Sferopedia
Advertisement
Dungeons & Dragons
Sj-logo
Logo Spelljammera
Spelljammer

Projektant

Jeff Grubb

Wydawca

TSR, Inc. Wizards of the Coast

Data publikacji

1989

Gatunek

Fantasy

System

Advanced Dungeons & Dragons 2 Edycja Dungeons & Dragons 3 Edycja Dungeons & Dragons 4 Edycja Dungeons & Dragons 5 Edycja

Sj-box

Spelljammer: AD&D Adventures in Space, podręcznik główny

Spelljammer (ang. Czarostatek) to świat do gry fabularnej Advanced Dungeons & Dragons (2 edycja) wprowadzający opis fantastycznego (w przeciwieństwie do naukowego) środowiska przestrzeni kosmicznej.

Spelljammer wprowadził do AD&D kosmologię opartą na ptolemejskiej koncepcji kryształowych sfer. Te kryształowe sfery mogą zawierać wiele światów i podróżuje się przez nie statkami wyposażonymi w "stery czarostatku". Statki napędzane przez czarostatkowe stery zdolne są podróży nie tylko w nieboskłon, lecz także w kosmos. Posiadając własne pola grawitacyjne i atmosferę, statki te mają otwarte pokłady i nie przypominają statków kosmicznych z fantastyki naukowej, lecz przypominają galeony, zwierzęta, ptaki, ryby i inne fantastyczne kształty.

Tak jak świat Planescape, Spelljammer jednoczy pozostałe światy AD&D i zapewnia kanoniczną metodę pozwalającą podróżować postaciom z jednego świata (jak Smocza Lanca) do innego (jak np. Zapomniane Krainy). W przeciwieństwie jednak do Planescape, cała akcja dzieje się na Planie Materialnym i wykorzystuje kryształowe sfery oraz "flogiston" pomiędzy nimi, by kształtować naturalne bariery pomiędzy niekompatybilnymi światami. Choć kosmologia zaczerpnięta jest z ptolemejskiego systemu astronomicznego, wiele pomysłów zawdzięcza dziełom Juliusza Verne i jemu współczesnych, a także powiązanym grom i literaturze nawiązującym do steampunku czy planetarnego romansu (space opera). Wyczuwalny jest też wpływ wieku żagli (XVI-XIX), zwłaszcza jej złoty okres z drugiej połowy XIX wieku, kiedy królował Windjammer (ang. pogromca wiatrów), od którego nazwę wywodzi świat gry. Sam tytułowy Czarostatek (wielką literą) oznacza legendarny, tajemniczy statek podróżujący przez kryształowe sfery, którego mit przypomina Latającego Holendra.

Dungeons and Dragons Ten fragment dotyczy 5.0 edycji Dungeons and Dragons.

W piątej edycji D&D elementy związane z Spelljammerem pojawiły się choćby w przygodzie Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage, następnie wydano promocyjny bestiariusz Monstrous Compendium Vol 1: Spelljammer Creatures który przedstawia 10 stworzeń związanych z settingiem.

Opublikowano również serię czterech darmowych przygód Spelljammer Academy oraz trzy podręczniki w ramach boxu Spelljammer: Adventures in Space - przewodnik po settingu, bestiariusz i przygodę, wszystkie umiejscowione na Planie Astralnym.

Linki zewnętrzne[]

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement