Smok
Ethereal Dragon.jpg
Smok eteryczny z Draconomicon: The Book of Dragons (2003)
Smok eteryczny
Broń oddechowa Stożek mocy (3e), podmuch świetlnych pyłków niwelujących magię i usypiających (2e)
Łuski blade srebro z nutą błękitu w świetle księżyca
Teren dowolny/zalesiona knieja, Plan Eteryczny, Kraina Snów
Charakter Neutralny

Smok księżycowego kamienia z Monstrous Compendium Annual Volume Four (1998)

Smok eteryczny (ang. etheral dragon) to jeden ze smoków planarnych, zamieszkujący Plan Eteryczny. W Draconomicon: The Book of Dragons (2003) opisany jako poprawna nazwa opisanego przedtem w Monstrous Compendium Annual Volume Four (1998) smoka księżycowego kamienia (ang. moonstone dragon), która to nazwa zwyczajowa pochodzi od barwy jego łusek. W systematyce smoków w haśle smok, artysta Toon rozróżnił tego smoka na dwa różne gatunki, podczas gdy opis z 3e wskazuje, że jest to ten sam smok, choć nie wspomniano już o jego powinowactwie z Krainą Snów czy istotami baśniowymi.

Opis z 3e[edytuj | edytuj kod]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Smoki eteryczne spędzają dużą część życia unosząc się na Planie Eterycznym i szpiegując Plan Materialny w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów.

Są one ciekawskie i mają skłonność do wtrącania się, regularnie szpiegują tych "zakotwiczonych" do Planu Materialnego. Są poza tym chciwe i mogą przyjść by zagarnąć bogactwa, które znalazły podczas szpiegowania. Idąc tym tropem, eteryczne smoki mogą odwiedzać Plan Materialny tylko by posiąść takie przedmioty, a potem wracać na swój rodzimy Plan Eteryczny tak szybko, jak to możliwe.

Naturalnym kolorem ich ciała jest brązowo-szary o perłowym połysku, przez co czasem nazywa się je "smokami księżycowego kamienia". Mają też iglaste zęby i szpony. Z natury mówią one tylko językiem Smoczym.

Walka i moce[edytuj | edytuj kod]

Większość tych smoków preferuje uciekać z walki, skacząc na Plan Materialny lub Eteryczny by uniknąć starcia. Jeśli zostanie zmuszony do walki (lub uważa ją za konieczność), używa swych mocy by rozdrażnić wrogów. Dorosłe i starsze mogą używać specjalnego zaklęcia, by zablokować przeciwnikom możliwość skoczenia na inny plan za nimi. Są z natury odporne na magiczną energię i broń z zimnego żelaza.

Eteryczne smoki mogą się teleportować na niewielką odległość. Będąc na Planie Eterycznym, doskonale widzi co jest na terenie Planu Materialnego który odpowiada Eterycznemu. Ponadto widzi on wszelkie eteryczne (niewidzialne) istoty, będąc w podeszłym wieku może je też uderzał i łapać tak, jakby były materialne. Najstarsze osobniki potrafią także przyzwać Eteryczny Cyklon, typowy dla Planu Eterycznego - same są na jego efekty odporne od chwili wyklucia się z jaja.

Opis z 2e[edytuj | edytuj kod]

Nieuchwytny smok księżycowego kamienia, największy spośród neutralnych smoków, rzadko pojawia się poza krainami Faerie lub snów. Jego łuski lśnią bladym srebrem z nutą błękitu w świetle księżyca. Niewiele dba o ludzkie sprawy.

Smok księżycowego kamienia mówi swoim własnym językiem jak i leśnym istot baśniowych: chochlików, skrzatów, drobnych wróżek i tak dalej. W snach przemawia językiem śniącego.

Walka[edytuj | edytuj kod]

Smok księżycowego kamienia ziewa strumieniem świetlistych pyłków.

Jeżeli zmuszony do walki, smok wykorzystuje zaklęcia oczarowania/zauroczeń i iluzji, zaklęcia przemian przyćmionego światła i cienia oraz zaklęcia snów i śnienia. Ich kapłańskimi sferami są ogólna, uzdrawianie, nekromancja (tylko dobra) oraz wróżenie.

