FANDOM


Smok
Dragsccr
Smok karmazynowy z Savage Coast: Monstrous Compendium Appendix (1996)
Karmazynowy smok
Broń oddechowa stożek opróżniający cinnabryl
Łuski głęboka, matowa czerwień, z wiekiem ciemny karmazyn
Teren dowolne przeklęte
Charakter neutralny zły

Karmazynowe smok (ang. Crimson dragon) zawsze dwa o swój własny najlepszy interes, poszukując potęgi wszelkiego rodzaju - czy to skarb, terytorium czy zdolność. Zgodnie z tym zawsze dążą do poszerzania swego repertuaru Dziedzictw, których mają pod dostatkiem.

Karmazynowe smoki uważa się za wariant czerwonego smoka, posiadający podobieństwo zarówno w barwie jak i cechach fizycznych. Karmazynowe smoki rodzą się z głębokim, matowym czerwonym ubarwieniem dojrzałego czerwonego smoka. Z wiekiem ich łuski stają się większe i grubsze, przechodząc w tak ciemny karmazyn iż zdają się być niemal czarne. Łuski nabierają także metalicznego połysku - nie lśniące, lecz bardziej wypolerowanego połysku. To ubarwienie bardzo przypomina cinnabryl.

Smoczątka mają 15% szansy na porozumienie się z dowolnym inteligentnym stworzeniem. Szansa ta wzrasta o 5% na kategorię wiekową smoka. Wszystkie smoki karmazynowe mówią dialektem, który jest zrozumiały przez pozostałe karmazynowe smoki tak jak przez jakiekolwiek inne smoki o złym charakterze.

Czerwone KlątwaEdytuj

Karmazynowe smoki są dotknięte przez Czerwoną Klątwę, często zyskują wiele Dziedzictw. Ich władza na tymi Dzedzictwami jest fenomenalna. Smoki te mogą nawet wybrać czy fizyczne uszczerbki są widoczne czy nie. To często nadaje karmazynowym smokom unikatowy wygląd.

Karmazynowe smoki nie otrzymują swojego pierwszego Dziedzictwa póki nie wyczerpie przynajmniej jednej uncji cinnabrylu swoją bronią oddechową. Co dziwniejsze, kiedy Dziedzictwa manifestują się w karmazynowych smokach, nie wysysają punktów atrybutów. Fizyczne deformacje pojawiają się stopniowo przez kilka dni, lecz smok może je cofnąć przez następny tydzień, jeżeli tak zadecyduje. Żadne efekty uszczerbku nie pojawiają się po tej początkowej deformacji. Zakłada się, że karmazynowe smoki posiadają 1k4-1 Dziedzictw za każdą kategorię wiekową od małoletniego wzwyż. Rzuć losowo na każde Dziedzictwo. Jeżeli takie samo Dziedzictwo zostanie wyrzucone więcej niż raz, efekty się kumulują (jeżelie nie jest to możliwe, rzut ponownie). Za każde Dziedzictwo, dodaj dodatkowe 1000 punktów do wymienionej wartości PD smoka.

WalkaEdytuj

Karmazynowe smoki nigdy nie atakują od razu, woląc droczyć się ze swymi przeciwnikami. Są mistrzami przedstawień, wypadając z krzaków czy wyłaniając z wód jeziora. Dość często karmazynowy smok wyzwoli kilka Dziedzictw, bez szczególnego kierunku, by zapewnić swego rodzaju magiczną fanfarę dla swego przybycia. Wtem może wycofać łapę jakby do ataku, jedynie po to by podrapać się po głowie w prezentacji nonszalancji. Inną ulubionątaktykąjest wzięcie głębokiego oddechu jak gdyby przygotowując do ataku bronią oddechową, a następnie obserwując jak normalnie pogodne temperamenty podróżników rozpadają się kiedy pierzchają rzucając się za zasłonę. Ten tym smoka słynie ze zdolności do poniżania najdzielniejszych spośród przeciwników.

Kiedy przychodzi atak, karmazynowy smok może korzystać z dowolnej zdolności bojowej smoka. Uderzenia ogonem i dmuchnięcia skrzydłami są dobre dla podnoszenia poziomu zamieszania. Kiedy w końcu gotowe zadać poważne obrażenia, jego kombinacja pazurów i ugryzienia powala większość przeciwników. Nigdy nie wykorzystuje swej broni oddechowej przed przynajmniej jednym zwodem, chyba że ma powód wierzyć (przez sposób w jaki przeciwnicy reagują na jego pojawienie się), że podróżnicy się go spodziewają. W takim przypadkie użyje broni oddechowej, a zwodu później.

Specjalne zdolnościEdytuj

Broń oddechowa karmazynowego smoka jest dość unikatowa w tym, iż nie staje się potężniejsza z wiekiem. Wszystkie smoki w wieku małoletnim i wyższym posiadają broń oddechową, która rozciąga się w stożku długim na 30 metrów, 1,6 metra szerokim u podstawy i 16 metrów szerokim na końcu. Broń oddechowa opróżnia cały cinnabryl złapany w wybuchu (w związku z tym rujnując także wszelką karmazynową esencję). Za każdą uncję cinnabrylu opróżnioną przez jego broń oddechową, istnieje kumulatywna 3%-owa szansa, że karmazynowy smok natychmiastowo zyska nowe Dziedzictwo.

