako reprezentujące dobro.
 • Ósma i dziewiąta karta oznaczają najbliższą przyszłość. Pierwsza oznacza czyhające złe siły, a druga mówi o siłach dobra, które zadziałają na osobę skupienia.
 • Dziesiąta karta kształtuje szczyt piramidy i oznacza ostateczny wynik wydarzeń. Wszystko co się wydarzyło wcześniej kulminuje się w tej pojedynczej karcie. Może to być tryumf zła, lub dobra, lecz będzie jedynie jedno rozwiązanie na końcu.

Zobacz też[]

Źródła[]

 • Ravenloft - Forbidden Lore - Boxed Set
 • Expedition to Castle Ravenloft
Advertisement