Sardior Rubinowy Smok z Dragon #37 (maj 1980), bóstwo klejnotowych smoków

Smoki klejnotowe (ang. gem dragons) zwane też smokami neutralnymi (ang. neutral dragons) są trzecią rodziną smoków obok złych chromatycznych i dobrych metalicznych. Są zdystansowane, samotnicze i skupione na sobie. Zamieszkują Plan Materialny, choć większość czasu spędzają na Planach Wewnętrznych. Nazwę zawdzięczają krystalicznym łuskom odzwierciedlającym kamienie szlachetne. Prócz zdolności magicznych posiadają także psioniczne.

Gatunki smoków klejnotowych[edytuj | edytuj kod]

Do smoków klejnotowych należy pięć gatunków, od najsłabszego do najsilniejszego: kryształowy, topazowy, szmaragdowy, ametystowy, szafirowy. Istnieje także ich zły krewny, smok obsydianowy, dawno temu odtrącony z gatunku. Smoki klejnotowe czczą i szanują Sardiora, Rubinowego Smoka. Sardiorowi towarzyszy pięciu tanów, po jednym z każdego gatunku: ametystowy Aleithilithos, kryształowy Hrodel, szmaragdowy Smargad, szafirowa Charyzma i topazowy Tithonnas. Sardior miał niegdyś szóstego tana, obsydianową Seradess, lecz z nieznanych przyczyn zniszczył ją, a obsydianowe smoki zostały wygnane z jego dworu.

Smok Łuski Broń oddechowa Charakter Terytorium
Smok kryształowy Połyskujące, białe łuski, z wiekiem stające się coraz bardziej przejrzyste. strumień oślepiającego światła chaotyczny neutralny Plany wewnętrzne, umiarkowane lub zimne góry
Smok topazowy od matowo żółtych w młodym wieku, z wiekiem jaśnieją i zacierają się granice łusek, przez co wygląda jak wykuty z jednej bryły topazu stożek odwodnienia chaotyczny neutralny Plany wewnętrzne, dowolny wodny
Smok szmaragdowy począwszy od morskiej zieleni za młodu, do głębokiego szmaragdu i miętowej zieleni u starych osobników. stożek przenikliwego dźwięku praworządny neutralny Plany wewnętrzne, podziemie (preferuje wygasłe lub nieczynne wulkany)
Smok szafirowy Od jasno, do ciemnoniebieskich, nie zmieniają się wraz z wiekiem stożek niesłyszalnego dźwięku praworządny neutralny Plany wewnętrzne, podziemia
Smok ametystowy W kształcie naturalnych kryształów, za młodu jasnofioletowe z wiekiem ciemnieją strumień mocy powodującej wstrząs mózgu neutralny Plany wewnętrzne, podziemia
Smok obsydianowy Gładkie o ostrych krawędziach, za młodu szare i szorstkie, z wiekiem ciemnieją i stają się gładsze. stożek ognia neutralny zły Plany Wewnętrzne, gorące góry, podziemia

Poniżej zestawiono smoki klejnotowe z Księgi Potworów II (2002)

Opis[edytuj | edytuj kod]

Tak jak pozostałe smoki, smoki neutralne lub klejnotowe (ang. gem dragons) są skrzydlatymi, jaszczurowymi stworzeniami znanymi i budzącymi strach swą tężyzną fizyczną i magicznymi zdolnościami. Smoki klejnotowe bywają mniejsze i wolniejsze od smoków innych gatunków, lecz rekomensują to innymi zdolnościami. Są równie niebezpieczne jak pozostałe smoki.

Na pierwszy rzut oka smoki klejnotowe można pomylić z innym gatunkiem podobnej barwy: kryształowego z białym, topazowego z żółtym, szmaragdowego z zielonym itp. Środowiska w których się je napotyka powinny wskazywać inaczej, a kiedy smoki klejnotowe widać w jasnym świetle, lśniące łuski łatwo je identyfikują.

Smoki klejnotowe są bardzo charyzmatyczne i łagodne. Rozkoszują się zagadkową rozmową i są mistrzami perswacji, wykorzystując swą magię i psionikę jak i ich naturalną charyzmę.

Tak jak pozostałe podgatunki, neutralne smoki, zwłaszcza starsze, są głównie samotnikami. Zwykle kiedy spotyka się wiele smoków, jest to skojarzona para z młodymi.

