Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Tiamat.jpg
Takhisis w tle w postaci Chromatycznego Smoka, razem z jej ludzką postacią na przedzie
Takhisis
Tytuł(y) Królowa Ciemności, Smocza Królowa (Ergoth, Silvanesti), Pani Chaos (Mithas), Mai-tat (Tarsis), Mwarg (hobgobliny), Nilat Plugawicielka (Lodowa Ściana), Jedyny Bóg (Neraka), Ta o Wielu Twarzach (Hylo), Tamex Fałszywy Metal (Thorbardin), Tii'Mhut (Istar)
Symbol Czarny półksiężyc
Plan Ojczysty Plan Materialny
Ranga mocy Większe bóstwo (obecnie martwe)
Charakter Praworządny zły
Dziedziny Zło, nienawiść, ciemność, tyrania, złe smoki
Domeny Oszustwa, prawo, zło, zniszczenie
Ulubiona broń "Łamacz Nadziei" (ciężki buzdygan)
Wrogowie Paladine
Zwierzchnik

Symbol Takhisis

Symbol Jedynego Boga (jednego z tytułów Takhisis)

Siostra Paladine'a i Gileana to wcielenie Zła. Lubi żerować na cudzych słabościach, deprawując śmiertelników i zwracając ich siłę przeciwko nim samym. Jest okrutna i bystra, acz potrafi też być uwodzicielska i czarująca, by osiągnąć upragnione cele. Pogardza innymi bóstwami, nawet służącymi sprawie Zła. Jej małżeństwo z Sargonnasem to jeden ze środków służących wzmocnieniu sił Zła. Żadne z nich nie szanuje ani nie dba o drugie. Kapłani Takhisis byli oczami i uszami bogini, która kazała im dążyć do zdobywania władzy bez względu na koszt. Mieli prawo stosować wszelkie środki potrzebne do zyskania dominacji, w tym kłamstwo, wymuszenia i morderstwa. Kapłani Królowej Ciemności słuchali jej bez wahania. Nieustannie starali się otworzyć bramę, przez którą mogłaby przyjść na świat w pełni chwały. Szybko wymierzali karę zdrajcom i nieposłusznym. Ci, którzy ją wielbili, również się jej bali. Kapłani Takhisis poświęcali czas na spiskowanie, manipulacje i tkanie sieci, w które chwytali nieostrożnych. Starali się zyskać kontrolę nad królestwem lub tylko planowali przejęcie lokalnej gildii złodziei. Pojawiali się we wszystkich zakątkach świata. Mogli otwarcie przyznawać się do swojej wiary, ale większość działała potajemnie, aby osiągnąć zamierzone cele. Przyczyniali się też do niszczenia i sabotowania władzy każdego innego bóstwa w Krynnie i oczekiwali dnia, w którym Takhisis będzie Jedynym Bogiem. Wielu kapłanów jej Mrocznej Wysokości wywodziła się spoza ludzi. Najwierniejszy lud bogini to ogry. Ich wiara trwała na przestrzeni wieków. Smokowcy darzyli ją głębokim szacunkiem, a niektórzy zachowali wiarę nawet po Piątym Wieku. Wielbiły ją także gobliny i hobgobliny, lecz o ich uwagę musiała rywalizować z innymi bóstwami, zwłaszcza Sargonnasem. Ulubieńcami Takhisis były złe smoki. To jedyne istoty Krynnu, które szanowała. Złe smoki czciły ją, wielbiły i służyły. W zamian obdarzała je wieloma ważnymi darami i mocami. Obiecywała, że pewnego dnia będą wraz z nią władały światem. Najważniejszym świętem był Mroczny Dzień, który upamiętniał datę upadku ognistej góry na Krynn. Dla kapłanów Takhisis reprezentował on dzień powrotu bogini na Krynn. Ceremonie były zwykle utrzymane w tajemnicy. Takhisis była siostrą Paladine'a oraz Gileana i pomagała im w tworzeniu świata. To bogini samolubna, pobłażająca sobie. Żywiła pragnienie, aby stworzenia tego świata czciły tylko i wyłącznie ją. Tak rozpoczęła się wieczna wojna między bóstwami Dobra i Zła. Nuitari i Zeboim są jej dziećmi.


Na chwilę obecną Takhisis jest martwym bóstwem. Była Krynnskim odpowiednikiem Tiamat.

Dogmat[]

Sługom Takhisis pisana jest władza nad światem i nadanie porządku chaosowi. Potęgę trzeba pozyskiwać bez względu na koszta. Nie pozwól ani litości, ani miłości, by cię osłabiły czy zaślepiły przed tym, co uczynić należy. Za zdradę czekają wieczne cierpienia. Służbę wynagrodzi władza.

Zobacz też[]

Źródła[]

  • Smocza Lanca: Opis Świata
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PANTEON DRAGONLANCE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chaos
 
Najwyższy Bóg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paladine
 
Mishakal
 
 
 
 
Gilean
 
 
 
 
Takhisis
 
Sargonnas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Branchala
 
 
 
Majere
 
 
Reorx
 
 
Morgion
 
 
Chemosh
 
 
 
Hiddukel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Shinare
 
Sirrion
 
 
Chislev
 
Zivilyn
 
 
 
Mina
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kiri-Jolith
 
Habbakuk
 
Solinari
 
Lunitari
 
 
Nuitari
 
Zeboim
 
 
 
Advertisement