Sferopedia
Advertisement
Oeridians

Przedstawiciel Suelów, pierwszy od prawej.

Suelowie (ang. Suloise) są rasą ludzi mieszkających w Flanaess. Czasem zwanie po prostu Suelami (ang. Suel).

Suelowie poczęli migrować do Flanaess w wielkich ilościach około -447 WR, z Imperium Suelskiego. Liczba Migracji Suelskiej zwiększyła się po Wywołanej Dewastacji i Deszczu Bezbarwnego Ognia w -422 WR. Suelowie osiedlili się w wielu regionach Flanaess, często rywalizując z rodzimymi Flanami i migracyjnymi Oeridianami, tak jak z nieludzkimi mieszkańcami jak elfy, czy krasnoludy.

Choć potomków ludu Suelskiego można znaleźć niemal gdziekolwiek w Flanaess, odznaczające się krainy zawierające znaczącą ilość Suelów zawierając Półwysep Thillonrian, Szkarłatne Bractwo, Lordostwo Wysp, Morskich Baronów, Dolinę Sheldomar i Stany Urnst. Wyspy Lendore były niegdyś domem dla wielkiego kontyngentu Suelów, lecz większość ludzi zostało wypędzonych z tej ziemi kiedy kult Sehanine Księżycowy Łuk zyskał kontrolę po Wojnach Greyhawk.

Tradycyjny kalendarz ludu Suelów jest znany jako Rachuba Suelów.

Opis[]

Czyści Suelowie mają typowo bladą skórę, z albinizmem dość odległym od tego pośród innych ras. Fioletowe i bladoniebieskie oczy są popularne, z szarymi i głebokimi niebieskim mniej powszechnymi. Kolor włosów jest jasny, od kilku cieni blondu po jasny rudy, i jest często pokręcony we wzorach.

Moda Suelów woli solidne kolory, z wielobarwnymi okryciami znaczącymi wyższy stan społeczny. Emblematy, symbole i podobne ozdoby (zazwyczaj w barwach kontrastujących z ubiorem), często oznaczając status lub powiązania ze starożytnymi suelskimi domami i tradycjami. Prastarzy Suelowie często nosili swobodnie leżące pantalony pokryte luźnymi bluzami, acz ich moda adaptowała się do przeróżnych klimatów w wiekach następujących po Wielkich Migracjach.

Religia[]

Następujące bóstwa składają się na suelski panteon:

Źródła[]

  • Gygax, Gary. World of Greyhawk Fantasy Game Setting. Lake Geneva, WI: TSR, 1983.
  • Holian, Gary, Erik Mona, Sean K. Reynolds, and Frederick Weining. Living Greyhawk Gazetteer. Renton, WA: Wizards of the Coast, 2000.
  • Moore, Roger E. Greyhawk: The Adventure Begins. Renton, WA: TSR, 1998.
  • Reynolds, Sean K. The Scarlet Brotherhood. Renton, WA: Wizards of the Coast, 1999.
  • Sargent, Carl. From the Ashes. Lake Geneva, WI: TSR, 1992.
Advertisement