Sferopedia
Advertisement
Sferopedia

Sowoniedźwiedź w piątej edycji D&D

Sowoniedźwiedź

Śnieżny sowoniedźwiedź

Sowoniedźwiedzie, zwane również sowodźwiedziami to magiczne bestie o cechach sowy i niedźwiedzia, będące najpewniej dziełem życia jakiegoś słabego na umyśle czarodzieja. Biorąc pod uwagę ich morderczą maestrię, najpewniej stwórca pożegnał się z życiem niedługo po zakończeniu tego eksperymentu. Sowoniedźwiedzie to dzicy drapieżcy, pełni agresji i nieustannie głodni.

Głowa i kark sowoniedźwiedzia przypominają łeb sowy i są pokryte gęstym upierzeniem. Reszta ciała nie różni się zbytnio od korpusu niedźwiedzia i porośnięta jest futrem. Pióra i futro mają zwykle jednolity kolor, wahający się od brunatnego do żółto-brązowego. Samce, ubarwione ciemniej od samic, mierzą sobie ponad dwa metry i ważą od 500 do 700 kilogramów. Dzioby tych istot mają kolor żółci lub kości słoniowej a przerażające oczy mają czerwone obwódki. Sowoniedźwiedzie porozumiewają się między sobą seriami ptasich, mrożących krew w żyłach skrzeków.

Sowoniedźwiedzie zwykle atakują każdą istotę w polu widzenia i nie wycofują się nawet w obliczu śmierci. Walczą przy pomocy wyposażonych w pazury łap i zakrzywionego dzioba. Ogromna siła pozwala im chwytać przeciwników w uścisk, podobny do niedźwiedziego, a następnie zadawać śmiertelne groźne ciosy dziobem.

Sowoniedźwiedzie zamieszkują dzikie, gęsto poszyte lasy o umiarkowanym klimacie, oraz podziemne labirynty. Czasem zapuszczają się też w chłodniejsze okolice (krążą plotki o białych sowoniedźwiedziach, jednak dotychczas żadnego nie upolowano). Legowiska urządzają sobie w grotach lub pustych pniach ogromnych drzew. Żyją w parach, często w towarzystwie młodych. Choć są ssakami, składają jaja (od jednego do sześciu w miocie). Para kontroluje terytorium o powierzchni kilku kilometrów i bezlitośnie tępi wszelkich intruzów, wkraczających na jej teren. Nie gardzą żadnym zwierzęcym pokarmem. Jako hybryda nocnego ptaka i dziennego ssaka, mają nietypowy cykl aktywności - polują od południa do północy i przesypiają drugą część doby. W zimie zapadają w letarg, podobnie jak niedźwiedzie.

Największą siłą i słabością tych istot jest ich krwiożerczość, która nierzadko zaślepia ich ocenę sytuacji i pozwala co sprytniejszym śmiałkom wywieść je w pole. Jaja i młode osobniki sowoniedźwiedzi osiągają wysokie ceny na czarnym rynku. Choć niemożliwe do oswojenia, stanowią doskonałą linię obrony, jeśli właściciel ma możliwość wypuszczenia ich w strategicznych i bezpiecznie oddzielonych od swego domostwa obszarach.

Śnieżny sowoniedźwiedź[]

Śnieżny sowoniedźwiedź łączy cechy sowy śnieżnej i niedźwiedzia polarnego. Gdy nie śpi lub hibernuje, człapie przez mroźna tundrę w poszukiwaniu pożywienia. Poza cechami zwykłego sowoniedźwiedzia posiada szybkość pływania 9 metrów i jest zaaklimatyzowany do zimnej pogody.

Źródła[]

Advertisement