Sferopedia
Advertisement
Aurak

Smokowiec aurak

637707682427270029

Smokowiec aurak powstały z jaja ametystowego smoka

Smokowiec

Smokowiec baaz

637707682415726346

Smokowiec baaz powstały z jaja mosiężnego smoka

Bozak

Smokowiec bozak

637707682423526139

Smokowiec bozak powstały z jaja spiżowego smoka

Kapak

Smokowiec kapak

637707682419158128

Smokowiec kapak powstały z jaja czarnego smoka

Sivak

Smokowiec sivak

637707682411826300

Smokowiec sivak powstały z jaja srebrnego smoka

Smokowcy (ang. draconians) czy smokoludzie, Powstali w Wieku Rozpaczy w latach poprzedzających wojnę lancy. Stworzono ich ze skradzionych jaj metalicznych smoków, pod wpływem plugawego magicznego rytuału wymyślonego przez samą Królową Ciemności. Mieli pełnić rolę wojsk uderzeniowych, których nie trzeba oszczędzać. Jednak smokowcy odziedziczyli po smokach inteligencję i wolę przetrwania. Przeżyli wojnę lancy i starają się znaleźć swoje miejsce w świecie. Krótko po wojnie chaosu w okolicach Teyru powstało państwo smokowców. Po pojawieniu się samic tej rasy podczas wojny chaosu mogą teraz się rozmnażać i należy ich uznać za pełnoprawny gatunek Krynnu.

Aurak[]

Aurakowie, zwani też mistrzami umysłu są potężnymi, bardzo niebezpiecznymi smokoludźmi, którzy doskonale posługują się magią i zdolnościami czaropodobnymi. Ci smokowcy są wysocy i smukli, osiągając w dorosłym wieku od 1,95 do 2,1 metra wzrostu, bez wyraźnych różnic między samcami i samicami. Mają krótkie, grube ogony oraz długie, ostre kły. Jako jedyne pośród smokowców nie posiadają skrzydeł. Łuski auraków są po wykluciu lśniącozłote, a w miarę dorastania nieco matowieją. Oczy mają czerwone, zielone lub czarne. Aurakowie noszą szaty lub ozdabiają ciała na znak pozycji i władzy. Jeśli to konieczne, używają czarów lub wrodzonych mocy do przyjmowania fałszywej postaci, zależnie od aktualnych potrzeb. Jako najrzadsza odmiana smokowców, nigdy nie występują w dużej liczbie - ale często można je spotkać w większej grupie smokoludzi. Pobratymcy szanują auraków i lękają się ich. Powstają z jaj smoków złotych, czerwonych lub ametystowych.

Baaz[]

Baazowie, zwani też piechurami to najmniejsi smokowcy, mierzący 1,5 do 1,8 metra. Mają krótkie, grube ogony, parę cienkich skrzydeł, gadzie pyski z małymi kłami oraz pokryte łuską ciała. Samice wyglądają identycznie jak samce, jeśli nie liczyć drobniejszej budowy ciała. Nowo wykluci baazowie mają lśniące, mosiężne łuski, które po osiągnięciu dorosłości stają się niemal zielone. Ich oczy są krwawoczerwone. Uwielbiają kostiumy, przebrania i bogato zdobione ubrania. Tych smokowców często można spotkać pod przebraniem. Ukrywają skrzydła pod długimi, ciemnymi szatami, a gadzie pyski pod obszernymi kapturami i maskami. Takie odzienie pozwala im przemieszczać się niepostrzeżenie przez cywilizowane ziemie. Bandy baazów gnieżdżą się w opuszczonych budynkach wszelkiego rodzaju. Dzięki zdolnościom do przebierania się czasami żyją niezauważeni w samym środku ludzkich osiedli. Opisywani smokowcy zajmują najniższą pozycję w społeczności smokoludzi. Z natury są chaotyczni i samolubni, gdy tylko mają po temu okazję. Samce baazów służą jako żołnierze i robotnicy, a samice są doceniane jako zarządcy i dowódcy wojskowi niskiego szczebla. Samice baazów często zamiast blefów wolą dyplomację. Powstają z jaj smoków mosiężnych, białych lub kryształowych.

Bozak[]

Bozakowie, zwani też magami to smokoludzie o brązowych łuskach, którzy wykorzystują talenty magiczne i często prowadzą innych smokowców do bitwy. Mierzą od 1,8 do 1,95 metra wzrostu. Mają wielkie skrzydła zakończone rogami, wystające prawie 30 centymetrów powyżej ramion. Zazwyczaj unikają zbroi, ceniąc zwrotność. Jeśli już noszą pancerze, to tylko najlżejsze. Mają żółte lub bursztynowe oczy oraz jasnoszare zęby. Są inteligentni i bezwzględni, z urodzenia uzdolnieni w kwestiach magii wtajemniczeń, ale skłonni również do studiowania magii objawień. Niektórzy pełnią role przywódcze w społecznościach smokowców, inni organizują obrzędy religijne na cześć bogów zła. Samce i samice bozaków cechują znaczne talenty organizatorskie oraz przywódcze. Powstają z jaj smoków spiżowych, zielonych i szmaragdowych.