Środowisko/społecznośćEdytuj

Karmazynowy smok jest prawdziwie samotniczym stworzeniem. Utrzymuje swoje łasne legowisko nigdy nie dzieląc go z samicą. Jeżeli napotkany jest więcej niż jeden karmazynowy smok, jest to niemal zawsze matka z młodymi. Karmazynowe smoki mają od jednego do trzech młodych, które są wychowywane przez samicę i wypędzane z legowiska zanim osiągną małoletni wiek. Karmazynowe smoki są bardzo inteligentne i przebiegłe, co pozwala młodym tak wcześnie przetrwać na własną rękę.

Karmazynowe smoki można spotkać niemal wszędzie w przeklętych krainach Dzikiego Wybrzeża. Nigdy nie podróżują ekstremalnie wysoko w góry, lecz lubią jaskinie. Ich legowiska często znajduje się na wzdłuż pogórzy czy na niższych wyniesieniach gór. Karmazynowe smoki mogą nawet wykopać sobie legowisko, ryjąc w miękkiej ziemi umiarkowanych kniei czy na równinach. Choć unikają gęsto uczęszczanych szlaków, złowrogie pragnienie opróżniania cinnabrylu trzyma je całkiem blisko cywilizacji.

Ponieważ lubią podróżować, karmazynowe smoki często mają więcej niż jedno legowisko. Odwiedzają każdy region wzdłuż Dzikiego Wybrzeża około raz na kilka lat. Jednak tylko jedno legowiska zawiera ich zgromadzone skarby. Smok niesie wszystkie przydatne magiczne przedmioty i kilka drogocennych cacek ze sobą, pieczętując swoje główne legowisko przy odejściu. Nigdy nie pozostawiają swego skarbu czekającego na odkrycie. Typowy skarbiec zostanie ukryty na dnie głębokiej sadzawki jaskiniowej lub w zawalonej części jaskini; byłby strzeżony przez jakieś zwierzę, a wejście byłoby dokładnie ukryte. Jeżeli legowisko zostało wykopane w miękkiej ziemi, smok starannie wypełnia je z powrotem, nie pozostawiając śladu po swym przejściu.

Karmazynowe smoki korzystają ze swych skarbów i zdolności by zyskiwać kontrolę nad innymi inteligentnymi stworzeniami. Ich osobiste cele są różnorodne i tajne, lecz cele te niemal zawsze zawierają dominację pozostałych. Ponadto karmazynowe smoki bywają czasami nieco paranoiczne, nawet wymyślając sobie rywala, jeżeli jakiś nie jest bezpośrednio widoczny.

BionomiaEdytuj

Karmazynowe smoki mają duży wpływ na środowisko. Po pierwsze jest to drapieżny łowca, którego wrogami są araney, inne smoki i humanoidy. Pracuje nad gromadzeniem skarbów i autorytetu oraz dąży do opróżnienia cinnabrylu w dowolnej formie jaką można znaleźć. Karmazynowe smoki postrzegają opróżnianie cinnabrylu zarówno jako ich osobistą drogę do większej władzy (poprzez zyskiwanie więcej Dziedzictw) oraz sposób na pokonanie aranei, które potrzebują magicznego metalu do uniknięcia Schorzenia. Oczywiście większość humanoidalnych ras wie jedynie to, że te smoki niszczą naturalne złoża cinnabrylu gdziekolwiek je znajdą. Samo to sprawia, że są warte polowania na nie przez większość mieszkańców Dzikiego Wybrzeża.

Jednak na karmazynowe smoki poluje się także z innych powodów. Skóra karmazynowego smoka oferuje taką samą ochronę jak cinnabryl. Ponieważ tak właściwie tylko kilka łusek oferuje ten specjalny efekt cinnabrylu, jedynie jeden zestaw pancerza może być wykonany ze smoczej skóry. By przerobić ją na łuskową zbroję, łuski muszą zostać usunięte i specjalnie obrobione przez alchemika specjalizującego w wytwarzaniu karmazynowej esencji. Dodatkowo przynajmniej jeden eliksir karmazynowej esencji jest wymagany w procesie. Ochrona zapewniana przez pancerz jest pancerz jest ograniczona do noszącego i trwa póki nie jest poważnie zniszczona. Jakiekolwiek sieczne, kłute czy magiczne ataki, które zadają więcej niż 15 punktów obrażeń w pojedynczym ataku, wymagają odpowiedniego rzutu obronnego dla pancerza. Jeżeli rzut obronny się nei poweidzie, smocze łuski natychmiastowo wypuszczają swoją magiczną esencję w chmurze równoważnej detonacji prochu dymnego.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.