Sferopedia
Advertisement
CuteSpire

Iglica z planu Zewnętrza, której wizerunek widniał na stronie społeczności sfery.org

Tam, gdzie łączą się sfery... to społeczność powstała w 2005 roku, początkowo jako forum założone i rozwijane przez Kacpra „Hilsima” Pluta i Pawła „Lorda Pawella” Piwowarczyka. Do ekipy dołączyli później Anna „Maedhros” Błaszczyk, Manedhel i Piotr „Lumbago” Fokt. Później Tam, gdzie łączą się sfery... prowadzone było przez Lunara i Kristoff'a.

Powstało z prostej przyczyny - chęci zaspokojenia głodu na Planescape, jako że w Polsce nigdy nie ukazały się żadne oficjalne materiały na temat tego świata gry, zaś jedyne materiały, które można było znaleźć w internecie były szczątkowe, a ich ilość pozostawiała wiele do życzenia. Na samym początku Tam, gdzie łączą się sfery... było tylko forum skupiającym fanów Planescape, głównie ludzie zafascynowanych grą Planescape: Torment i chcący pogłębiać wiedzę na temat tego świata z oryginalnych, angielskich źródeł i podręczników.

Społeczność forumowa przedsięwzięła dwa projekty:

  • Przetłumaczenie na język polski Planescape Campaign Setting (PSCS) ze strony Planewalker.com, czyli reedycji świata gry dla zasady 3 edycji Dungeons and Dragons, gry która go zrodziła. Projekt przetłumaczony częściowo i obecnie zarzucony.
  • Sferopedię, niniejszą encyklopedię na silniku MediaWiki, pierwotnie gromadzącą wiedzę z zakresu Planescape, z czasem też rozszerzonej na całe światy Dungeons & Dragons, gdyż Planescape dotyka każdego z nich i nie sposób opowiadać o jego bogactwie bez kontekstu.

Próbę czasu przetrwał przede wszystkim projekt Sferopedii, do której rozwijania zachęcamy.

Advertisement