Kapak[]

Kapakowie, zwani też infiltratorami to jadowici smokowcy. Bezpośrednio przed bitwą oblizują ostrza broni, pokrywając ją toksyną, a po śmierci rozpuszczają się w zabójcze kałuże kwasu. Ci smokowcy mierzą około 1,8 metra wzrostu, mają szczupłe korpusy i długie kończyny. Ich łuski są barwy ciemnej miedzi zabarwionej zielenią, a oczy pomarańczowe lub ciemnobrązowe. Mają krótkie kępy ciemnobrązowych lub jasnych włosów, zwisające po obu stronach paszczy. Podeszwy stóp pokrywają miękkie poduszeczki, umożliwiające skradanie się. Kapakowie noszą lekkie pancerze, zapewniające swobodę ruchu i umożliwiające wykorzystanie naturalnych zdolności skradania się. Najosobliwszą fizyczną cechą kapaków jest zestaw gruczołów umieszczonych pod językiem. Samce tych smokowców nieustannie wytwarzają jadowitą wydzielinę, a ślina samic ma nadzwyczajne właściwości lecznicze. Żadna z płci nie wykazuje skłonności do samodzielnego myślenia. Kapakowie nie są też zbyt spostrzegawczy. Dlatego lepiej sprawdzają się w roli popleczników niż przywódców. Oddziałem kapaków zazwyczaj dowodzi smokowiec innej odmiany. Samce kapaków to zaciekli wojownicy, zdolni stosować brutalną siłę oraz sprytne zakradanie się do ofiar. Samice dorównują im zdolnościami, ale mają jakiś rodzaj instynktu opiekuńczego wobec innych smokowców. Używają zdolności leczniczych do niesienia pomocy towarzyszom. Powstają z jaj smoków miedzianych, czarnych i topazowych.

Sivak[]

Sivakowie, zwani też pancernikami to srebrnołuscy smokoludzie, którzy dzięki wrodzonym mocom ukrywają się pośród sił wroga, by potem zaatakować z dziką furią. Opisywani są największego rozmiaru pośród smokowców. Samce mierzą od 2,5 do 2,7 metra, a samice są przeważnie 15 centymetrów niższe. Sivakowie idący do bitwy noszą ciężkie pancerze, ale na co dzień przywdziewają lekkie zbroje lub zgoła żadne, szczególnie gdy realizują misje zwiadowcze lub pozostają w przebraniu. Ich uzbrojenie obronne wykonano, uwzględniając miejsce na wielkie skrzydła. Niektórych sivaków można napotkać w przebraniu, gdy używają wrodzonej zdolności do pozostawania pośród innych ras niepostrzeżenie. Nieliczni są w stanie mieszkać wśród wrogów bez końca, nie dając się rozpoznać. Z wyjątkiem niesłychanie rzadkich auraków, sivakowie to najpotężniejsza i ciesząca się największym szacunkiem podrasa smokowców. Często przewodzą społecznościom smokoludzi i dowodzą ich oddziałami wojskowymi. Sivakowie lubią mocne trunki, ale jak u baazów, wypity alkohol nie ma wpływu na bojowe zdolności. Jedzą praktycznie wszystko, a szczególnie gustują w mięsie elfów. Ulubiona klasa tych smokowców to wojownik. Powstają z jaj srebrnych smoków. Rodzą się z jaj srebrnych, niebieskich lub szafirowych smoków.

Smokowce szlachetne[]

Dobre odmiany smokowców.

Błyskawicy[]

Powstają z jaj niebieskich smoków.

Jadu[]

Powstają z jaj czarnych smoków.

Mrozu[]

Powstałe z jaj białych smoków.

Pary[]

Powstają z jaj zielonych smoków.

Płomienia[]

Powstają z jaj czerwonych smoków.

Proto-smokowce[]

Wcześniejsze wersje smokowców.

Traag[]

Sesk[]

Galeria[]

Ciekawostki[]

  • W Podręczniku Gracza do 5 edycji smokowce zostały wspomniane jako Krynnska wersja drakonów, później zostały jednak opisane w Fizban's Tresury of Dragons ze znacznymi różnicami.
  • W Fizban's Tresury of Dragons smokowce powstają z jaj smoków zarówno metalicznych jak i chromatycznych oraz klejnotowych co sugeruje że zastępują smokowce szlachetne, jednak w przygodzie Dragonlance: Shadow of the Dragon Queen opisano je jedynie standardowo, powstające z jaj smoków metalicznych.

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement