Smok
Mercury Dragon 4e.jpg
Smok rtęciowy na tle krajobrazu Chaosu Żywiołów, Draconomicon: Metallic Dragons (2009)
Rtęciowy Smok
Broń oddechowa strumień gorącego światła (2e-3e), trujący opar uniemożliwiający dostrzeżenie smoka (4e)
Łuski po narodzinach matowo-srebrne, w miarę dorastania jaśnieją i nabierają zdolności odbijania światła
Teren ciepłe, wulkaniczne regiony lub dobrze oświetlone górskie miejsca (2e-3e), Chaos Żywiołów (4e)
Charakter chaotyczny dobry (2e-3e), nieokreślony (4e)

Smoki rtęciowe (ang. mercury dragons) to szybkie i zwinne gady o stosunkowo niewielkich jak na smoki rozmiarach. Choć mają dobre usposobienie, są znane z chimeryczności i zmienności decyzji. Z natury są samotnikami, co przejawia się również w ich chaotycznych, zorientowanych na zabawę i nieco nieodpowiedzialnych zachowaniach godowych. Zmienia się to, gdy samica zachodzi w ciążę. Opiekuńczy instynkt samca bierze wtedy górę i smoki łączą się w trwałą, opiekuńczą i oddaną sobie rodzinę do momentu osiągnięcia przez potomstwo samodzielności. Z powodu swojej nieprzewidywalnej natury rtęciowe smoki rzadko nawiązują trwałe relacje z innymi istotami. Zamieszkują zwykle górskie rejony w klimacie umiarkowanym i subtropikalnym. Ich legowiska często chronione są pułapkami. Są wszystkożerne, najchętniej jednak żywią się rudami metali. Ich mięso jest trujące i niezdatne do spożycia.

W walce rtęciowe smoki są nieprzewidywalne, równie dobrze mogą wściekle zaatakować, bronić się jak i uciec. Nigdy pierwsze nie atakują istot o dobrej naturze. Ich magiczne zdolności obejmują czary iluzyjne i są bardzo chętnie używane podczas walki. Oprócz broni oddechowej rtęciowe smoki używają odbijających światło błon na swych skrzydłach do oślepiania przeciwników. Są odporne na ogień i czary wywołujące ślepotę.

Nazwa i edycje[edytuj | edytuj kod]

Artysta Toon w systematyce smoków wymienił smoka rtęciowego oraz alchemicznego rtęciowego (ang. alchemical mercury), gdzie ten pierwszy zaliczany jest do smoków metalicznych, a drugi do planarnych. Wprowadzony w 2 ed. smok w FOR1 Draconomicon (1990) miał świetlistą broń oddechową. Miał taki sam opis w Monstrous Manual 2e (1993) oraz w 3 ed. Dragons of Faerûn (2006).

W 4 ed. w Draconomicon: Metallic Dragons (2009) został zaliczony do rodziny smoków metalicznych, zmieniono mu broń oddechową na trujący opar (nawiązujący do toksycznych, a nie metaforyczynch właściwości rtęci), a smoka umieszczono w Chaosie Żywiołów, przez co alchemiczny rtęciowy wymieniony jest wśród smoków planarnych. Ze względu jednak na identyczny wygląd oraz ten sam chaotyczny charakter - jest to ten sam gatunek smoka.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.