Smok
Gold Dragon 5e.jpg
Złoty smok z 5e Monstrous Manual (2014)
Złoty Smok
Broń oddechowa stożek ognia lub usypiający/osłabiający (5e) gaz
Łuski po narodzinach ciemnożółte, z wiekiem nabierają odcienia złota
Teren dowolne odludne, kamienne, zarówno jaskinie jak i zamki
Charakter praworządny dobry

Złote smoki (ang. gold dragons) to przedstawiciele gatunku smoków metalicznych. W Monster Manual 1e (1977) ich nazwa naukowa brzmi Draco Orientalus Sino Dux (łac. Smok Orientalny Chiński Przywódca).

Złote smoki są mądre, rozważne i dobrotliwe, nienawidzą natomiast niesprawiedliwości i oszustwa. Często same wyznaczają sobie misje związane z szerzeniem dobra, a po wstąpieniu na ścieżkę takiej misji ciężko je z niej zepchnąć. Poza swoją siedzibą najczęściej podróżują w formie ludzkiej lub zwierzęcej. Ich twarze (także te smocze) są zwykle brodate i mądre a oczy starszych osobników przypominają stopione złoto. Pachną szafranem i kadzidłem. Ich siedziby można spotkać w najróżniejszych miejscach. Zawsze wykonane z kamienia, mogą to być zarówno pieczary jak i warowne zamki. W pobliżu zawsze przebywają lojalni strażnicy - okoliczne zwierzęta a czasem burzowi lub chmurowi giganci, działający w ramach obopólnego porozumienia. Złote smoki są wszystkożerne, najczęściej jednak żywią się perłami lub małymi klejnotami. Od gości smoki przyjmują tego rodzaju podarunki z radością tak długo, dopóki nie są traktowane jak ordynarna łapówka. W tym ostatnim przypadku smok również przyjmuje dar, jednak odmawia zrewanżowania się darczyńcy radą lub przysługą.

Zanim zdecydują się na walkę, złote smoki wdają się w rozmowę z potencjalnym antagonistą, starając się wybadać jego zamiary i zasoby. Posiadają magiczne moce zwiększające szczęście i umożliwiające wykrycie kłamstwa. Dysponują również odpornością na ogień i gazy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.