FANDOM


3289

Tabaxi

Tabaxi (znani również jako ludzie-jaguary lub kotoludzie) są rasą kocich humanoidów rodzimych dla dżungli Maztiki. Istoty te osiągają wzrost około 2 metrów i mają szczupłą sylwetkę. Ich twarze mają kocie rysy a oczy kolor żółty lub zielony. Ręce i stopy zakończone są wysuwanymi pazurami. Ciała tabaxi pokryte są futrem o barwie żółtej lub ceglastoczerwonej, pokrytym czarnymi cętkami. Tabaxi o okrągłych cętkach nazywane są też panteroludźmi i wymawiają nazwę rasy "ta-bak-si". Tabaxi o różanych cętkach nazywane są jaguaroludźmi i wymawiają nazwę rasy "ta-ba-szi". Legendy głoszą, że obecne prymitywne plemiona tych istot są niedobitkami niegdyś wielkiej cywilizacji.

Tabaxi są świetnymi myśliwymi o wrodzonej umiejętności cichego poruszania się i kamuflażu w ich naturalnym otoczeniu. Atakują z zaskoczenia, zastawiając zasadzki i nierzadko bawiąc się ofiarą przed zadaniem ostatecznego ciosu. Są świetnymi pływakami i wspinaczami. Świetny węch sprawia, że ich samych bardzo trudno podejść niepostrzeżenie. W walce posługują się bronią wykonaną z drewna, kamienia i kości, głównie bolasami, procami, maczugami nabijanymi obsydianem i oszczepami wystrzeliwanymi ze specjalnych miotaczy zwanych atlatl. Równie sprawnie walczą przy pomocy pazurów wszystkich czterech kończyn. Polują w grupach do ośmiu osób dowodzonych przez Wodza Łowów, czasem w towarzystwie kapłana. Żywią się głównie mięsem pekari i kapibar. Niektóre zdegenerowane klany jedzą również mięso schwytanych rozumnych istot.

Tabaxi żyją w klanach składających się z kilkudziesięciu dorosłych osobników podzielonych na wspólnie polujące grupy. Mieszkają w wioskach złożonych z ramad - schronień zbudowanych z pokrytego trawą dachu stojącego na palach. oprócz dorosłych plemieniu towarzyszy kilkanaście młodych. Klan przewodzony jest przez starszego, któremu asystuje szaman. Szamani oddają zwykle cześć bóstwom natury, niektórzy jednak skłaniają się ku bogom złym i wojowniczym.

Tabaxi unikają kontaktów z innymi inteligentnymi istotami, a nawet z obcymi sobie klanami. Nie uprawiają handlu, którym pogardzają, z rzadka jedynie zatrudniając zewnętrznych handlarzy dostarczających im rzadkie materiały. Mówią własnym językiem. Czasem są obiektem polowań mających na celu zdobycie futra. Ich skóry i pazury służą jako komponenty rytuałów magii żywiołów.

Lordowie tabaxiEdytuj

Lordowie tabaxi mają postać ogromnych jaguarów lub lampartów. Są bardzo inteligentni, podstępni i okrutni. Zazwyczaj żyją samotnie, jednak czasem stają na czele najbardziej zdegenerowanych klanów tabaxi. Nierzadko władają językami innych istot zamieszkujących w pobliżu ich siedzib i wchodzą z nimi w sojusze. W walce nie wahają się przed oszustwem i podstępem, często też wprawnie posługują się magią, w szczególności lubując się w hipnozie i zniewoleniu. Wielu z nich oddaje cześć mrocznemu bóstwu znanemu jako Zaltec.

Lordowie tabaxi są prawdopodobnie przeklętymi potomkami zwykłych tabaxi. Wszyscy są płci męskiej i płodzą synów z kobietami zwykłych tabaxi. Darzą się wielką nienawiścią z couatlami, których bezlitośnie zwalczają.

Zobacz teżEdytuj

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.