Uważa się, że smoki klejnotowe pochodzą z tego samego źródła co pozostałe smoki. Obecnie podgatunki zwykle trzymają się razem, współpracując tylko w przypadku zagrożenia. Szmaragdowe i szafirowe smoki znane są z kooperacji dla wspólnej ochrony. Poszczególne neutralne smoki mogą współdziałać (bardzo rzadko) z dobrymi lub złymi smokami, które są podobnego charakteru.

Neutralne smoki są równie chciwe jak pozostałe smoki i lubiąbudować wielkie skarbce, na których odpoczywają. Wielki jaszczury często mają klejnoty i monety wbite w ich skórę.

Neutralne smoki są budzącymi grozę drapieżnikami, jedząc padlinę jeśli to konieczne. Mają bardzo wydajne metabolizmy, które mogą wykorzystać praktycznie wszystko co zje smok. Wszystkie smoki klejnotowe przynajmniej częściowo żywią się materią nieorganiczną, szczególnie odpowiedniego rodzaju klejnotami.

Psionika[edytuj | edytuj kod]

Ogólnie rzecz biorąc smoki klejnotowe są mądrzejsze i inteligentniejsze od pozostałych smoków. Wszystkie smoki klejnotowe są psioniczne od chwili wyklucia. Rzadko poznają dyscypliny, nauki czy dewocje inne niż te wrodzone.

Skóra klejnotowego smoka[edytuj | edytuj kod]

Skóra neutralnych smoków jest ceniona przez zbrojmistrzów posiadających umiejętność przetwarzania je w tarcze i pancerz. Jednak ich łuski są inne od łusek innych smoków, mając fasetowane powierzchnie odbijające światło. Bywają nieco bardziej kruche niż te innych smoków, toteż pancerz wykonany z nich częściej wymaga naprawy. łuski klejnotowych smoków przybierają tak naprawdę właściwości prawdziwych klejnotów, z powodu smoczej diety i mogą być cenne dla kolekcjonerów. W dodatku łuski klejnotowych smoków mają rzekome magiczne właściwości, a przynajmniej udzielających szczególnym rodzajom zaczarowań.

Pomniejsze smoki klejnotowe[edytuj | edytuj kod]

W serii Monstrous Comepdnium Annual wprowadzano sześć gatunków smoków neutralnych również mających dołączyć do niszy pomiędzy smokami dobrymi i złymi. Były to gatunki: hiacyntowy, nefrytowy i perłowy w Monstrous Compendium Annual Volume One (1994), bursztynowy w Monstrous Compendium Annual Volume Three (1996) oraz księżycowego kamienia i smok pryzmatyczny w Monstrous Compendium Annual Volume Four (1998). Z racji na ich neutralne charaktery oraz nazwy zawdzięczane łuskom odzwierciedlającym kamienie szlachetne lub półszlachetne, mędrcy czasami zaliczają je do rodziny neutralnych smoków klejnotowych.

Historia w produktach D&D[edytuj | edytuj kod]

Smoki klejnotowe wraz z Sardiorem opisane zostały po raz pierwszy w Dragon #37 (maj 1980) jako rodzina neutralnych smoków wypełniająca lukę między chromatycznymi i metalicznymi smokami. Opisane zostały po raz kolejny w MC14 Monstrous Compendium Fiend Folio Appendix (1992) i opis z tego podręcznika został tu zamieszczony. W Monstrous Manual (1993) smoki klejnotowe zostały dołączone wraz z wieloma innymi smokami do ogólnego hasła smok. Następny raz pojawiły się już w 3 edycji w Księdze Potworów II (2002), gdzie dodano informację o ich częstym przebywaniu na Planach Wewnętrznych. Przedtem jedyne wzmianki w tym kontekście dotyczyły Sardiora, którego Rubinowy Pałac odwiedza zarówno krainę Uroboros na Celestii w Planes of Law (1995) jak i Cytadelę Lodu i Stali dżinni na Planie Żywiołu powietrza w The Inner Planes (1998). W 3 edycji smoki klejnotowe były poruszane w cyklu artykułów o psionice The Mind's Eye, gdzie wprowadzono smoka obsydianowego. W 4 edycji smoki klejnotowe się nie pojawiły, zaś w edycji 5 powrócił jedynie smok szafirowy wraz z rocznicowym zestawem kości w D&D Sapphire Anniversary Dice Set (grudzień 2018).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.