Broń oddechowa/specjalne zdolności[edytuj | edytuj kod]

Smok księżycowego kamienia zionie kłębem świetlnych pyłków w chmurze długiej na 10 m, szerokiej na 10 m i wysokiej na 6 m. Wszelkie efekty magiczne zaklęć i eliksirów w chmurze zanikają, poza tymi koniecznymi dla podtrzymania życia stworzeń w danym obszarze (np. pod wodą zaklęcia oddychania wodą nałożone na oddychających powietrzem nie są wygaszone). Ci którym nie powiedzie się rzut obronny przeciwko broni oddechowej, zasypiają na 2k4 tury, nawet jeżeli są normalnie niewrażliwi na usypianie. Po przebudzeniu dotknięte stworzenia mają jedynie ulotne wspomnienia o smoku.

Miast aury strachu, smok księżycowego kamienia rozsiewa zachwyt (rzut obronny przeciwko zaklęciom z premią +4). Stworzenie pod wpływem stoi w milczeniu bezczynnie aż do odejścia smoka i nie posiada przejrzystej pamięci o zdarzeniu. Smok może stać się eteryczny na życzenie, o ile nie jest spętany łańcuchami ze złota. Ataki smoka księżycowego kamienia zadają normalne obrażenia na każdym stworzeniu, czy to w czy to poza fazą, pokonując jakiekolwiek niewrażliwości na obrażenia mniejsze niż od poziomu mocy artefaktu.

Smoki księżycowego kamienia są szczególnie wrażliwe na ataki żywiołowe (powietrze, ziemia, ogień, woda), mając karę -1 do rzutów obronnych i przyjmując dodatkowy 1 punkt na kość obrażeń od nich. Jasne światło jest dla nich bolesne - jasne światło dzienne zadaje 1k6 punktów obrażeń na rundę; intensywne błyski światła zadają 2k6 obrażeń na poziom zaklęcia (efekt słonecznego wybuchu z różdżki iluminacji zadaje 6k6 obrażeń). Smok księżycowego kamienia zredukowany w ten sposób do 0 punktów wytrzymałości, zanika do Planu Eterycznego i nie może powrócić póki nie zregeneruje się w pełni, odzyskując obrażenia od światła z prędkością 1 punktu wytrzymałości dziennie.

Siedlisko/społeczność[edytuj | edytuj kod]

Niewiele wiadomo o smokach księżycowego kamienia, lecz mogą spędzać większość swojego czasu na Planie Eterycznym bądź prawdopodobnie w księżycowych rejonach. Ich egzystencja powiązana jest jakoś z baśniowymi sceneriami; niektóre strzegą tych krain. W najodleglejszych kniejach, osoby biorące udział w baśniowych dworach pod potęgą pełnego księżyca, o poranku połowicznie pamiętają przypadkowe spotkanie z jednym. Smoki zwykle unikają świata materialnego, lecz mogą próbować wpływać na niego poprzez swoich agentów.

Ludzie spotykają smoki księżycowego kamienia w swoich snach. Najwyraźniej stworzenia te mogą wkroczyć do krainy snu na życzenie. Tam przemawiają w języku śniącego i mogą zaoferować przewodnictwo bądź poradę w sprawach dotyczących istot baśniowych, sprawach cieni, księżycowych, uzdrawiania i tym podobnych.

Ich skarby spoczywają rzekomo w baśniowych kopcach bądź w sekretnych kniejowych jaskiniach. Nie ma w nich ni miedzi ni złota, lecz podobnej wartości sztuki srebra czy platyny. Niewielkie paciorki mithralu znajduje się w miejsce klejnotów.

Bionomia[edytuj | edytuj kod]

Uważa się, iż smoki księżycowego kamienia żywią się księżycowymi promieniami i baśniowym nektarem. Nie są mięsożerne ani też nie zabijają często. Wśród legend smoków księżycowego kamienia jest następująca: Ich łzy są kroplami mithralu, z których elfy wytwarzają kolczugi; kiedy jeden umiera, zanika w deszczu księżycowych promieni; kiedy jeden umiera spełniony, jego serce przeistacza się w bryłę najczystszego adamantytu. Co więcej powiada się, że gdy smok zabije stworzenie niesłusznie, przeistacza się w słup piasku, a jego dusza jest całkowicie zniszczona.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.