Smok
Black Dragon 5e.jpg
Czarny smok z 5e Monstrous Manual (2014)
Czarny smok
Broń oddechowa strumień kwasu
Łuski czarne, od lśniących po matowiejące z wiekiem
Teren bagna
Charakter chaotyczny zły

Czarne smoki (ang. black dragons) to przedstawiciele gatunku smoków chromatycznych. W Monster Manual 1e (1977) ich nazwa naukowa brzmi Draco Causticus Sputem (łac. Smok Plujący Kwasem).

Czarne smoki są okrutne, drażliwe i niechętne intruzom. Czasem nazywa się je "smokami czaszki" z powodu głęboko osadzonych oczu i charakterystycznej budowy nozdrzy. Lubią ponure, ciemne miejsca porośnięte bujną roślinnością - dżungle, bagna i podziemia. W takich miejscach wysokie drzewa blokują częściowo światło słoneczne, roje insektów wypełniają powietrze a stawy i zbiorniki wodne pozostają w błogim bezruchu. W takich miejscach istoty te wyszukują sobie podziemne groty lub systemy pieczar, do których wejścia maskują pnącą roślinnością. Choć nie są szczególnie inteligentne, smoki te mają naturalną skłonność do podstępu i przewrotności. Są też bardzo samolubne - rzadko tworzą rodziny, a zaatakowani rodzice myślą przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie, w razie zagrożenia porzucając młode. Równie chciwe jak inne smoki, szczególnie chętnie gromadzą wszelkiego rodzaju monety.

U młodych czarnych smoków łuski są cienkie, małe i lśniące, jednak wraz ze starzeniem się matowieją, ułatwiając ukrycie się i wtopienie w bagienne otoczenie. Czarne smoki preferują walkę z zaskoczenia, przed atakiem pozostając w ukryciu, śledząc i oceniając siłę i majątek potencjalnych ofiar. Ponieważ gęsto porośnięte dżungle i mokradła utrudniają lot, czarne smoki najczęściej pozostają podczas walki w wodzie lub na ziemi, wzlatując w powietrze tylko w razie konieczności odwrotu. Główną bronią tych istot jest kwasowy oddech a ich dodatkowym atutem odporność na kwas i umiejętność oddychania pod wodą. Ponadto starsze okazy posiadają zdolność zatrucia wody, przyzwania insektów oraz kontrolowania roślinności. Czarne smoki są świetnymi pływakami i uwielbiają nurkować, penetrując ponure głębie bagien i leśnych stawów. Są również sprawnymi lotnikami, choć zwykle wzbijają się w powietrze w nocy, kiedy ich potężne sylwetki nie są widoczne dla postronnych. Żywią się głównie rybami, mięczakami i innymi wodnymi istotami. Ich ulubionym przysmakiem są węgorze oraz "czerwone mięso", które przed pożarciem marynują przez kilka dni poprzez zanurzenie go w bagiennej wodzie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Poboczne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.