Smok
Deep Dragon 3e.jpg
Kompendium Potworów: Potwory Faerûnu (2001)
Podziemny smok
Broń oddechowa stożek żrącego ciało gazu (2e-3e), falująca chmura psychotropowych oparów erodująca psychiczne połączenia (4e)
Łuski opalizujący kasztan u młodych, w miarę starzenia się purpurowieją a następnie czernieją
Teren wzgórza i podziemne jaskinie, podziemie, Podmrok
Charakter chaotyczny zły

Podziemne smoki (ang. Deep dragons) są mało znane w świecie powierzchni. Są łowcami Podmroku. Przebiegłe i cierpliwe, stawiają swoje przetrwanie, wraz z radością z polowania, ponad wszystko inne. Podziemne smoki ostrożnie gromadze i ukrywają skarby w różnych skrytkach strzeżonych przez pułapki i magię. Potrafią korzystać z większości magicznych przedmiotów.

Podziemne smoki są opalizująco kasztanowe kiedy się wyklują, o miękkich łuskach i niezdolne zmieniać postać. Trzymają sę gniazda swych narodzin póki nie opanują obu swoich form - wielkiego skrzydlatego robaka czy węża oraz dwunożnej ludzkiej (drowiej) postaci.

Walka[edytuj | edytuj kod]

Podziemne smoki kopią i walczą potężnymi, rozdzierającymi kamienie pazurami. Uwielbiają walczyć i polować na ofiary poprzez pozbawione światła groty Podmroku, korzystając ze swych przeróznych postaci. W postaci wężowej mają KP 6, Sz 9, La 4(D), Pł 11, tracą ataki pazurami, lecz zyskują atak duszący (wymagany rzut na tak, zadaje 3k8 punktów obrazęn na rundę, utrudnia poruszanie, rzucanie zaklęć i nakłada -1 do rzutów na atak i 1 punkt kary do KP)

W ludzkiej postaci podziemny smok ma KP 10, Sz 12, Pł 12 i zadaje obrażenia zaklęciami lub bronią. Może przywdziać pancerz, lecz jest on zawsze niszczony (zadając 2k4 punktów obrażeń smokowi) w jakiejkolwiek przemianie kształtu. Podziemny smok może zmienić rozmiar, kształt, odcień skóry i cechy swej dwunożnej postaci by przypominać człowieka, elfa (powierzchniowego lub drowa), półelfa, półorka, orka, hobgoblina, krasnoluda, duergara czy jakiekolwiek inne stworzenie podobnego rozmiaru. Robi to dostatecznie dobrze by zawsze być wzięty za przedstawiciela danej rasy, lecz ma tylko 66% szansy na skopiowanie konkretnej istoty tak dobrze by być z nią mylonym.

Podziemne smoki są ostrożne w walce i podejściu, lecz postrzegają zaklęcia i walkę wręcz za niemal nieodpartą. Będą unikać oczywistych pułapek, zasadzek i otwartej walki z poszukującymi ich silnymi magicznie, licznymi przeciwnikami, lecz rozkoszują się w polowaniu na ofiarę, rzucaniu się bez ostrzeżenia na stworzenia czy korzystaniu z zaklęć do pogrzebania wrogów pod lawinami kamieni bądź miotaniu niszczycielskimi zaklęciami.

Broń oddechowa/specjalne zdolności[edytuj | edytuj kod]

Broń oddechowa podziemnego smoka to stożek żrącego ciało gazu długiego na 16 metrów, szerokiego na 13 metrów i 10 metrów wysokiego. Stworzenia w chmurze mogą wykonać rzut obronny przeciwko broni oddechowej dla połowicznych obrażeń (jeżeli mają suchą, odsłoniętą skórę, rzucają obronnie przeciwko żrącemu ciało gazowi z karą -2). Tkanina, metal i drewno nie ulegają jego działaniu. Wyprawiona skóra jest traktowana ja sucha, wystawiona skóra.

Podziemne smoki rzucają zaklęcia na 9 poziomie, dostosowane przez ich modyfikatory bojowe. Rodzą się z infrawizją, wrodzonymi niewrażliwościami na magię zauroczenia, uśpienia i zatrzymania oraz z nieomylną zdolnością wykrycia magii. Posiadają także prawdziwe widzenie. Podziemne smoki niewrażliwe są na skrajne gorąco czy zimno (-3 do każdej kości przyjętych obrażeń do minimum 1 pw/kość).

