FANDOM


Sprggan

Spriggan

Spriggany to złe, odrażające istoty baśniowe, spokrewnione z gnomami, które potrafią magicznie zwiększać swój rozmiar. Zarówno w mniejszej jak i większej formie wyglądają podobnie - mają brzydkie, mocno zbudowane ciała o żółtej skórze, ciemnych włosach i czerwonych oczach. Czasem zdarza się rudowłosy spriggan, co jest przez nie uważane za znak sprzyjającego mu szczęścia. Ich nosy są duże i bulwiaste, jednak mniejsze niż gnomie. Często noszą obfite wąsy i bokobrody, jednak nie mają w zwyczaju myć ich i czesać, co zresztą odnosi się do całego ich ciała i dobytku. W rezultacie spriggany śmierdzą wilgotną ziemią, zastanym potem i brudem. Nigdy nie opuszczają swych legowisk bez broni i zbroi (najczęściej włóczni i halabard, a także dyskretnie ukrytych sztyletów). Nigdy nie noszą przy sobie biżuterii, trzymając ją razem z resztą swoich skarbów w legowisku, gdzie zdarza im się siedzieć godzinami i wpatrywać w swoją własność.

W walce spriggany są sprytnymi i trudnymi przeciwnikami. Sprawnie wykorzystują swoją zdolność zmiany rozmiarów, razem ze swym ciałem zmniejszając lub powiększając również broń i inne przedmioty. W mniejszej postaci używają też kilku złośliwych zdolności magicznych (wpływ na ogień, skruszenie, przerażenie), natomiast w większej - brutalnej siły. W obu postaciach posiadają też dobrze rozwinięte umiejętności łotrzyka. Jeśli spotykane w grupie, istoty te nie są najlepiej zorganizowane i rzadko przebywają w jednolitym rozmiarze.

Spriggany cechują się dużym sprytem i bezwzględnością w dążeniu do swoich celów, którymi są zwykle sianie zamętu i czynienie szkody innym rasom. Wydają się czerpać wielką przyjemność z niszczenia cudzej własności i krzywdzenia niewinnych istot, z których najbardziej nienawidzą gnomów, zapewne z uwagi na łączące ich fizyczne podobieństwo. Bez wahania atakują osamotnione domostwa i bezbronne grupy istot, panicznie bojąc się natomiast uzbrojonych i zorganizowanych grup. Najczęściej podróżują w sforach składających się tylko z samców, samice natomiast pozostają w podziemnych norach, położonych w jaskiniach lub kazamatach pod opuszczonymi ruinami i rzadko oddalają się w celu innym niż zdobycie pożywienia. Samice parzą się z samcami ze znajdujących się w pobliżu sfor. Dzieci są przez nie wyrzucane po osiągnięciu dojrzałości. Samce zmuszone są przyłączyć się do którejś ze sfor a samice - znaleźć dla siebie legowisko. Spriggany cechują się stosunkowo wysoką śmiertelnością młodych.

Spriggany żywią się mięsem pochodzącym z polowania lub kradzieży, co wymusza duża ich ruchliwość. Samice zadowalają się owocami i runem leśnym, dostępnym w pobliżu ich legowisk. Mięso jest im ofiarowane przez samce jako część rytuału godowego. Istoty te nie mają naturalnych wrogów, jednak gnomy tępią je bez litości.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.