Smok
Hexdragon.jpg
Smok klątwy z Dragon Magazine #343 (maj 2006)
Smok klątwy
Broń oddechowa Linia gnilnej trucizny
Łuski Od bladych po purpurowe
Teren Mroczne lasy, bagna i podziemia
Charakter Często neutralny zły

Smok klątwy (ang. hex dragon) - zły przedstawiciel smoków tajemnych, parający się mroczną magią.

"Łuski tego smoka marszczą się od nadprzyrodzonej mocy - usiane są słabo świecącymi runami, które pulsują od czasu do czasu. Głęboko purpurowe w barwie, smocze rogi wykręcają się nad parą chytrych, szmaragdowych oczu."

Opis[edytuj | edytuj kod]

Smoki klątwy są okrutnymi manipulatorami, owianymi niesławą za swe umiłowanie do zepsucia, zdrady i rozkładu. Wiele z nich zmawia się z nieumarłymi, zwykle jako strażnicy lub nadwładcy. Z głębi jaskiń, mrocznych lasów i zatęchłych bagien snują sieci zwodów i pokus, by skusić obietnicami magicznej historii i mocy niczego niepodejrzewających naiwniaków. Niektórzy z ich pionków przeżywają te zdarzenia i wciąż nie wiedzą, że to smok stał za ich mrocznym dramatem. Tak jak inne smoki prawdziwe, przedstawiciele tego gatunku mogą jeść prawie wszystko. Gdy dostają wybór, są dość wybredne, wręcz ceremonialne, co do swego pożywienia. Czasem decydują się na spożywanie tylko określonych organów określonych istot... podczas określonych faz księżyca.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Smok klątwy ma długie segmentowane ciało, pokryte masą małych, ale ostrych kolców. Para oczu koloru szmaragdowego łypie z wklęsłych zagłębień w jego łbie, z którego czerepu wystaje para rogów, poskręcanych niczym korkociąg. Gdy są młode, ich ciała są blade i miękkie niczym czerwie, ale gdy dojrzewają, ta ciemnieje, zaś smok nabiera masy i rosną jego mięśnie. Dorosłe, są już chude i silne. Krótko po wykluciu, smoczątka klątwy zaczynają rozwijać swe oznaczenia; masa małych run usiewa ich łuski. Wraz z dorastaniem, te runy stają się coraz jaśniejsze - w okresie starości płonąc już niczym nadnaturalny ogień. Ich głosy są przenikliwie cienkie, melodyjne i słodkie niczym zatruty miód.

W chwili wyklucia jest niewielki, ale szybko osiąga rozmiar człowieka. Najstarsze z nich mają ogromne rozmiary.

Leża[edytuj | edytuj kod]

Młode smoki klątwy zamieszkują wielkie szałasy wzniesione dlań przez zauroczone lub w inny sposób przymuszone istoty w głębi dziczy. Nie omieszkują przy tym umeblować sobie mieszkań czy przyozdobić ich złowieszczymi dekoracjami. Gdy smok dorośnie, zwykle zniewala większą grupę siły roboczej by zbudowała im lepsze mieszkania, wręcz całe pałace - niektóre z nich rozrastają się w małe, puste miasta wznoszące się pośrodku odludzia. Albo po prostu znajdują sobie naturalne groty pod ziemią - tam mają swoich niewolników, którzy wykuwają w ścianach pokazowe freski i półfilary. Jakkolwiek, leża smoków klątwy są piekielnymi miejscami, pełnymi dziwnego odoru, dymiących beczek i koksowników, słoików z zakonserwowanymi istotami oraz zmumifikowanych trupów.

Walka i moce[edytuj | edytuj kod]

Smoki klątwy szydzą z walki fair. Niektóre decydują się zmiękczyć wrogów poprzez nasłanie nań zdominowanych sprzymierzeńców i fal nieumarłych, a potem zlatują na ocalałych, uderzając czarami i trucizną. Inne mogą użyć magii, by sprowokować oponentów do walki między sobą, poprzez użycie zaklęć czy zdolności do zmiany postaci. Kolejne mogą podążać za intruzami pod postacią niewinnego zwierzątka przez tygodnie, zanim rzucą się na ofiary w idealnym momencie. Używają czaru masowe związanie osób, by ograniczyć ruchy niektórych ze swych ofiar, zmuszając je do oglądania rzezi reszty.

Nawet zranione lub zabite smoki klątwy mogą być groźne - ich rzucone we wściekłości lub agonii klątwy są przedmiotem całych legend.

 • Ich zionięcie to linia gnilnej trucizny. Wywołuje ona rozkład ciała.
 • Cechują się odpornością na efekty natychmiastowego zgonu, zaklęć, oraz na negatywną energię - poza tym są niewrażliwe na choroby i zatrucia.
 • Ich zdolności czaropodobne opierają się na manipulowaniu innymi istotami, ograniczaniu ich ruchów lub zsyłaniu nań śmierci.
  • Im smok jest starszy, tym większa jest jego gama umiejętności czaropodobnych.
 • Znają one każde zaklęcie z gatunku zaklinania lub nekromancji, jakie może poznać mag. Potrafią też rzucać wzmocnione czary kapłańskie.
 • Smoki klątwy uczą się przekładać swój ból lub gniew w przekleństwa, które rzucają na innych - zwłaszcza wrogów którzy ośmielili się go zranić. Można się im oprzeć, ale im jest starszy, tym mocniej działa nasłana skaza - i na tym więcej sposobów może zadziałać. Za każdą zadaną ranę smok może rzucić jedną z określonych klątw:
  • Krótkotrwałe wymioty;
  • Krótkotrwały, przeszywający całe ciało ból niczym agonia;
  • Trwała ślepota;
  • Trwałe zdezorientowanie;
  • Zdezintegrowanie (permanentna anihilacja).
 • Gdy zostaje zabity lub śmiertelnie zraniony, jego klątwa natychmiast zabija (lub nakłada jeden z powyższych efektów) wszystkie istoty w jego pobliżu - obszar jej działania jest tym większy, im większy był zabity smok.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.