Wraz ze starzeniem podziemne smoki uzyskują następujące dodatkowe moce:

 • Dziecko: przybranie postaci węża 3 razy/dzień;
 • Młody: przybranie dwunożnej lub "ludzkiej" postaci 3 razy/dzień;
 • Małoletni: zyskuje dodatkową zmiana postaci/dzień (każda postać), zyskuje zdolność regenerowania 1k4 pw w każdej turze;
 • Dojrzały: zdolność regeneracja wzmacnia się do 1k4 pw co każde 6 rund. Zyskuje zdolność swoboda działania na życzenie.
 • Dorosły: zdolność regeneracja zwiększa się do 1k4 pw co każde 4 rundy. Zyskuje zdolność lewitacja trzy razy/dzień (stosowalne w połączeniu ze swobodą działania).
 • Stary: zyskuje zdolność przemiana skały w błoto i używa telekinezy trzy razy/dzień.
 • Wiekowy: zyskuje zdolność przemieszczenie ziemi trzy razy/dzień.
 • Antyczny: zyskuje zdolność przejście w ścianie dwa razy dziennie oraz dezintegracja (wyłącznie materia nieożywiona, lecz może zostać użyte na nieumarłych lub ubraniu czy przedmiotach noszonych lub dzierżonych przez żywe stworzenie) dwa razy dziennie.
 • Jaszczur: zyskuje dodatkowe wykorzystanie/dzień wszystkich mocy zyskany od "Starego" wieku do teraz, także zdolność kształtowanie kamienia dwa razy dziennie oraz używa języki raz/dzień.
 • Wielki jaszczur: uzyskana zostaje moc używania wstrętu trzy/dzień, wpływająca na nieumarłych i wszystkie żywe stworzenia poza innymi prawdziwymi smokami. Uzyskane także zostaje jedno dodatkowe dziennie użycie kształtowania kamienia i języków.

Środowisko/społeczność[edytuj | edytuj kod]

Podziemne smoki wędrują po Podmroku. Są wielkimi odkrywcami, a nawet zapuszczają się (szczególnie kiedy są dorastające) od czasu do czasu w górę na świat powierzchni - szczególnie by odzyskać skradziony skarb, zemścić się na wrogach oraz by dorwać lub ukraść magię.

Poza tym podziemne smoki spotyka się w usianych pułapkami, dobrze chronionych legowiskach w Podmroku. Często korzystają ze swych mocy by osiągać jaskinie niedostępne dla większości stworzeń (włączając w to je same w pełnowymiarowej smoczej postaci) oraz by modelować fizyczne, potworne (przesadzając szkodliwe grzyby i podobne stworzenia) i magiczne pułapki by je chronić. Podziemne smoki często współpracują z drowami jako strażnicy, które drowy karmią regularnie niewolnikami, jeńcami i drowami skazanymi na karę śmierci.

Bionomia[edytuj | edytuj kod]

Podziemne smoki znane są z jedzenia niemal wszystkiego, lecz szczególnie cenią mięso małży (!), ryb, kuo-toa i abolethów. Potrzebują płaszczowce i łupieżców umysłu jako niebezpiecznych rywali w Podmroku i dążą do wytępienia ich przy każdej okazji. Podziemne smoki unikają konfrontacji (czy nawet otwartego wyjawiania swej obecności) innymi smokom, jeśli to możliwe, i nigdy nie będą walczyć czy kraść od innych ze swego własnego rodzaju.

4 edycja[edytuj | edytuj kod]

W 4 edycji w Draconomicon: Chromatic Dragons (2008) podziemny smok zamiennie nazywany jest smokiem purpurowym (ang. purple dragon). Ponadto zmodyfikowano mu broń oddechową, jego gaz miast być żrący, obecnie jest falującą chmurą psychotropowych oparów erodująca psychiczne połączenia u ofiar. Ich pochodzenie przypisywane jest mistycznej, podziemnej krainie Azarakka ukrytej przez Io.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • Smok purpurowy - zły smok chromatyczny o energetycznej broni oddechowej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.