Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Syranita
Tytuł(y)
Symbol opalowy naszyjnik z pierzastym wisiorkiem
Plan Ojczysty Arborea/Olimp/Gwiżdżąca Grań
Ranga mocy Pośrednie bóstwo
Charakter neutralny dobry
Dziedziny aarakokry, ochrona, czujność
Domeny leczenie, powietrze, słońce
Ulubiona broń szpony
Sojusznicy Aerdrie Faenya, Remnis, Sashelas z Głębin, Stronmaus, ludzcy bogowie powietrza
Zwierzchnik brak

Syranita jest jedynym powietrznym członkiem asathalfinare, częściowo dzięki jej przyjaźni z Aerdrie Faenyą (którą czci parę aarakokr) oraz trwała przyjaźń z Sashelasem z Głębin oraz po części z racji tego, iż poszukuje tylu przyjaciół pośród bogów ile może dla swojej dostojnej i względnie słabej rasy. Ma przyjaciół pośród dżinni i dżanni, ludzkich bogów powietrza, Stronmausa od gigantów oraz Remnisa, boga orłów. Tak jak Remnis, jest świetnym szpiegiem i jest bardzo czujna. Wielce raduje się muzyką i śpiewem.

Awatar[]

Syranita aktywnie zsyła swoich awatarów by zmieniali pogodę na Planie Materialnym, wspierali aarakokry (często poprzez odpędzanie nieprzyjaciół) i asystując przyjaznym rasom w podobny sposób oraz by czasem po prostu posłuchać wielkiego barda ćwiczącego swój kunszt. Wie co nieco o losie Wiecznej Pieśni i czasem wsłuchuje się w jej wędrówki. Zsyła omeny i ostrzeżenia do swoich kapłanów i szamanów w postaci wietrznych rumowisk.

Awatar Syranity wygląda jak żeńska aaracokra o srebrnej skórze i różano-złotych piórach.

Boska kraina[]

Arvandor, kraina elfickich bóstw. Widoczny latający pałac Aerdrie Faenyi

Syranita mieszka w krainie zwanej Gwiżdżącą Granią (ang. Whistleedge) na Olimpie na Arborei. Wg. Planes of Chaos, dzieli ona krainę z Aerdrie Faenyą, której to nazwa nie zostaje wymieniona, lecz jest to właśnie ta kraina. Ta całkowicie powietrzna kraina istnieje na granicy Arvandoru na Arborei i Alfheimu na Ysgardzie. Składa się z chmur, unoszących się w powietrzu dwóch koron drzew oraz latających wysp. Kraina mocy jest tak bliska filozoficznej granicy pomiędzy Arboreą iż Ysgardem, że porusza się w przód i w tył, czasem będąc częścią Arvandoru, czasem Alfheimu. Bez względu na to, jest to często miejsce silnych wiatrów i pogody, wyjących niebios zmuszających wszelkie ptactwo poza najsilniejszym, by zeszło na ziemię. Jednak zazwyczaj Aerdrie nieco je osłabia, otwierając swoją krainę dla wszystkich latających istot, czyniąc ją miejscem chłodnych bryz i lekkich duchów.

W Przewodniku Gracza po Faerunie, kraina Aerdrie Faenya zwana jest Gniazdem (ang. Aerie), lecz jest bardzo podobna. Stanowi migoczący pałac chmur dryfujących wysoko na tle kryształowoczystego nieba, ponad lasami i górami Arvandoru. Niebiańskie orły i roki dzielą tę krainę z elfami i avarielskimi oczekującymi, niebiańskimi elfami i aniołami. Dokładnie ten sam pałac obrazowany jest w On Hallowed Ground (ilustracja obok).

Wówczas jest to kraina, w której mieszka wszelkie ptactwo, avariele, aarakokry i sama Syranita.

Kapłani[]

Kapłani aarakokr mają dostęp do domen leczenia, powietrza i słońca zgodnie z Potworami Faerunu, gdzie nie ma bezpośredniego wspomnienia o Syranicie.

Faerun[]

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy 3 ed.

Aarakokry (za Rasy Faerunu) mają tylko jedną boginię, Aerdrie Faenya, która ukazuje im się pod postacią olśniewająco białego, ogromnego ptaka. Pióra takiej ptasiej bogini należą do najbardziej cenionych przedmiotów w gnieździe aarakokr. Jeszcze w 2 edycji Syranita jest wymieniona śród jej sojuszników, lecz już w 3 edycji nie istnieje, a aarakokrom patronuje Aerdrie Faenya, której awatar jest łudząco podobny (choć nie identyczny) do aarakokr. Być może Syranita ma chwilową niedyspozycję względem swych wyznawców albo przyjaźń między boginiami można wyjaśnić faktem, iż Syranita jest aspektem Aerdrie Faenyi.

Jednakże pochodzenie aarakokr wskazujące na Maztikę, sugerowałoby jednego z tamtych ptasich bożków za patrona.

Źródła[]

Advertisement