Sferopedia
Advertisement
Smok
Red Dragon 5e.jpg
Czerwony smok z 5e Monstrous Manual (2014)
Czerwony smok
Broń oddechowa stożek ognia
Łuski głęboka czerwień
Teren góry lub wyżynne równiny
Charakter chaotyczny zły

Czerwone smoki (ang. red dragons) to przedstawiciele gatunku smoków chromatycznych. W Monster Manual 1e (1977) ich nazwa naukowa brzmi Draco Conflagratio Horriblis (łac. Smok Pożarny Straszliwy).

Czerwone smoki to najbardziej chciwe i pożądliwe ze wszystkich smoków, bez końca dążące do powiększenia swych skarbców. Są wręcz obsesyjne na punkcie własności i znają na pamięć wszystkie bogactwa będące w ich posiadaniu, nawet te najdrobniejsze i o najmniejszej wartości. Są również niesłychanie próżne i pewne siebie, uważając się za najdoskonalsze z żyjących istot. Zamieszkują zwykle wysokie wzgórza lub obszary górskie. Z najwyższych szczytów obserwują swoje terytoria, za które uważają cały obszar w zasięgu wzroku. Ich legowiska znajdują się głęboko w korzeniach gór. Żyją samotnie, unikając nawet innych ze swego rodzaju i wyrzucając dzieci z gniazda kiedy tylko te osiągną dorosłość. Innymi istotami posługują się tylko jako niewolnikami lub pionkami w swych planach. Z furią atakują wszystkich naruszających ich terytorium. Szczególną nienawiścią darzą złote smoki, ponieważ są "niemal" tak samo potężne jak one. Czerwone smoki są wszystkożerne, preferują jednak mięso, a prawdziwym przysmakiem są dla nich dziewice. Często terroryzują okoliczne osiedla ludzkie, domagając się składania sobie ofiar z młodych kobiet.

Młode czerwone smoki mają cienkie i błyszczące łuski w barwie szkarłatu. Ponieważ są łatwe do wypatrzenia i narażone na atak, dorosłe osobniki nie wypuszczają ich z głębi legowiska dopóki nie osiągną starszego stadium, w którym łuski ciemnieją i matowieją, zyskując przy tym twardość metalu. Również oczy tych istot zmieniają się z wiekiem, blednąc. Czerwone smoki nie bawią się w zasadzki, uważając że ich potęga jest wystarczająca by otwarcie stawić czoła każdemu wrogowi. Jeśli napotykają samotnego, słabego intruza - atakują go paszczą i łapami, rozszarpując go na strzępy i starając się nie uszkodzić potencjalnego łupu. Silniejsi przeciwnicy traktowani są ognistym oddechem i magią lub hipnotyzowani. Czerwone smoki są niewrażliwe na ogień.

Pakt z githyanki[]

Czerwony smok i githyanki, Guide to the Astral Plane (1996)

Na Pierwszym Planie Materialnym githyanki mają pakt z grupą czerwonych smoków. Te dumne stworzenia służą jako wierzchowce i towarzysze githyanki. Spotkana na planie materialnym i poza swoim legowiskiem, grupa githyanki będzie zawierać zwykle jednego kapitana (wojownika 8 poziomu), jednogo czarnoksiężnika (maga 4-7 poziomu), pięciu pomniejszych githyanki (wojownicy 1-3 poziomu). Taka grupa będzie miała dwa czerwone smoki jako wierzchowce, transportujące od czterech do sześciu githyanki na smoka. Smoki walczą dla bezpieczeństwa i dobrobytu githyanki, lecz nie zaryzykują bezpośrednio swojego życia, uciekając z bitwy, kiedy obraca się przeciwko nim. Co githyanki oferują czerwonym smokom w zamian za te usługi pozostaje nieznane.

Pakt czerwonych smoków z githyanki sięga prastarych czasów. Wkrótce po tym jak githyanki osadziły się w dosłownie nieżywym Astralu, czarodziejka imieniem Vlaakith zaczęła doradzać Gith w sprawach stanu. Doradzała przywódczyni, iż githyani potrzebują sprzymierzeńców, a Gith niechętnie przyznała rację. Po nieudanej próbie uzyskania slaadów, rodzimej rasy Limbo, jako sprzymierzeńców przeciwko githzerai, Vlaakith doradziła Gith by zstąpiłć do Baator by spotkać się z legendarną Tiamat.

Co właściwie wydarzyło się na tym spotkaniu jest jednym z najściślej strzeżonych tajemnic planów. Mówiąc prosto nie wie tego nikt poza Gith, Tiamat i najwyraźniej jeden z małżonków Tiamat, wielki czerwony jaszczur imieniem Ephelomon. Co wiadomo, to to że Ephelomon przybył na Astral i poinstruował Vlaakith, że Gith mianowała czarodziejkę następczynią przywódczyni githyanki i to ona ma kontynuować jej dziedzictwo podbojów, gdyż Gith nie powróci. Wielki jaszczur obwieścił także, iż nastał wieczny pakt pomiędzy czerwonymi smokami i githyanki.

Słowa Ephelomona okazały się prawdą, co githyanki odkryli podczas podróży na Pierwszy Materialny. Kiedykolwiek, gdziekolwiek githyanki przybywały na Pierwszy, czerwone smoki ochoczo współpracowały z nimi w ich planach i celach. Vlaakith i jej potomkowie zawsze rządziły od tamtej pory githyanki, lecz powoli zatraciły przekonanie i skupienie Gith. Githyanki stały się rozbite, tworząc małe odizolowane trupki miast jednego, zjednoczonego narodu. Choć nie istnieją konflikty pomiędzy tymi grupami i wszystkie ostatecznie służą królowej, każdy ma swoje własne odmienne cele.

Berło dzierżone przez Vlaakith zwie się Berłem Ephelomona i pozwala na kontrolowanie umysłów czy przyzywanie czerwonych smoków. Zostało zniszczone podczas Szal Wojny (przygody z Dungeon Magazine #156 do #175).

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement